Паніка спонукає людину тікати
Михайло Ситник – лікар-реабілітолог з 30-річним досвідом. До війни працював на Донеччині, а нині допомагає з реабілітацією у власному приватному кабінеті на Черкащині. З "Інформатором" він поділився власними спостереженнями. За його словами, під час "прильотів" українці частіше травмуються саме через паніку.
Через страх люди починають метушитися, бігти, тікати, намагатися вибратися самотужки та отримують травми навіть тоді, коли їх фактично не зачепило під час атаки.
"Приходить жінка після переломів обох ніг та з ушкодженням спини. По її будинку влучила ракета. Так вийшло, що її квартира майже не постраждала. Від удару вона перелякалась, почала вибиратися. Розповіла, що бігла міжповерховими сходинами, які на той момент від удару хилиталися, як гамаки. Сходи обвалилися – вона отримала травми. В будинок ще однієї моєї пацієнтки влучили залишки безпілотника. Її привалило стіною. Вона запанікувала, почала вибиратися з-під уламків і сама собі травмувала руки через те, що фактично била ними по цеглинах. І таких випадків зараз чимало", - розказує реабілітолог.
Травми через паніку – звичайні не лише для цивільних, але й для військових. Буває так, що замість того, щоб впасти та лежати, вони біжать та потрапляють під пряме влучання ворога.
"Не перерахувати хлопців, саме військових, які запанікували і почали тікати, коли починався обстріл", - каже реабілітолог.
За спостереженнями Михайла, 80% його пацієнтів з військових мають проблеми через амуніцію.
"Кістки, хрящі, міжхребцеві диски розраховані на певну вагу. За наявності зайвих кілограмів на кістки, хрящі, хребет, мязи дається надмірне навантаження. Хлопці сутками не знімають з себе бронежилети, каски, розгрузки, всіляку іншу різну амуніцію. А вага стандартного броника – від 10 до 20 кілограмів. Звідси й проблеми", - розказує лікар.
Ситник давно зацікавився хворобами, що виникають через війну. Він часто спілкується з колегами лікарями. За його власними спостереженнями, приблизно половина його пацієнтів страждають на астенію – це стосується військових та переселенців.
"Приходить жінка, скаржиться на постійну втому, "чумну" голову, погіршення зору та слуху. Просить подивитися хребта, чи нічого не защемило. З хребтом все в порядку. Але, виявляється, що жінка переселенка з Нікополю. По декілька разів на ніч спускалась в укриття, спала ривками – як наслідок відсутність глибокої фази сну. Військові на фронті теж страждають від астенічного синдрому, бо сплять "ривками", - каже Михайло.
Сон складається з чотирьох фаз: дрімоти, поверхневого сну, сну помірної глибини й глибокого. Нормальний фізіологічний сон починається тоді, коли організм входить у глибоку фазу. Глибокий і поверхневий сон – це дві основні фази, які чергуються кілька разів за ніч. У багатьох українців через постійні атаки та тривоги, а також через бойові дії, глибока фаза сну відсутня. Через це виникає втома, заторможеність, роздратованість, погіршення пам’яті та концентрації уваги, дефіцит енергії, хронічні головні болі.
На третє місце після страху та астенії Михайло ставить паразитів. Він зацікавився гельмінтами через те, що вони дуже часто "оселяються" в тому числі й в м’язах.
"Життя в окопах, немиті руки, немита їжа, погані санітарні умови, неможливість вчасно провести гігієнічні процедури, тварини, що живуть у бліндажах та окопах, миші - ось фактори, які сприяють тому, що в організмі заводяться гельмінти. Завестися вони можуть будь-де, в будь-якому органі. І навіть, якщо вживати якісь антипаразитарні препарати чи таблетки від глистів – це не допоможе. Бо паразитів є дуже багато. Людина хворіє, мучиться – а от здати аналіз на паразитів рідко хто додумується", - каже він.
Одного зі своїх пацієнтів він відправив на такий аналіз. І виявили в нього цілий "зоопарк"
""Знайшли анкілостомоз, аскаридоз, опісторхоз, трихінельоз, шистосоматидний дерматит. А от глистів не знайшли. Мабуть тому, що вдома живе собака, власники регулярно проводили глистування себе і тварин. І це знайшли у цивільної людини, котора живе звичайним життям. Можна тільки уявити, що робиться в організмі у тих, хто на фронті. Дуже часто військові беруть з собою на позиції сало – воно довго не псується, досить енергетичне та поживне. Найчастіше звичайне сало купують з так званою "прорістю" - смужкою м’яса. Оте м'ясо якраз і є розсадником паразитів. Також часто військові добираються до цивілізації, замовляють суші – сира риба теж хороший розплідник паразитів. Про цивільних навіть і говорити не доводиться – суші, сало присутні в раціоні щодня. Часто військовим передають волонтерами чи у посилкуах різного виду смаколики - від тістечок до домашніх ковбас. Декілька днів на спеці - і готовий зоопарк з паразитів", - каже лікар.
Тому Михайло радить звернути увагу на такі досить поширені речі, про які знають навіть не всі лікарі.
Раніше "Інформатор" писав, що потрібно їсти для покращення травлення.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.