Навіщо Лукашенко зустрічався з путіним та чи відкриється білоруський фронт

Перспективи ядерної зброї на території Білорусі

Навіщо Лукашенко зустрічався з путіним та чи відкриється білоруський фронт

Невизнаний президент Білорусі Олександр Лукашенко зустрівся із очільником російської федерації володимиром путіним. Як повідомляють пропагандистські медіа росії, Лукашенко заявив, що ізоляція Литвою Калінінграда фактично є оголошенням війни росії, а також москва пообіцяла Мінську ракетні комплекси «Іскандер-М», які можна оснастити ядерними ракетами. 

Інформатор розбирався, що означає цей візит та яка вірогідність того, що Білорусь почне відкриту війну проти України на боці росії.

«Народне ополчення» Білорусі 

По факту Лукашенко вже втягнув свою державу у війну проти України і став співучасником російської агресії, коли люб’язно надав путіну білоруську територію як плацдарм для вторгнення. З перших днів війни саме з Білорусі розгортався наземний наступ на Чернігівському і Київському напрямках, звідти ж запускалися ракети на українські міста й села. Однак на повноцінну участь у війні проти України «бацька» поки що таки не зважився, хоч українські військові й фіксували просування окремих білоруських підрозділів на півночі України.

Через деякий час після того, як російська армія змушена була відступити від столиці та Чернігова, на Брестському та Гомельському напрямку білоруси почали стягувати війська для «безперервних навчань і тренувань», мінувати дороги й мости на прикордонних територіях з Україною та розконсервовувати військову техніку, що перебувала на тривалому зберіганні. За наказом Лукашенка було створене «народне ополчення», яке передбачає збільшення збройних сил Білорусі з 45 до 80 тисяч військ. 

Політологи говорять, що путіну вкрай необхідно, щоб Білорусь відкрила другий фронт, оскільки це на сьогодні найбільший резерв, який є в росії. За підрахунками експертів, Білорусь  може виставити приблизно до 20 тисяч військових. І російський президент продовжує тиснути на Лукашенка, аби той «повертав борг», бо за підтримки путіна й росії йому вдалося утриматися при владі. 

Навіщо Лукашенко зустрічався з путіним та чи відкриється білоруський фронт 1

«Білоруський диктатор вишукує у війні росії з Україною власні перспективи та перспективи для свого режиму. Лукашенка цікавить тільки сам Лукашенко, і можливості затриматися при владі якомога довше. Це те, що його по-справжньому хвилює. Йому потрібні дешеві енергоресурси, ба більше, він не хоче платити за газ і нафту в рублях, тому що курс, виставлений росією, — 50 руб/дол — занадто невигідний. Тож, щоб купувати паливо за лояльною ціною, Лукашенку довелось багато чого пообіцяти. Разом з тим президент Білорусі дуже не хоче влазити у цю війну, бо на відміну від путіна, вона йому нічого не приносить, окрім можливості втратити владу», — говорить політолог Віктор Бобиренко. 

У Лукашенка на кону - перебування при владі. Йому доводиться балансувати між підтримкою війни рф проти України та бажанням уникнути прямої військової участі. 

Навіщо Лукашенко зустрічався з путіним та чи відкриється білоруський фронт 2

«Наказ про наступ може спричинити соціальний вибух всередині самої країни. Не зважаючи на те, що армія не користується особливою підтримкою населення, у випадку розгортання воєнних дій в Україні, вони можуть об'єднатися»,— говорить Бобиренко. 

Ядерна зброя на території Білорусі

Безумовно, найсерйознішим підсумком зустрічі Лукашенка та путіна стала заява про можливе розміщення на території Білорусі ядерної зброї. Крім того, офіційно озвучено можливість розміщення ракет «Іскандер-М», хоча неофіційно ці ракети вже застосовувалися з території Білорусі, щонайменше, в лютому-березні. Є надія, що заяви так і залишаться заявами. Принаймні, з боку Лукашенка, оскільки невизнаний президент Білорусі розуміє, що путін вже став світовим вигнанцем, а сам Лукашенко хоч і диктатор, але не прагне воювати проти всього світу.  

Навіщо Лукашенко зустрічався з путіним та чи відкриється білоруський фронт 3

Та і суспільство в Білорусі налаштоване зовсім не так, як в росії: переважна  більшість білорусів  проти  війни, а деякі громадяни навіть воюють на боці України проти рф. Окрім цього, Лукашенко розуміє, що, втягуючи Білорусь у воєнні дії, він може спровокувати громадянську війну всередині країни

«Лукашенко опиратиметься до останнього, скільки це буде можливим. Усі оці навчання, пересування військ у бік кордонів, спрямовані підтвердити позицію Лукашенка, що ось він, начебто, і не проти вступити у війну, але ж армія не готова. Необхідно провести ще одні навчання, потім раптово треба ще перевірити боєздатність в частинах. Потім у нього була ідея створити оперативне командування Південь, до якого, звісно,  що пізніше,  необхідно передавати війська, і тд.», — каже військовий експерт Олег Жданов.

Олег Жданов зазначає, що в оточенні Лукашенка, є засланці, завербовані російськими спецслужбами. Але окрім того, що путін може позбавити свого васала трону, може бути й фізична ліквідація. 

Тому Лукашенко шукає консенсус із суспільством, народним ополченням, мовляв, якщо ви мене захистите, я гарантую, що ми не вліземо у цю війну.

Навіщо Лукашенко зустрічався з путіним та чи відкриється білоруський фронт 4

«Справа у тім, що армія рф видихається. І як би нам важко сьогодні не було на луганському напрямку, ми бачимо, що у них уже немає того наступального потенціалу, який був ще в квітні-травні. Також немає оперативного резерву, а для його створення потрібен час. Тому путіну вкрай необхідно, щоб Білорусь відкрила другий фронт, почала бойові дії, а це змусить частину наших військ відтягнути із гарячих точок і зосередити у цьому напрямку», — підсумовує Жданов.

Та ймовірність наступу білорусів на Україну військовий експерт оцінює як  50% на 50%, оскільки білоруська армія навряд чи здатна здійснити таку глибинну операцію.

Україна насторожі, і вище військове керівництво відпрацювало  низку варіантів, як запобігти вторгненню білоруської армії. Українські оборонці готові вступити у бій з ворогом одразу на кордоні і не дозволять похідним колоннам увійти на нашу землю. Перше бойове зіткнення, перша кров, перші загиблі приведуть до тями тих, хто йде в наступ. 

Раніше Інформатор повідомляв, що ризик вторгнення з Білорусі наразі мінімальний

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube