Це історичний багатосторонній документ, який містить зобов'язання щодо підтримки України
У Вашингтоні на полях саміту НАТО лідери країн-союзників підписали "Український компакт". Документ передбачає посилення безпеки України й надання їй військової допомоги та економічної підтримки. Зобов'язання будуть діяти поки наша країна не переможе РФ, а також у мирний час та у разі нової загрози.
Про це йдеться на сайті Європейської комісії. Зазначається, що підписали договір, який вже назвали історичним, країни-союзники, що раніше уклали безпекові угоди з Україною.
"Наголошуємо на нашій непохитній прихильності до вільної, незалежної, демократичної та суверенної України, здатної захистити себе та стримати майбутню агресію, та підтверджуємо суверенне право України вибирати власні механізми безпеки, а також політичну, соціальну, економічну та культурну системи", – йдеться у повідомленні.
Підписали документ лідери США, Бельгії, Канади, Данії, Естонії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Ісландії, Італії, Японії, Латвії, Литви, Люксембургу, Нідерландів, Польщі, Норвегії, Португалії, Румунії, Іспанії, Швеції та Великої Британії, а також лідери ЄС та президент України. Кількість підписантів, найімовірніше, збільшиться. Це будуть країни, які у найближчому майбутньому укладуть відповідні угоди та домовленості щодо безпеки з Україною.
Президент США Джо Байден заявив, що це шлях до членства в НАТО, і показник того, що безпека України є невіддільною від безпеки євроатлантичного регіону.
"Зараз робимо наступний крок історичної підтримки – це Український безпековий компакт. Ми будуємо міст для України в НАТО, це шлях до майбутнього членства. Компакт – усередині цього мосту", – заявив Байден.
Президент України Володимир Зеленський теж висловився щодо підписання цього документу. Він зазначив, що тепер у нашої країни є надійна архітектура гарантій безпеки. Адже наразі є 23 сильні угоди й надалі очікуються нові. Український лідер подякував Байдену за підтримку та презентацію документа.
"Дякую Президенту Байдену за його лідерство й усі зусилля, спрямовані на наповнення нашої безпекової співпраці рішучими діями. Маємо 23 сильні угоди, і будуть іще угоди з іншими країнами. Цей Український договір, який ми формуємо, виводить наші відносини на новий рівень. Це значне досягнення для України й усіх нас", – сказав Зеленський.
Саміт НАТО став дуже продуктивним для України. Кілька країн світу оголосили про надання великих пакетів допомоги Україні. Серед них Норвегія, яка оголосила про виділення 1 млрд норвезьких крон (майже 93 млн доларів) на ППО. Восени цього року разом з Німеччиною вона планує придбати та поставити нашій країні батарею ЗРК IRIS-T.
Також прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен заявила, що її країна має віддати Україні всі свої засоби ППО. Цей крок є свідченням наростальної рішучості країн Заходу допомогти Україні перемогти у війні з Росією. Президент США Джо Байден теж оголосив про нові системи ППО, винищувачі F-16 та фінансову підтримку для України. Йдеться про пакет допомоги у $225 млн.
США, Німеччина та Румунія відправлять Україні три системи Patriot, а Нідерланди разом з іншими союзниками зберуть ще одну. Італія надасть Україні систему SAMP-T. Країни НАТО також узгодили декларацію, яка передбачає надання Україні базового фінансування в розмірі 40 мільярдів євро протягом наступного року та забезпечення стабільної підтримки у питаннях безпеки.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.