На саміті НАТО лідери країн-союзників підписали безпековий "Український компакт": що він означає

Це історичний багатосторонній документ, який містить зобов'язання щодо підтримки України

Саміт НАТО
Країни-підписанти будуть підтримувати Україну

У Вашингтоні на полях саміту НАТО лідери країн-союзників підписали "Український компакт". Документ передбачає посилення безпеки України й надання їй військової допомоги та економічної підтримки. Зобов'язання будуть діяти поки наша країна не переможе РФ, а також у мирний час та у разі нової загрози.

Про це йдеться на сайті Європейської комісії. Зазначається, що підписали договір, який вже назвали історичним, країни-союзники, що раніше уклали безпекові угоди з Україною.

"Наголошуємо на нашій непохитній прихильності до вільної, незалежної, демократичної та суверенної України, здатної захистити себе та стримати майбутню агресію, та підтверджуємо суверенне право України вибирати власні механізми безпеки, а також політичну, соціальну, економічну та культурну системи", – йдеться у повідомленні.

Підписали документ лідери США, Бельгії, Канади, Данії, Естонії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Ісландії, Італії, Японії, Латвії, Литви, Люксембургу, Нідерландів, Польщі, Норвегії, Португалії, Румунії, Іспанії, Швеції та Великої Британії, а також лідери ЄС та президент України. Кількість підписантів, найімовірніше, збільшиться. Це будуть країни, які у найближчому майбутньому укладуть відповідні угоди та домовленості щодо безпеки з Україною.

На саміті НАТО лідери країн-союзників підписали безпековий "Український компакт": що він означає 1

Документ ставить на меті:

  • підтримувати безпосередні потреби України в обороні та безпеці, зокрема шляхом постійного надання допомоги у сфері безпеки та навчання, сучасного військового обладнання, оборонної промисловості та необхідної економічної підтримки;
  • пришвидшити зусилля з розбудови майбутніх українських сил, які зберігають надійну обороноздатність і здатність стримування. В тому числі шляхом скликання протягом 6 місяців зустрічі на рівні міністрів оборони для перегляду та затвердження дорожніх карт, підготовлених лідерами коаліцій можливостей;
  • у випадку майбутнього збройного нападу Росії на Україну після завершення поточних військових дій, швидко та колективно зібратися на найвищому рівні, щоб визначити відповідні наступні кроки щодо підтримки України, коли вона здійснює своє право на самооборону.

На саміті НАТО лідери країн-союзників підписали безпековий "Український компакт": що він означає 2

Реакція Байдена та Зеленського на підписання документа

Президент США Джо Байден заявив, що це шлях до членства в НАТО, і показник того, що безпека України є невіддільною від безпеки євроатлантичного регіону.

"Зараз робимо наступний крок історичної підтримки –  це Український безпековий компакт. Ми будуємо міст для України в НАТО, це шлях до майбутнього членства. Компакт – усередині цього мосту", – заявив Байден.

Президент України Володимир Зеленський теж висловився щодо підписання цього документу. Він зазначив, що тепер у нашої країни є надійна архітектура гарантій безпеки. Адже наразі є 23 сильні угоди й надалі очікуються нові. Український лідер подякував Байдену за підтримку та презентацію документа.

"Дякую Президенту Байдену за його лідерство й усі зусилля, спрямовані на наповнення нашої безпекової співпраці рішучими діями. Маємо 23 сильні угоди, і будуть іще угоди з іншими країнами. Цей Український договір, який ми формуємо, виводить наші відносини на новий рівень. Це значне досягнення для України й усіх нас", – сказав Зеленський.

 Саміт НАТО у Вашингтоні

Саміт НАТО став дуже продуктивним для України. Кілька країн світу оголосили про надання великих пакетів допомоги Україні. Серед них Норвегія, яка оголосила про виділення 1 млрд норвезьких крон (майже 93 млн доларів) на ППО. Восени цього року разом з Німеччиною вона планує придбати та поставити нашій країні батарею ЗРК IRIS-T.

Також прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен заявила, що її країна має віддати Україні всі свої засоби ППО. Цей крок є свідченням наростальної рішучості країн Заходу допомогти Україні перемогти у війні з Росією. Президент США Джо Байден теж оголосив про нові системи ППО, винищувачі F-16 та фінансову підтримку для України. Йдеться про пакет допомоги у $225 млн.

США, Німеччина та Румунія відправлять Україні три системи Patriot, а Нідерланди разом з іншими союзниками зберуть ще одну. Італія надасть Україні систему SAMP-T. Країни НАТО також узгодили декларацію, яка передбачає надання Україні базового фінансування в розмірі 40 мільярдів євро протягом наступного року та забезпечення стабільної підтримки у питаннях безпеки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube