Також обговорять нові санкції проти РФ
Через місяць після нападу російських військ на Україну відбудеться надзвичайне засідання глав урядів країн Північно-Атлантичного альянсу. На порядку денному питання, пов'язані з цією війною та з побоюваннями, що війна пошириться також на територію Польщі та Балтійських держав. Окрім іншого, держави НАТО 24 березня планують ухвалити рішення про нові постачання озброєнь Україні.
Інформатор проаналізував майбутню подію та розповість про те, як можуть змінитися військові поставки в нашу країну, як це зможе вплинути на оперативну обстановку по всьому театрі воєнних дій – по периметру від Житомира, Києва та Чернігова до Харкова, Маріуполя та Миколаєва. А також про те, чи прибудуть в Україну миротворці з країн НАТО, і в який термін це може статися.
Постачання було, постачання буде – те саме і з санкціями
Скликання позачергового саміту країн НАТО було ініційоване генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом через масштабне військове вторгнення Росії в Україну.
«Я скликав позачерговий саміт 24 березня у штаб-квартирі НАТО. Ми розглянемо вторгнення Росії в Україну, нашу рішучу підтримку України та подальше зміцнення стримування та оборони НАТО», - написав Столтенберг на своїй сторінці у Twitter.
Вже до цієї дати загалом стало зрозуміло, що російський бліцкриг в Україні остаточно провалився, а утримувати оборону на захоплених територіях російським окупантам важче. І не просто важче, а майже неможливо, оскільки лінії постачання агресора швидко та ефективно руйнуються під ударами ЗСУ, внаслідок чого запаси боєкомплекту, палива, продовольства, а також евакуація поранених переходять у розряд нездійсненних завдань. Місія неможлива.
І це одна з причин дедалі більше масової здачі російських солдатів у полон (зафіксовані і випадки здачі цілими підрозділами). Але це ж вимагає і величезної кількості боєприпасів для бійців українського війська. Враховуючи, що оборонне замовлення в попередні кілька років в Україні хронічно не виконувалось, то й неможливо переоцінити значення постачання сучасних видів озброєнь для ЗСУ з країн Заходу.
На момент написання цього матеріалу оприлюднено інформацію про те, що Захід передав українській армії понад 17 тисяч одиниць озброєнь: гранатомети, міномети, зенітні та протитанкові ракетні комплекси, а також боєприпаси до них. Крім того, цілком реальною є можливість передачі в Україну кількох десятків бойових літаків та потужних зенітних комплексів радянського зразка.
Це на додаток до тисяч тисяч озброєнь, які з початку цього року вже були поставлені в Україну з США, Великобританії, Польщі, Туреччини та інших країн НАТО (і не тільки НАТО). Навіть влада Тайваню вирішила передати Україні спеціалізовані дрони-квадрокоптери на суму понад $1 млн.
«Звичайно ж Україні потрібна ця зброя і потрібні масштабні санкції проти Росії. А все інше Україна вже має і має із надлишком. А ця решта і є головне – непохитна віра народу у свою перемогу та рішучість захистити свою країну. Воює не зброя, воюють люди. Але якщо люди роблять це за допомогою МіГів та С-400, використовуючи нові комплекси ППО та безпілотники-камікадзе, то перемога прийде швидше та меншою кількістю жертв», - повідомив у коментарі Інформатору грузинський політолог-міжнародник Гела Васадзе.
Він також зазначив, що однією з непрямих ознак справжньої готовності «колективного Заходу» цього разу рішуче здобути перемогу над Кремлем, може бути той факт, що Німеччина готує підписання довгострокового договору щодо постачання зрідженого природного газу з Катару. Співпраця з Росією вже стала занадто токсичною і небезпечною, тому в Катар вирушила велика делегація, яка представляє енергетичний сектор Німеччини.
Санкційний тиск на Кремль знищує саму можливість для РФ не тільки досягти якогось успіху в цій війні, а й не допускає сформувати можливість майбутніх агресивних війн з боку Росії.
На цей час РФ є найбільш підсанкційною країною у світі. У цьому ганебному заліку кремлівські безальтернативно випереджають Іран, Сирію та Північну Корею, які раніше традиційно вважалися свого роду світовими ізгоями та паріями.
«А найближчим часом вал все нових санкцій лише наростатиме. І абсолютно помилково вважати, що після падіння режиму їх от_прям_щас_знімуть. Ні! Навряд чи так швидко. Західні державні механізми залежать від тривалих процедур, довго розганяються, але й довго гальмують. Скажімо, торгові санкції щодо СРСР, прийняті у 1974 році, були остаточно скасовані стосовно РФ (як правонаступника СРСР - ред.) тільки у 2002 році», - пояснив ситуацію експерт у сфері міжнародного права Каміль Галєєв.
Що ж до безпосередньої військової допомоги для України на найближчу перспективу, то, на думку колишнього посла США в Україні Джона Гербста, Україні необхідні додаткові пакети таких постачань, але вони будуть ефективні лише якщо дозволять обмежити активність російських військово-повітряних сил в українському небі.
"Ключовим для мене є те, чи надішлемо ми що-небудь, що вразить російські повітряні сили на висоті дев'ять тисяч метрів і вище", - сказав Джон Хербст в інтерв'ю для журналістів ВВС.
Тут варто нагадати, що нещодавно президент Джо Байден без особливих подробиць, але повідомив: США вже працюють над тим, щоб допомогти Україні отримати необхідні для неї системи ППО більшої дальності та ефективності. І ця допомога буде надана у найкоротші терміни.
Чи допоможуть встановити мир миротворці країн НАТО.
Один з найважливіших пунктів порядку денного, який може бути обговорений на найближчому саміті НАТО, є введення миротворців під егідою НАТО на територію України. Це ініціатива Польщі, і низка країн Східної Європи цю ініціативу підтримала. Президент США Джо Байден вже й окреслив ставлення Білого Дому до цієї ініціативи — за його словами штати точно не братимуть участі в цій місії, але також і не заперечуватимуть проти такої реалізації, якщо всі зацікавлені сторони узгодять її проведення.
Український військовий експерт, а в минулому полковник-миротворець Сергій Грабський вважає, що участь міжнародних миротворчих контингентів може бути ефективною на фінальних стадіях війни. А зараз в Україні – щонайменше кульмінаційно-гаряча фаза бойових дій. І до цієї фази керівництво РФ все ще має намір залучити значні сили мобілізованих солдатів. Щоправда, на думку Сергія Грабського, це навряд чи додасть ефективності діям російських військ, оскільки сучасна війна досягає стратегічного успіху «не масами піхоти, а переважно технічними засобами, для чого потрібно мати військово-навчені ресурси», а не просто тисячі непідготовлених резервістів у строю .
«Можна закидати Україну гарматним м'ясом, посилаючи у бій непідготовлені резерви, ресурси, але військова ефективність таких дій буде мінімальною. Водночас ЗСУ вже показали свою ефективність у веденні маневрової оборони та нанесенні контрударів, тому можна стверджувати, що Україна вистоїть...», - заявив Сергій Грабський.
А ось знищення воїнами ЗСУ наземної та авіаційної техніки росіян, на думку експерта, свідчать також і про знищення навченого особового складу, що у підсумку обнулює перспективи для військових успіхів Кремля в Україні.
***
До моменту написання цього матеріалу стало відомо, що Польща точно запропонує НАТО відправити в Україну миротворчу місію. Ця пропозиція буде офіційно озвучена на саміті альянсу, який відбудеться 24 березня – інформацію про це повідомив журналістам польський президент Анджей Дуда.
За його словами, «місія може бути готова протягом тижня чи місяця». І вже після того, як Польща озвучила таку пропозицію, про свою готовність приєднатися до миротворчої місії НАТО в Україні заявила влада Данії.
Раніше Інформатор писав про те, чи залишаться у Кремля союзники після цієї війни в Україні.
Також Інформатор повідомляв, що в Харківській області українські військові збили російський винищувач та два безпілотники.
А ще розповідали, що ховається за дружбою путіна та його вірного васала Лукашенка.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.