Навіщо депутати постійно «редагують» склад Кабміну

Читать на русском

Перестановки в Кабміні виглядають як внутрішньовидова боротьба за ресурси та потоки в парламенті

Читать на русском
Навіщо депутати постійно «редагують» склад Кабміну

Перестановки в Кабміні виглядають як внутрішньовидова боротьба за ресурси та потоки в парламенті

У Кабінеті Міністрів України чергові кадрові перестановки. З 15 керівників міністерств п'ятеро подали у відставку. На черговому засіданні (4 листопада) Верховна Рада проголосувала за призначення чотирьох міністрів – оборони, економіки, стратегічних галузей промисловості, реінтеграції тимчасово окупованих територій. Міністерство екології поки що залишилося під керівництвом міністра, який тимчасово виконує обов'язки.

Інформатор розбирався, навіщо президентові Зеленському потрібні ось такі точкові ротації в уряді, чому б не змінити весь склад уряду разом, і який середній термін перебування одного міністра на посаді за часів «турбоскликання».

Нова «редакція» Кабміну

Міністерство оборони. Мабуть, найгучнішою і водночас найочікуванішою в Кабміні стала заміна Міністра оборони України Андрія Тарана. Його відставку підтримав 341 депутат. Чутки про звільнення Тарана ходили ще з липня цього року, але, за словами експертів, міністра оборони не чіпали, оскільки просто не могли знайти йому заміну, яка влаштовує всіх.

Навіщо депутати постійно «редагують» склад Кабміну 1

Місце міністра оборони недовго залишалося вакантним. Наступного дня після відставки Тарана Рада проголосувала за призначення на цю посаду Олексія Резнікова. Резніков своєю чергою заради цього міністерського крісла напередодні відмовився від посади Віце-прем'єр-міністра – Міністра з реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Призначення Резнікова депутати підтримали менш бурхливо, ніж відставку попередника Тарана. «За» проголосували 273 народні депутати.

Міністерство з реінтеграції. Крісло міністра з реінтеграції тимчасово окупованих територій України, очікувано, теж не довго порожніло. Його зайняла Ірина Верещук – голова підкомітету держбезпеки та оборони Комітету ВРУ з питань нацбезпеки, оборони та розвідки. Призначення Верещук військові сприйняли дуже неоднозначно. За словами члена Ради волонтерів при Міноборони Михайла Макарука, Ірину Верещук не хотіли бачити в Кабміні «ні волонтерські кола, ні нинішні військові». Одна з основних причин неприйняття – туманне минуле Ірини Андріївни на посаді голови міста Рава-Руська, коли Верещук фігурувала в низці корупційних скандалів. Ті скандали нічим і не закінчилися, хоча осад, мабуть, залишився.

Навіщо депутати постійно «редагують» склад Кабміну 2

І все ж таки Ірина Андріївна Верещук дуже довго й дуже наполегливо хотіла стати міністеркою. Спочатку цілилася прямо до міністерства оборони, але, мабуть, перспектива глобальних іноземних інвестицій у реінтеграцію Донбасу трохи підкоригувала мрію пані Верещук. І, крім того, крісло міністра з реінтеграції йде одним пакетом із посадою Віце-прем'єр-міністра. Теж приємний бонус для претендентки.

Міністерство економіки. Олексій Любченко пробув на посаді першого віце-прем'єр-міністра – міністра економіки України лише пів року, але вже встиг «заробити» кримінальну справу та обшуки НАБУ та САП у рамках розслідування про зловживання владою (ст. 364 КК).

Навіщо депутати постійно «редагують» склад Кабміну 3

Місце Любченка в Кабінеті міністрів зайняла Юлія Свириденко, – яка до цього дня працювала заступницею керівника Офісу Президента. У своєму виступі у Верховній Раді перед призначенням Свириденко пообіцяла на позиції міністерки зосередитись на залученні інвестицій, на стимулюванні створення нових робочих місць у країні та на перегляді підходу до використання бюджетних коштів.

Мінстратегпром. Не стала несподіванкою відставка Олега Уруського з посади Віце-прем'єр-міністра – Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України. Інформація про можливе його звільнення просочилася в ЗМІ ще у вересні. З того часу глава фракції «Слуга народу» в парламенті Давид Арахамія лише підігрівав інтерес громадськості до питання кадрових перестановок у Кабміні, не підтверджуючи та не спростовуючи інформацію про можливі відставки.

І ось ротація сталася. На зміну Уруському прийшов нещодавній голова Державної митної служби Павло Рябікін.

Навіщо депутати постійно «редагують» склад Кабміну 4

Мінекології. Довга історія з відставкою Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Романа Абрамовського просто отримала своє логічне завершення. Інформатор вже писав, як майже рік тому – 15 грудня 2020 року – Абрамовський добровільно хотів залишити посаду. Тоді нардепи міністра відпускати чомусь не схотіли. А через рік виявилося, що робота Абрамовського не влаштовує особисто секретаря РНБО Олексія Данилова. Однак, за твердженням Давида Арахамії, нового міністра екології парламент не призначатиме. Принаймні поки що. Чинний заступник міністра Руслан Стрілець тимчасово буде виконувачем обов'язків міністра, а через один-два тижні парламент спробує визначитися з кандидатурою на цю посаду. Або ні.

Навіщо Кабміну гра в квача

Безглуздість точкових перестановок у Кабміні, здається, очевидна всім, окрім прем'єра Дениса Шмигаля та президента Володимира Зеленського. За час роботи народних депутатів «турбоскликання» термін перебування міністрів на посаді коливається від 6 до 18 місяців. Запам'ятати все нові й нові призначення просто не має сенсу – адже всерйоз кабмінівські ротації нічого не змінюють: ні політику міністерств, ні діючу схему взаємодій установ з іншими органами влади, ні ситуацію в галузях, що куруються. Як пояснює політолог Олександр Радчук, про реальні причини таких частих змін керівників міністерств можна лише здогадуватися. Це може бути спроба зупинити падіння президентських та партійних рейтингів «Слуги народу», а то й узурпувати владу. Однак також не виключено, що всі ці переміщення насправді не мають певної мети. «Я б'юся, бо б'юся», - стверджував персонаж фільму про мушкетерів. Так і зараз – міністрів змінюють, бо можуть. І це може бути самодостатньою причиною.

«Як показала практика останніх двох років, відставка всього Кабміну, чи окремих міністрів мало впливає на рейтинги чинної влади. Річ у тому, що й перший уряд Гончарука, і другий уряд Шмигаля заздалегідь створювалися як «технократичні», тоді як усю відповідальність за зміни в країні громадяни покладають особисто на президента Володимира Зеленського та на всю його політичну силу «Слуга народу», – каже політолог. Олександр Радчук.

З такими точковими замінами, стверджує політолог, зміст ручного Кабміну спрощується. Повний перезапуск - справа все ж таки більш ризикова. Дивись, і голосів у Раді може не вистачити! А ось вибивання точково по 2-3-5 міністрів – цілком підтримується народними депутатами, і здійснюється ними з різних причин.

Дещо інакше на причини перманентних кадрових перестановок дивиться політолог Ігор Рейтерович. У коментарі Інформатору експерт назвав усі ці рухи внутрішньовидовою боротьбою «зеленої влади». Простіше кажучи, битва особин за домінуюче становище в зграї.

Навіщо депутати постійно «редагують» склад Кабміну 5

«З одного боку, це спроба відвернути увагу від серйозних проблем, які є в країні. І спроба списати якийсь певний негатив, показати, що якісь кадрові рішення ухвалюються. Демонстрація того, що влада реагує на якісь запити суспільства. Зрозуміло, якщо ми дивимося на перелік цих міністрів, то ми там не бачимо тих, хто дійсно відповідає за відомства, яким адресовані запити людей. Чому? Тому що, якщо брати справді тих, хто створює певні проблеми, або відповідає за актуальні питання, то їм на зміну просто нема кого поставити. Тому це більша спроба перерозподілити сфери впливу, потоки. Ось історія з міністром економіки в цьому плані є дуже показовою. Тобто одна група його просунула на посаду, тепер їх відсунули від впливу на податкові процеси та на процеси в економіці безпосередньо. А зміцнилася інша група впливу - «група Єрмака», - припускає Рейтерович.

Отже, після нинішніх замін частина українського Кабміну за версією від 4 листопада 2021 виглядає так: міністр оборони Олексій Рєзніков, віце-прем'єр-міністерка - міністерка із реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук, перша віце-прем'єр-міністерка - міністерка економіки Юлія Свириденко, віце-прем'єр-міністр – міністр із питань стратегічних галузей промисловості Павло Рябікін.

І цю розстановку, можливо, навіть не варто запам'ятовувати, адже, як говорив Давид Арахамія, їхня коаліція не може давати довгострокові прогнози щодо міністрів – максимум на 2-3 тижні.

А в призначених сьогодні новими міністрами – час пішов!

Нагадаємо, що голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія анонсував ще дві відставки в уряді.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі «Інформатор Live». Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.