На Закарпатті військовий просив звільнити його зі служби, щоб доглядати за матір'ю з невстановленою інвалідністю: що вирішив суд

Читать на русском

Командир військової частини відмовив підлеглому у звільненні зі служби через недоведеність необхідності постійного догляду його матері - адже довідки про інвалідність вона не мала

Читать на русском
суд, військовий
Суддя вивчив обставини справи і вирішив, що закон - на боці військового

Командир військової частини відмовив підлеглому у звільненні зі служби через недоведеність необхідності постійного догляду його матері - адже довідки про інвалідність вона не мала

На Закарпатті військовий просив звільнити його зі служби, бо він має на утриманні матір. Але медичних документів про те, що мама має інвалідність, у нього не було, тому командир військової частини відмовив у проханні. Але суддя став на бік чоловіка й прийняв рішення відпустити його додому.  

Подробиці цієї справи оприлюднили у Єдиному державному реєстрі судових рішень. Її слухали у  Закарпатському окружному адміністративному суді.

"До суду звернувся мешканець Закарпатської області, який проходить військову службу за мобілізацією під час воєнного стану. Чоловік просив визнати протиправною відмову військової частини у звільненні його зі служби, а також зобов’язати військову частину прийняти відповідне рішення. Позивач зазначив, що хоче звільнитись зі служби через сімейні обставини – треба оглядати за матір’ю, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії (ЛКК)", - йдеться у матеріалах справи. 

Командир військової частини відмовив у проханні. Він заявив, що не доведена необхідність постійного догляду за родичкою, адже, зокрема довідки МСЕК (медико-соціальна експертна комісія) про інвалідність підлеглий не надав. А довідка ЛКК, на його думку, не може бути визнана як документ, що відповідає нормативно-правовим актам та не може бути підставою для звільнення.

Що сказав суддя

Закарпатський окружний адміністративний суд під головуванням судді Сергія Рейті задовольнив позов військовослужбовця та зобов’язав військову частину звільнили його зі служби за сімейними обставинами. Позивачу потрібно доглядати за своєю матір’ю, яка не має встановленої групи інвалідності.

"Суд, дослідивши аргументи сторін, відхиляє доводи представника військової частини про те, що висновок ЛКК не може бути визнаний як документ для звільнення позивача зі служби. Матір позивача не має встановленої групи інвалідності, тому вона не отримувала довідку МСЕК", - пишуть у рішенні. 

З огляду на положення абзацу 4 пп. «г» п.2 ч.4 ст.26 Закону № 2232, доданий до рапорту висновок ЛКК є належним доказом, який підтверджує необхідність здійснення постійного догляду. Суддя задовольнив позов військовослужбовця та зобов’язав військову частину звільнили його зі служби за сімейними обставинами. Однак командир ще може подати на таке рішення апеляцію. 

Єдиний працездатний годувальник

Стаття 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" містить чіткий перелік осіб, які не підлягають призову під час мобілізації. Відповідно до останніх змін до закону, отримати відстрочку зможуть лише ті, які є єдиними працездатними особами, що відповідно до закону зобов'язані утримувати дружину, своїх чи батьків дружини з інвалідністю. Також стаття 26 Закону України Про військовий обов’язок і військову службу передбачено можливість звільнення військовослужбовців з військової служби, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації у період дії правового режиму воєнного стану. Таке звільнення можливе у разі настання певних обставин, які визначено у цій статті.

Ті, хто утримує одного з батьків з інвалідністю І чи ІІ групи, або хто має одного з батьків дружини (чоловіка) з інвалідністю І чи ІІ груп за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та, відповідно до закону, зобов'язані утримувати непрацездатних. Якщо немає невійськовозобов'язаних осіб, то здійснювати догляд за особою з інвалідністю І чи ІІ групи може лише одна людина з-поміж військовозобов'язаних на вибір особи з інвалідністю

Суд частково задовольнив позов жінки. Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Київські електромережі» зобов'язали відновити постачання електроенергії у її квартиру, а також стягнути 20 тисяч гривень моральної шкоди. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.