Європа проспала космічну гонку і ризикує втратити незалежність через Маска, Китай та РФ - адмірал НАТО

Якщо Європа не прокинеться зараз - вони може надовго втратити суверенітет у космосі

Європа проспала космічну гонку і ризикує все втратити через Маска, Китай та РФ
Космос, супутник, ракета. Фото - Getty Images

Американський мільярдер Ілон Маск, Китай та Росія сильно домінуватимуть у космосі, якщо європейці не схаменуться. Європа проспала той момент, коли слід було інвестувати у космічні технології. Тепер у  НАТО б’ють на сполох: без швидких дій — не буде ні європейського суверенітету, ні безпеки ЄС.

Про те, що Європа все проспала у космічній галузі, повідомив верховний головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО з трансформації П’єр Вандьє в інтерв'ю виданню Politico. Він закликає європейців терміново прокинутися.

"Не може бути європейського суверенітету без зусиль у космосі. Сьогодні потрібне велике пробудження, навіть термінове, щоб європейці почали діяти", — заявив він адмірал.

За його словами, Європа критично залежить від американських гігантів — передусім SpaceX Ілона Маска — у сфері космічних технологій. І поки конкурентна система ЄС IRIS-2 буде готова лише у 2030-му, Китай та РФ вже активно мілітаризують орбіту.

Війна Росії проти України чітко показала значення космічних засобів — для зв’язку, розвідки та координації дій на полі бою. А також — болісну залежність Європи від зовнішніх постачальників. Китай і Росія в цей час розгортають зброю, здатну виводити з ладу супутники, зокрема орбітальні бомби, глушилки й засоби ураження.

"Ми повинні бути стійкими до спроб дестабілізації з боку інших і краще розуміти, що вони роблять", — наголосив Вандьє.

Чому Європа програє у космосі

Космічна архітектура змінюється: перевагу отримують дешевші й мобільніші супутники на низькій орбіті. Але європейські компанії досі тримаються за застарілу модель великих геостаціонарних супутників.

У той час як SpaceX зробила революцію з багаторазовими ракетами, європейські стартапи — як-от Isar Aerospace — поступаються з тріском. Нещодавній запуск їхньої ракети вибухнув менш ніж за хвилину після старту. Навіть нові супутники запускаються через SpaceX.

Вандьє закликає створити європейський "Акт про оборону" — щоби стимулювати розвиток технологій подвійного призначення через податкові пільги та доступ до фінансування. І наголошує: США вже чітко сигналізують, що Європа має подорослішати й стати незалежною.

Також він пропонує створити європейський аналог американської моделі Joint Commercial Operations — маркетплейсу космічних послуг для армії, що дозволяє швидко купувати потрібне "за принципом speed dating".

НАТО у грі, але наразі обережно

Альянс визнав космос п’ятою оперативною сферою ще у 2019 році. Наразі основні гравці — США, Франція, Велика Британія, Італія, Норвегія, Канада та Німеччина.

Утім, нові оборонні цілі НАТО досі не відображають повною мірою космічні потреби. Ймовірно, саміт НАТО в червні цього року не зробить на цьому великого акценту.

"Країни або розділять те, чого не вистачає, або попросять НАТО купувати це як послугу", — підсумував Вандьє.

НАТО слідкує за руками РФ у космосі

Схоже, побоювання Заходу щодо нової війни Росії у космосі небезпідставні. Москва випробовує протисупутникову ракету "Нудоль", яку можна оснастити ядерним зарядом. Вона здатна знищити всі космічні апарати на низькій навколоземній орбіті Землі, у тому числі - Starlink.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте в інтерв'ю тижневику Welt am Sonntag зазначив, що існують повідомлення про те, що Росія може розглядати можливість розміщення ядерної зброї в космосі. Альянс побоюється, що Москва може використати ядерну зброю проти супутників. Таким чином Кремль прагне посилити свій потенціал у космосі, який наразі застарів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube