«Китай та Європа мають виконувати свої міжнародні зобов’язання та спільно протидіяти однобічним проявам цькування»
«Міша, давай музику!» — кажуть люди. І я даю. Бо що ще робити, якщо музика — це не просто справа життя, а саме життя? Альбом — це мій маленький всесвіт, де все змішалося: трохи безладу, трохи бруду, трохи кохання.
Тенісні м'ячі мають осоливу фактуру, - факт відомий. Та не всі знають, з чим це пов'язано.
Теніс є четвертим за популярністю видом спорту у світі, а трансляція Вімблдону б’є рекорди цифрових переглядів. Кожен з нас хоча би раз в житті бачив чи навіть тримав тенісного м’яча у руках, і знає, що він не має глянцевої фактури. Натомість його поверхня - до певної міри м’яка та виразно шорстка. Втім, мало хто знає, чому це так. Інформатор вирішив в цьому розібратися. Виявляється, унікальний зовнішній вигляд тенісних м'ячів - повністю науково обумовлений.
Прикольна "зачіска" тенісних м’ячів відома як ворс, і це, мабуть, найважливіший компонент м’яча. Вся річ в тім, що якщо вдарити ракеткою будь-який інший гладкий м’яч, він летітиме занадто швидко та далеко, щоб забезпечити пристойний матч. Отже, серед іншого, робота ворсу полягає в тому, щоб сповільнити м’яч, пише IFLScience.
Ворс на тенісному м’ячі збільшує тертя поверхні, відоме як аеродинамічний опір, через що повітря рухається повільніше поверхнею м’яча. Коли м’яч "пливе" повітрям, позаду нього утворюється слід низького тиску. Це дозволяє суттєво його уповільнити - на контрасті з високим внутрішнім тиском.
Цей зворотний "всмоктуючий" рух також змушує м’яч обертатися. Вправність гравців впливає на те, як саме обертається м’яч. При цьому, стан ворсу м’яча впливає на здатність гравця маніпулювати ним у повітрі. Щільний плетений ворс допомагає в цьому якнайкраще.
Саме тому перед грою спортсмени часто рухами рук скуйовджують ворс на м’ячах - цей рух не є просто погладжуванням для заснопокоєння чи відтягуванням часу! Вони роблять потрібну "зачіску" для свого м’яча, аби подача була вдалою, саме такою, як задумую спортсмен.
Нині відома форма гри у теніс походить від французької гри в гандбол XII-XIII століття. Спочатку в грі використовували м'яч зі шкіри або тканини, набитий ганчір'ям або кінським волосом. Із зростанням популярності гри змінювалися властивості та виробничий процес виготовлення м’ячів. Незабаром у грі почали використовувати вулканізовану індійську гуму, покриту білою фланеллю.
Згодом фланелеве покриття м’ячів замінили покриттям із тканини Melton, яка використовується й сьогодні разом із тканиною Needle. Тканина Melton має високий вміст вовни, тоді як тканина Needle є дешевшою у виготовленні та складається із синтетичних волокон.
Зараз Міжнародна федерація тенісу (ITF) ретельно контролює однорідність тенісних м’ячів, які використовуються на змаганнях, щоб забезпечити постійний розмір, форму, текстуру, щільність і колір. Хоча спочатку тенісні м’ячі були чорного або білого кольору, залежно від забарвлення корту, з появою телебачення ITF у 1972 році перейшли на м’ячі "оптично жовтого" кольору, щоб їх було легше помітити на ТВ.
Властивості м’ячів настільки важливі для гри, що щорічно ITF перевіряє понад 200 брендів тенісних м’ячів. Тож тепер ви знаєте, що гравці не просто виграють час, перш ніж зробити свою подачу :)
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.