На місті колишньої пивоварні в Києві хочуть побудувати ісламський центр: активісти проти

Мешканці Києва пропонують провести громадські слухання та послухати експертів, перш ніж почати будівництво

Активісти написали відкритого листа до керівництва Турецької Республіки
Активісти написали відкритого листа до керівництва Турецької Республіки

Фонд національного добробуту Криму, якому належить територія колишнього пивзаводу у Києві, планує збудувати там культурний центр. Там додають: будівлі пивзаводу як пам’ятки місцевого або національного значення у відповідному реєстрі не зазначені.

На місці історичної Пивоварні Карла Шульца (1860-1890 рр.) у Києві планують звести культурний центр за турецький кошт. Про це повідомив на своїй сторінці у соцмережі київський активіст Дмитро Перов. 

фото
Дозволи на виконання робіт за адресою пивоварні не надавалися. Фото – Дмитро Перов

«Ідея хороша, однак ми не можемо починати нову історію дружби зі знищення старої історії поколінь», - написав Перов.

Через це активіст та інші громадські організації, які відстоюють збереження історичної та природної спадщини столиці, звернулись з відкритим листом до керівництва Турецької Республіки

«Пропонуємо провести відкриті громадські слухання із залучення експертного середовища, представників ісламської релігійної громади в Україні та представників міської та державної влади щодо проєктування та можливого місця розташування Ісламського культурного центру в місті Києві, - йдеться у тексті відкритого листа. - Разом обрати для Ісламського культурного центру найкраще місце, що задовольнить містян, релігійну громаду та представників влади, не буде порушувати вимоги чинного закону та створювати додаткових конфліктних ситуацій щодо руйнування культурної спадщини».

На момент підготовки матеріалу відкритий лист підтримали громадські організації «Аденда», «Київські котики», «Почайна», «Зелена хвилина», «Цегла», «Екозагін», «Садиба Барбана», «Екопарк Осокорки», «Спілка порятунку Голосіїва» та «Солом‘янські котики».

Що відомо про пивоварню

З тексту відкритого листа відомо, що комплекс будівель – «Пивоварня Карла-Генріха Шульца» (1860-1890 рр.) є частиною історичного середовища Києва.

1
Ділянка під пивоварнею розташована в історичному ареалі Києва. Фото – Дмитро Перов

За згадкою краєзнавця та дослідника історії Києва - Антона Короба, «..історія варіння пива на цьому місці сягає 200-річної давнини. ...Пруський підданий Йоган-Генріх Шульц взяв завод в оренду у 1865 році та здійснив серйозну реконструкцію, збільшивши потужність до 12 тис. відер пива на рік та 250 тис. відер дріжджів на рік. З 1889 року пивоварінням тут опікувався вже його син - Карл-Генріх».

Історики вважають, що за його управління пивоварня стала одним з найбільших виробників пива в Києві. Виробництво пива тут не зупинялося навіть в часи Другої світової війни.

Ділянка, на якій сьогодні розміщена колишня пивоварня, розташована в Центральному історичному ареалі Києва. Демонтаж споруд у цій частині заборонено проводити без погодження з міністерством культури. За оцінкою активістів, відомство таких погоджень не надавало.

Однак, не дивлячись на це, процес демонтажу вже почався. Нещодавно, за словами Дмитра Перова, фахівці департаменту охорони культурної Київради та поліція разом зафіксували знесення цілого цеху колишньої пивоварні. 

«За результатами перевірки було встановлено, що незаконний демонтаж провадило таке собі ТОВ «Євразія Інжиніринг», охорону забезпечувала ТОВ «УБОПП», - повідомив київський активіст.

Кому належить територія пивзаводу

Як писав сайт «Твоє місто», територія колишнього пивзаводу належить Фонду національного добробуту Криму. 

проєкт
В Києві планують побудувати центр для кримських татар та мусульман України. Фото – сайт Фонду

На сайті Фонду розміщено проєкт майбутнього комплексу на місці заводу. Загальна площа забудови складатиме 30 000 метрів квадратних. 

«Буде збудовано школу для дітей з Криму та України. Планується навчати мінімум 200 учнів, 50 з котрих буде пансіонного типу. Мечеть розрахована на 5000 осіб. В котрій передбачено жіночу зону та приміщень для мам. Культурно-діловий центр, в котрому буде розміщено музей кримських татар, бібліотека, конференц-зала, приміщення для різних гуртків. Кафе та магазини в національному стилі», - йдеться у презентації на сайті фонду.

Проте в організації відкидають звинувачення у незаконному демонтажі. Там додають: будівлі пивзаводу як пам’ятки місцевого або національного значення у відповідному реєстрі не зазначені. 

«Жодних демонтажних чи інших робіт на території не проводиться. Низка повідомлень про це — неправдиві. Нашою організацією дійсно планується будівництво культурного центру на зазначеній території. На даний момент ведуться роботи з підготовки ескізного проєкту», – написано у заяві фонду від 25 лютого 2023 року.

Інформатор писав, що на землях колишньої друкарні у Києві хотіли збудувати новий ЖК.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube