4 причини: навіщо путіну зустрічатися з Лукашенком

Вперше за три роки путін особисто прилітає до Білорусі на перемовини з самопроголошеним президентом Лукашенком.

4 причини: навіщо путіну зустрічатися з Лукашенком
Про що говоритиме російський диктатор з його білоруським васалом

Очікується, що мова йтиме про підготовку можливого наступу, якій може відбутися наприкінці зими. Водночас говоритимуть і про інші способи взаємодії та поглиблення інтеграції Білорусі в “Союзну державу”. Важливим є візит і для  російської пропаганди. 

Отримати білоруську армію

На 19 грудня запланована зустріч російського ватажка путіна та самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка. Очікується, що обговорюватимуть ширшу участь армії Білорусі у війні, будуть присутніми міністри оборони обох країн, пишуть кремлівські засоби масової пропаганди.

Завданням-максимум для путіна може бути втягнення військ Білорусі у повномасштабну війну. Йдеться про вторгнення змішаних російсько-білоруських з'єднань зі сторони Білорусі. Про це заявив Командувач Об’єднаних Сил ЗС України Сергій Наєв у FacebookАрмія РБ налічує близько 30 тисяч осіб, з них приблизно 18 тисяч складають найбільш боєздатні та віддані Лукашенку частини — десантники та спецпризначенці. 

Найбільш боєздатними частинами армії Білорусі є десантники і сили спеціальних операцій
Найбільш боєздатними частинами армії Білорусі є десантники і сили спеціальних операцій

На противагу тому, є думка, що російська армія, навіть посиленої білоруськими збройними силами, неспроможна провести ефективну широкомасштабну наступальну операцію в найближчі місяці, пише Інститут вивчення війни. Росія ніколи не мала проблеми з людським ресурсом, але річ не лише у кількості. Мобілізовані, попри те, що проходять навчання, не будуть достатньо підготовлені ​​для проведення швидких і ефективних механізованих маневрів. Крім того, навряд чи росія, яка зараз відчуває проблеми з постачанням певних видів озброєння та боєприпасів, встигне оснастити великі нові сили для наступальних операцій цієї зими. А все ж таки, часто дії путіна не продиктовані здоровим глуздом і він може наказати розпочати новий наступ. 

Здобути “гібридну” підтримку ЗС Білорусі

Іван Ступак, експерт інституту майбутнього вважає, що ЗС РБ імовірніше будуть задіяні для виконання другорядних функцій. Це допоможе росіянам звільнити близько 20% своїх збройних формувань. 

«Якщо білоруські війська будуть використані, то вони підуть у резерві. Вони будуть на місці в окупованій території або на Сході, або на Заході, у залежності де вони будуть розраховувати наступ. Вони будуть, як місцева поліція, тобто не будуть приймати активну участь, принаймі зараз. А звільнені від виконання другорядних функцій (охорона складів, патрулювання місцевості) кадирівці, вагнерівці, чмобіки — вони всі підуть на фронт. Тобто певна частина — відсотків 20 від того, що є в росіян — може звільнитися внаслідок ось такого маневру, такої ротації», —  каже експерт.

Лукашенко остерігається втягувати в конфлікт свою армію, оскільки втрата відданих йому військ у горнилі війни зробить білоруського диктатора вразливим для протестів громадянського суспільства та ще більш залежним від кремля. Участь білоруських солдат у війні на боці росії підтримує всього лиш 9% білорусів, і це попри потік пропаганди, свідчать дані Chatham House.

Забрати в Білорусі ще частину суверенітету 

Путін намагатиметься розширити свій контроль над Білоруссю, забрати чергову порцію суверенітету, прикриваючись розвитком взаємної інтеграції в рамках розвитку Союзної держави, пише ISW.  Цього теж намагається уникнути самопроголошений президент Лукашенко, але для нього це може бути меншим злом. Він, однак, спробує поторгуватися: про це свідчать заяви про необхідність зниження ціна на російські енергоносії. У цих подіях вагомою є складова піару.

Лукашенко вже є співучасником війни. З підконтрольної йому території періодично здійснюються ракетні обстріли України, зокрема й “Кинджалами”, на полігонах Білорусі проходять навчання російські “частково мобілізовані”, РБ надає підтримку паливно-мастильними матеріалами та озброєнням, лікує російських військових. Ймовірно, Лукашенко пообіцяє ще більше залучення економіки своєї країни, зокрема військово-промислового комплексу — що завгодно, аби утриматися при владі. 

Путін хоче забрати у Лукашенка ще частину суверенітету
Путін хоче забрати у Лукашенка ще частину суверенітету

Хоча, ймовірно, Лукашенко намагається шукати собі нових покровителів у Китаї, росія значно ближче. Пекін, до того ж, зацікавлений показати підтримку своєму васалу путіну і не буде нахабно йому заважати. Тотальна залежність Лукашенка від путіна, його політичної, фінансової та військової підтримки змушує білоруського диктатора погодитися на чергові поступки. 

Показати, який путін молодець

Цю зустріч варто сприймати у контексті інших подій: 17 грудня путін провів зустріч з військовим керівництвом країни-агресора, де обговорювали перебіг подій та планували коротко- і довгострокові цілі; міністр “оборони” рф Сергій Шойгу здійснив інспекційний візит на фронт, вірогідно, фейковий.

Пропагандисти показали сюжет, у якому Шойгу, ніби-то, інспектує позиції військових в Україні
Пропагандисти показали сюжет, у якому Шойгу, ніби-то, інспектує позиції військових в Україні

Метою цього візиту, перш за все, є спроба продемонструвати активність путіна, його особистий внесок у війну та створити інформаційні передумови для нового етапу війни, нового наступу, повідомляє Інститут вивчення війни. Така активність бункера може бути відповіддю на що раз гучніші звинувачення у бездіяльності, які лунають серед крайніх рашистів у бік кремля. 

Ми також писали про те, що в Білорусі набирають добровольців до тероборони, вже схвалено законопроєкт про впровадження смертної кари за держзраду та подовжено заборону на виїзд. А також ми розповідали про те, що Інститут вивчення війни назвав мету візиту путіна до Лукашенка.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube