На які житлові пільги мають право учасники бойових дій - роз'яснення ПФУ

Для учасників бойових дій діють житлові пільги - Новини України

ПФУ
Знижка на комунальні послуги для учасників бойових дій в Україні становить 75% - ПФУ

Українці, які мають статус учасника бойових дій, можуть отримати різноманітні пільги від держави. Зокрема, на законодавчому рівні передбачено пільги й на оплату комунальних послуг у вигляді 75-процентної знижки на квартплату, комуналку та паливо. Про це повідомили у Пенсійному фонді України в Донецькій області. 

Серед усіх пільг, на які мають право учасники бойових дій (відповідно до Закону України від 22.10.1993 року № 3551-XII), встановлено знижки на оплату житлово-комунальних послуг, у тому числі: 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством; 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання; 75-процентна знижка вартості палива, у тому числі рідкого, у межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.  Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 75-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім’ю).

Площа житла, на яку нараховується 75-процентна знижка плати за зазначені послуги, визначається в максимально можливому розмірі в межах загальної площі житлового приміщення (будинку) згідно з встановленими нормами користування (споживання), незалежно від наявності в складі сім’ї осіб, які не мають права на знижку плати (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю). Пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо надаються учасникам бойових дій та членам їх сімей, що проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього (площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю).

Учасникам бойових дій у період Другої світової війни, яким виповнилося 85 років і більше, надаються пільги у розмірі 100 % знижки за користування житлом (квартирна плата), комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим газом для побутових потреб, вартості палива, у т. ч. рідкого, у межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.

При поданні заяви для призначення пільги заповнюються дані:

  • паспорта,
  • ідентифікаційного коду,
  • посвідчення учасника бойових дій,
  • реквізити банківського рахунку для зарахування коштів,
  • номери особових рахунків за сплату житлово-комунальних послуг,
  • назва організації, яка надає житлово-комунальні послуги.

За необхідності додаються скановані копії інших документів залежно від обставин (договір наймання (оренди) житла — у разі проживання заявника у житлі, що орендується або довідка ВПО; документи на членів сім’ї: паспорт/свідоцтво про народження дитини, ідентифікаційний код, довідка ВПО). За відсутності договору оренди житла або довідки ВПО органом місцевого самоврядування надається акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи. Подати заяву та необхідні документи до органу Пенсійного фонду України можна в один зі способів: онлайн — через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний застосунок «Пенсійний фонд» або портал Дія; поштою — до органу Фонду; особисто — через сервісні центри Пенсійного фонду України (незалежно від місця реєстрації чи проживання), уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідних територіальних громад, ЦНАП. Як подати документи для оформлення пільги онлайн, дивіться за посиланням.

 Чи можуть списати борги за комуналку під час війни

Помічник адвоката ЮК "Приходько та партнери" Ілля Колесник у коментарі виданню "РБК-Україна" розповів, що на сьогодні в українському законодавстві відсутні норми, які б передбачали автоматичне списання боргів за комунальні послуги для всіх категорій споживачів. Водночас на період воєнного стану діють певні обмеження, які були введені постановою Кабінету міністрів України №206 від 5 березня 2022 року. Ці обмеження включали:

  • Заборону стягнення боргів за комунальні послуги, які виникли після 24 лютого 2022 року, для жителів територій, де ведуться бойові дії, та тимчасово окупованих територій. Проте це стосується лише тих споживачів, які документально підтвердили свою тимчасову відсутність у цих помешканнях.
  • Заборону нарахування штрафів, пені та інших санкцій на борги населення за комунальні послуги незалежно від дати їх виникнення.
  • Заборону відключення комунальних послуг через неоплату.

Однак, ситуація змінилася з 29 грудня 2023 року, коли постановою Кабміну №1405 цей мораторій було скасовано.

"Відтоді відновлено нарахування пені, штрафів, та інших санкцій за комунальні послуги, а також можливість стягнення заборгованості в судовому порядку та відключення споживачів від комунальних послуг. Єдиним виключенням залишаються тимчасово окуповані території та території, де ведуться бойові дії", – зазначив помічник адвоката.

Попри на складні обставини, споживачі комунальних послуг мають законну можливість ініціювати списання своїх боргів перед постачальниками. Важливо розуміти, що для цього необхідна певна передумова: постачальник послуг повинен звернутися до суду з позовом про стягнення заборгованості зі споживача. Якщо під час судового розгляду суд стане на бік споживача, йому може бути надано право списати борги за комунальні послуги. Це можливо за кількома обставинами:

  • Тривалість заборгованості. Якщо борг перед постачальником існує понад три роки.
  • Борги попередніх власників. Якщо заборгованість виникла через нарахування коштів попередніми власниками житла.
  • Некоректне нарахування. Якщо постачальник неправильно нарахував борг, не враховуючи фактичну площу житла споживача.
  • Банкрутство споживача. Якщо в судовому порядку споживача офіційно визнано банкрутом.

У випадку, якщо споживач доведе свою правоту в суді, він може домогтися списання накопичених боргів відповідно до чинного законодавства. Проте, навіть у випадках, коли списання боргу є можливим, слід бути готовими до того, що цей процес вимагатиме значних зусиль.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube