Після "танкового прориву" в Києві очікують на бойові літаки
Наступним кроком після передачі Україні танків має стати розблокування відправки Києву літаків, заявив Володимир Зеленський в день, коли було зруйновано чергове табу в західних поставках. А наступного дня в авторитетних західних ЗМІ вийшли статті, які підтверджують: винищувачі четвертого покоління включені у wish-list наступних "траншів" військової допомоги Україні. Інформатор проаналізував ключові аргументи експертів – як на користь поставок літаків, так і проти цього.
За словами речника командування Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната, вже фактично відомо, який тип бойових літаків може отримати Україна від західних союзників.
"Наші військові льотчики їздили до Сполучених Штатів, виділялися кошти на навчання наших пілотів… Вже фактично визначено тип літака, який, ймовірно, буде наданий Україні та відповідні терміни підготовки особового складу", – підкреслив Ігнат.
І хоча моделі він не озвучив, з усіх можливих варіантів для авіаційного прикриття очікуваного наступу України якнайкраще підходить американський багатофункціональний винищувач F-16 Fighting Falcon.
Цей літак був розроблений компанією General Dynamics в США і вперше взятий на озброєння в 1978 році. Станом на червень 2014 року він став наймасовішим винищувачем 4-го покоління – F-16 випущено понад 4,5 тисяч.
І хоча з 2005 року F-16 більше не поступає на озброєння ВПС США, його все ще виробляють на експорт – він має успіх завдяки своїй універсальності і відносно невисокій вартості. На сьогодні він стоїть на озброєнні 24-х держав світу.
Винищувач озброєний 20-міліметровою шестиствольною гарматою М61-А-1. Але авіаційні гармати вже давно не є основним озброєнням для винищувачів. Перевага F-16 в тому, що він здатен нести майже весь перелік ракет, а також касетних та звичайних бомб. Він уніфікований для використання всіх підвісних видів озброєнь виробництва країн НАТО. Максимальна маса бойового навантаження на дев'яти вузлах підвіски становить 9276 кг.
Ще однією перевагою цього винищувача вважається його відносно невисока вартість. Один F-16 останньої модифікації коштує близько 34 мільйонів доларів.
Як і багато інших західних видів зброї, F-16 навряд чи стане чарівною кулею для України, пише CNN.
"Я б не казав, що F-16 самі по собі здатні змінити правила гри, – говорить в інтерв’ю виданню Тім Свейс, директор з досліджень Гаазького центру стратегічних досліджень. – Однак у поєднанні з танками і системи великого радіусу дії, такими, як HIMARS, вони можуть допомогти Україні переломити ситуацію".
Водночас на думку аналітика британського Королівського інституту об’єднаних служб (RUSI) Джастіна Бронка, ключовою перешкодою для успішного застосування американських винищувачів є розгалужена протиповітряна оборона Росії.
"Ідея про те, що західні винищувачі дозволять Україні здійснювати бойові польоти над територією росії, є лише фантазією", – вважає Бронк.
Пояснюючи це тим, що західні літаки будуть дуже обмежені загрозою з боку російських наземних систем протиповітряної оборони, як обмежені зараз українські.
За його словами, у найближчому майбутньому F-16 можуть бути здебільшого оборонною зброєю для української армії, яка допоможе краще відбивати ракетні атаки рф і стримувати польоти російських літаків повз лінію фронту. До того ж, зауважує експерт, F-16 може виявитися складною зброєю для України навіть в разі використання їх у якості захисту сухопутних військ.
Згоден з ним і нідерландський аналітик з питань оборони Пітер Вейнінг: “Постачання Україні F-16 – це ще не все. Щоб ефективно використовувати американські винищувачі, Україна мала б досягти певної переваги в повітрі. Це означає, що їй необхідно для початку знищити максимальну кількість російських систем ППО С-300 та С-400”.
"Ми надаємо їм те, з чим, на нашу думку, вони здатні працювати, обслуговувати та підтримувати. F-16 – це дуже складна система", – заявила заступник прес-секретаря Пентагону Сабріна Сінгх.
Перш за все, українських пілотів потрібно буде навчити керувати літаком.
Юрій Ігнат, речник командування Повітряних сил України, повідомив CNN, що навчання може тривати від кількох тижнів до кількох місяців залежно від досвіду пілота. Прессекретар Пентагону, бригадний генерал Пет Райдер, зауважив, що йому не відомо про українських пілотів, які зараз навчаються в Сполучених Штатах.
Проте аналітик RUSI Бронк вважає, що в Україні більше підготовлених пілотів, чим це здається.
"Якщо хтось є кваліфікованим і досвідченим пілотом винищувача радянських типів, це питання кількох місяців, щоб навчити його володіти чимось на зразок F-16", – говорить експерт.
Хоч би що там було, а Палата представників Конгресу США вже схвалила фінансування програми з підготовки українських пілотів на американських винищувачах, виділивши на це 100 мільйонів доларів.
Друге складне питання, що пов'язане із використанням Україною F-16, – місце розміщення та експлуатації винищувачів. Головною проблемою розміщення F-16 (як будь-якого західного літака покоління 4 або 4+) є відсутність в Україні аеродромів та фахівців з обслуговування.
"Щоб один винищувач злетів, над ним працює близько 10−15 спеціальних автомобілів – один паливо заливає, другий електрикою живить, третій повітря постачає. Усі ці машини треба міняти. На аеродромі є технічні засоби, які забезпечують зліт, посадку, видачу інформації для виконання польоту – це також потребуватиме заміни. Потрібно змінювати і покриття злітно-посадкової смуги", – розповів військовий експерт Агіль Рустамзаде.
Втім, за його словами, прискорити підготовку для вильотів літаків F-16 можна, якщо використовувати цивільні аеродроми. Також, вважає експерт, тимчасово для F-16 можна було б використати інфраструктуру Польщі, яка, до речі, експлуатує цей винищувач.
Однак, крім питань матеріально-технічного забезпечення, існує ще й політичне питання, яке, на думку експертів, є ще більш складним. І тут знов, як і в історії з танками, роль головної перешкоди бере на себе Німеччина.
"Ніяких поставок винищувачів в Україну не буде. Це було чітко зазначено ще раніше, в тому числі президентом США", – заявив канцлер ФРН Олаф Шольц під час парламентських дебатів щодо танків Leopard 2.
Ця позиція, наголосив він, не змінилася і не зміниться. І це при тому, що Німеччина не експлуатує F-16.
США також досі опирались ідеї надати Україні бойові літаки. Минулого року адміністрація Байдена виступила навіть проти пропозиції Польщі відправити в Україну винищувачі МіГ-29 радянських часів. Це повністю вкладається в концепцію Білого дома, за якою США не бажають, щоб їхні дії могли розцінюватись як вступ країни у війну проти рф.
Натомість F-16 дали б Україні можливість (якщо вона подолає протиповітряну оборону рф) завдати удару по росії зброєю американського виробництва далеко за лінією фронту, навіть за межами території, яка на міжнародному рівні вважається українською.
"На літаку можна, власне кажучи, прилетіти до москви і розбомбити кремль. Я не думаю, що українці будуть це робити, але є ризик, – говорить нідерландський аналітик з питань оборони Вейнінга. – І це насправді може призвести до ескалації, якої США хочуть запобігти".
На думку ж Бронка з RUSI, такий поворот подій вкрай малоймовірний. “Якщо F-16 не будуть оснащені чимось на кшталт крилатих ракет повітряного базування, про що ніхто навіть не заікається, говорити про тих як про якусь наступальну зброю просто смішно”, – говорить він.
Втім, постачати Україні ці літаки можуть не лише США. Одним із можливих варіантів поставок американських винищувачів в Україну називають реекспорт літаків державами-учасницями Євросоюзу.
Міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хукстра заявив, що його країна розгляне можливість передачі винищувачів F-16, якщо Київ звернеться з відповідним проханням.
Як зазначає профільний портал Defence Express, Нідерланди, які переходять на винищувачі п’ятого покоління, мають відповідний ресурс для того, щоб передати не просто десяток F-16, а кілька ескадрилій. Нідерландські винищувачі мають можливість використання всієї основної номенклатури озброєння, включаючи ракети AIM-120 та JDAAM.
Однак оскільки F-16 є американською зброєю, все буде зводитися до дозволу уряду США на передачу літаків.
Як і у випадку з німецькими бойовими танками Leopard 2, найімовірнішим сценарієм поставок в Україну F-16, якщо до нього дійде, буде свого роду широка європейська коаліція донорів. Це зменшить політичні ризики для будь-якої окремої країни, включно із США.
Раніше Інформатор повідомляв про те, що Швейцарія скасовує заборону на постачання озброєнь Україні. Також писали про те, що США та Ізраїль планують зірвати постачання іранської зброї до росії.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.