Навального та двох громадян США планували обміняти на терориста-росіянина Вадима Красікова
За тиждень до того, як стало відомо про смерть російського опозиціонера Олексія Навального, питання його обміну дійсно обговорювалося. Навального могли обміняти на терориста-кілера з ФСБ Вадима Красікова, який відбуває пожиттєвий тюремний термін у Німеччині. А тему обміну обговорили між собою канцлер Німеччини Олаф Шольц та президент США Джозеф Байден.
Як пише американське видання The Wall Street Journal, корні цієї історії лежать за кілька років до смерті Навального. Коли президентом США став Байден, Росія виставила вимогою для обміну ув'язненими громадянами той факт, що шпигуни обмінюються на шпигунів. Хоча США на той момент не мали у в'язницях громадян Росії, засуджених за шпигунство, російського диктатора Володимира Путіна цікавила можливість обміну Вадима Красікова – кілера з ФСБ, який у 2017 році вбив у Берліні чеченського офіцера та учасника Чеченських війн Зелімхана Хангошвілі.
Обмінювати кілера зі стажем (Красікова, окрім випадку в Берліні, підозрюють у причетності до низки вбивств за завданням РФ у Росії та за її межами) пропонувалося на трьох людей: затриманого в Росії за надуманими звинуваченнями Пола Вілана, кореспондента The Wall Street Journal Евана Гершковича, якого російські терористи схопили навесні 2023 року. Третім повинен був стати саме Навальний.
Звільнення Навального в США лобіювала колишня держсекретар Хілларі Клінтон на прохання відомого розслідувача Христо Грозєва. В Німеччині те ж саме робила дружина Навального – Юлія. В Берліні думки розділилися: наприклад, голова МЗС ФРН Анналена Бербок була категорично проти обмінювати терориста Красікова на будь-кого.
Проте Навальний, зазначає видання, був доволі популярний у німецькому політикумі ще з тих часів, як лікувався від отруєння у клініці "Шаріте". А Путін все активніше натякав, що відкритий до пропозицій обміняти тільки Гершковича.
9 лютого Байден та Шольц розмовляли на цю тему під час зустрічі у Вашингтоні. За підсумками зустрічі було вирішено продовжувати обговорення ідеї обміняти Красікова на Навального та інших. Але через тиждень переговори втратили актуальність, оскільки Навального вбили у тюрмі.
Про смерть Олексія Навального у виправній колонії у Харпі стало відомо вдень 16 лютого. Адміністрація колонії стверджувала, що після прогулянки 47-річному опозиціонеру стало погано і він помер, попри зусилля медиків.
При цьому тіло політика віддали його сім'ї лише на восьму добу після смерті. З літа 2022 Олексія Навального регулярно тримали у ШІЗО, а останні півроку життя послідовно ізолювали. У грудні 2023 року Навального таємно етапували до колонії особливого режиму у селищі Харп на Ямалі, що за полярним колом.
Похорон Навального відбувся 1 березня. Черга з охочих попрощатися з Олексієм розтягнулася на декілька кілометрів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.