Нам потрібні F-16, але США проти: як змінювалася думка щодо передачі західного озброєння Україні

Читать на русском

Низка українських посадовців заявляє, що передача американських винищувачів F-16 — справа часу, але президент США Джо Байден особисто відкинув цю ідею.

Читать на русском
Нам потрібні F-16, але США проти: як змінювалася думка щодо передачі західного озброєння Україні
Від Javelin до Abrams.

Низка українських посадовців заявляє, що передача американських винищувачів F-16 — справа часу, але президент США Джо Байден особисто відкинув цю ідею.

Заяви щодо того, що передача Україні винищувачив F-16 "не на часі", які лунали 2 лютого та в попередні дні, можуть викликати розчарування. Але стратегічна військова авіація - це не перша річ, у якій зараз нам відмовлено. Захід і раніше робив заяви щодо неможливості передачі деяких зразків озброєння, як Javelin, Patriot та Abrams. Розбираємось, чому так ставалося та що відбувалося після цих заяв. 

F-16 для України

ЗСУ незабаром отримають західні танки, хоча на початку війни це здавалося неможливим. В Україні відразу почали говорити про те, що ми також потребуємо підсилення авіації. І для цього потрібні літаки F-16. Очільник Міністерства зовнішніх справ Дмитро Кулеба у Facebook заявив, що Україна активізує роботу в цьому напрямі. Про те, що питання з передачею винищувачів, яке раніше було своєрідним «табу», розблоковане заявив радник президента України Михайло Подоляк. 

Нідерланди заявили, що можуть передати кілька таких літаків. Передачі сучасних літаків Україні не виключав також Емануель Макрон. Посол США в ОБСЄ Майкл Карпентер впевнений, що Вашингтон підтримає ідею союзників передати Україні F-16. 

Але все це залежить від позиції Білого дому, який повинні надати дозвіл на реекспорт F-16. А ще краще — очолити цей процес. Але 30 січня президент Сполучених Штатів Джо Байден на запитання журналістів, чи буде Америка надавати ЗСУ винищувачі, прямо відповів: «Ні!». У Білому домі пояснили, що США й так надають чимало озброєння, тому про F-16 не йдеться.

А проте, в Україні не втрачають надії, що ситуація зміниться. Військовий експерт Петро Черник вважає, що в Байдена є певна проблема з електоратом, частина якого проти надання зброї України. На тлі президентських виборів у США, які відбудуться у 2024 році, це гальмує процес погодження передачі літаків для України.

«Найголовніше те, що F-16 — наймасовіша машина четвертого покоління Понад 4500 одиниць, більше двох десятків країн-операторів, які, до речі, мають навіть свої власні лінійки по виготовленню вузлів механізмів», — каже пан Черник.

Танки

Західні союзники надавали Україні бронетехніку радянського виробництва, яка була у їхньому розпорядженні За підрахунками Bloomberg, ЗСУ мало отримати 410 танків радянської доби від країн-членів НАТО. Радянські таки були гарні тим, що ЗСУ вже мала їх на озброєнні, тому непотрібно було навчання і була ремонтна база. А ще, їх можна було надавати непомітно для росіян, щоб зайвий раз не дратувати кремль. Але вони застарілі, їхні запаси вичерпуються. Тому гостро постало питання передачі танків західного виробництва.

Валерій Залужний в інтерв’ю The Economist повідомив, що не має сумніву щодо того, що росія готує нову наступальну операцію. Щоб її попередити та вийти на рубежі початку 2022 року ЗСУ потрібні танки. Він вказав кількість — 300 танків, 600–700 БМП та 500 гаубиць. Мова йшла про західне озброєння.

США передає Україні 31 танк Abrams
США передає Україні 31 танк Abrams

Віце-канцлер Німеччини Роберт Хабек заявляв у квітні що постачання німецьких танків Leopard-2 до України неможливе. Він остерігався, що через це росія може напасти на НАТО.

«Важке озброєння є синонімом танків, і наразі всі країни НАТО виключили це, щоб самим не стати мішенями», — сказав Хабек

Офіційні особи Пентагону заявляли, що Америка не буде постачати танки Abrams. Посилалися на дороговизну й непідготовлену інфраструктуру.

«Технічне обслуговування та високі витрати на утримання Abrams  просто не мають сенсу надавати це українцям на даний момент», — сказала на початку січня Сабріна Сінгх, заступник прес-секретаря Пентагону.

Тепер ми знаємо, що в ЗСУ надійдуть 31 танк Abrams та понад сотня Leopard-2. Крім того, будуть також передані ЗСУ бронетранспортери, у тому числі Bradley. І, ймовірно, як і з Himars, яких спочатку було кілька штук, це лише початок.

Patriot

Після того, як путін зрозумів, що не вдасться легко захопити Україну, він зробив ставку на звичайний терор і почав знищувати цивільну інфраструктуру ракетними ударами. Світ був шокований безпрецендентним рівнем варварства, але змушений був зреагувати на це поставками в Україну західних систем протиповітряної оборони.

Українські воїни вже проходять навчання на Patriot
Українські воїни вже проходять навчання на Patriot

Проте найсучасніший та найуніверсальніший зенітно-ракетний комплекс Patriot Білий дім надавати відмовлявся. Вашингтон посилався на дороговизну та складність цього озброєння. Але, ймовірно, американці знову ж таки боялися спровокувати путіна на агресію проти НАТО, адже Patriot в Україні робить неможливим використання авіації, крилатих та навіть балістичних ракет над великою територією.

«Протиповітряна оборона лишається головним пріоритетом для Міноборони США та міжнародної спільноти, коли йдеться про підтримку України. Що ж стосується батарей Patriot зі США — зараз ми не плануємо постачати батареї Patriot до України»,— повідомив наприкінці листопада речник Міноборони США Пет Райдер.

Але вже через місяць, 21 грудня ситуація кардинально змінилася. Про намір передати Україні це озброєння сказав президент США.

«Ми збираємося передати України системи Patriot та тренувати українських військовослужбовців, щоби вони їх навчилися точно використовувати», — розповів Байден.

Зараз відомо, що крім США Patriot планують передати Німеччина та Нідерланди. Українські військові вже проходять навчання.

Himars

Після того, як перший наступ на Київ було відбито і стало зрозуміло, що путінський бліцкриг не вдався, війна перейшла в затяжну фазу. На Сході та півдні супротивник мав перевагу в артилерії й завзято цим користувався. Тому Україна потребувала тяжкого озброєння.
Постачання артилерії та ударних безпілотників було ще однією лінією, яку перейшли західні союзники. Наприкінці весни США почали поставляти 155-мм гаубиці та безпілотники Switchblade. Але справжній прорив стався, коли в червні на озброєння ЗСУ надійшли Himars. Ці  американські реактивні артилерійські системи дозволили знищувати логістичні шляхи ворога і звести його перевагу в артилерії до мінімума.

Показово, що ще в травні американці вагалися, чи передавати це озброєння. Знову ж таки, через страх «ескалації».

«Путін може скотитися на більш непередбачувану та потенційно ескалаційну траєкторію, якщо війна затягнеться, або якщо він відчує, що росія програє в Україні», — заявила директор національної розвідки Авріл Хейнс на слуханнях Комітету Сенату в справах збройних сил.

Javelin

Перші партії FGM-148 Javelin — американського переносного протитанкового ракетного комплексу, надійшли в Україну у 2018 році за президенства Дональда Трампа. Він хотів продемонструвати критикам, що попри все, не є маріонеткою путіна. За умовами продажу, вони зберігалися в коробках на військовому складі далеко від лінії фронту, де мали служити «стратегічним стримуючим фактором» для росії.
Перед тим вважалося, що це озброєння ніколи не опиниться в ЗСУ. Експрезидент Петро Порошенко просив про це ще у 2014 році, за часів Барака Обами. Йому тоді відмовили «щоб не провокувати путіна». Крім того, остерігалися, що західні технології можуть потрапити до рук росіян.

«Якщо ви граєте в шахи з росією, ви повинні думати на два кроки вперед. Я боюся, що це може спровокувати велике протистояння між Сходом і Заходом», — сказав сенатор Ангус Кінг, який скептично ставляться до ідеї надання зброї.

На заході вважали, що Україна зможе чинити опір лише у партизанській війні
На заході вважали, що Україна зможе чинити опір лише у партизанській війні

Але коли стало зрозуміло, що повномасштабне вторгнення неминуче, Захід почав розмірковувати, як можна підготувати Україну. На початку 2022 року мало хто із західних політиків очікував, що Україна зможе надовго утримати наступ росіян. Головним типом бойових дій, як вважалося, буде партизанська боротьба. Захід активізував передачу переносних протитанкових та зенітних ракетних комплексів Stinger, NLAW та Javelin, а також різні військові вантажі — боєприпаси, амуніцію, медичні комплекти, прилади нічного бачення. І не йшлося про якусь іншу наступальну зброю.

Можна зрозуміти, але...

Російська пропаганда вміло грає на страхах європейців та американців і це призводить до вагань та затягування поставок. Росія ще в березні попередила, що будь-яка країна, яка бере участь у передачі літаків Україні, буде розглядатися як сторона конфлікту. Подібне говорили і про іншу зброю.

З іншого боку, Захід обережно, але неухильно зміцнює Україну, не даючи приводу росіянам різко підвищити градус протистояння. За відомою аналогією — варять жабу в холодній воді. Згадаймо, Himars спочатку було лише два, танків кожна з країн передає по кілька штук. Починати війну зі США через два Himars чи з Британією через 14 Challenger-2? Навряд чи на це здатні навіть росіяни.

Ми писали про те, чи є в України шанс отримати американський винищувач F-16 та що для цього потрібно. Також писали про те, що США та Ізраїль планують зірвати постачання іранської зброї до росії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.