Вже запущено проєкт електронного кейс-менеджменту – це соціальна історія людини, аналогічно як у системі охорони здоровʼя
Очільниця Міністерства соцполітики Оксана Жолнович – одна з учасниць скликаного президентом Зеленським засідання РНБО на тему корупції у МСЕК. 23 жовтня вона розповіла, як уряд планує реформувати велику систему надання громадянам інвалідності.
Наразі медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) створюються при обласних радах. Вони не фінансуються ні з бюджету Мінсоцполітики, ні з бюджету МОЗ. Члени МСЕК обираються обласними радами і звільняються ними ж.
“На засіданні РНБО я говорила, що ми розуміємо: в багатьох випадках, окрім способу отримати можливість не бути мобілізованим, зазвичай фіктивну інвалідність оформлювали через додаткові виплати, тобто через пенсію. МСЕК будуть ліквідовані, рішення вже прийнято. Яка система буде працювати натомість? Йдеться не про те, щоб зменшити фінансування на людей з інвалідністю. Але ми можемо перерозподілити фокус уваги. Коли в нас величезна кількість людей з третьою групою інвалідності, що успішно працюють, їм можна дати, наприклад, лікування. Чи потрібно їм усім давати ще додаткову виплату – потрібно подумати. І точно суттєво треба збільшувати виплату для тих, хто має першу чи другу групу інвалідності”, - сказала Оксана Жолнович.
Новий інструмент передбачає поєднання одразу трьох складових і відповідно функцій трьох органів. Перше – Міністерство охорони здоровʼя і його електронна система, за допомогою якої буде проводитись скринінг чи травми, чи захворювання, збираючи всі дані й оцінюючи їх системою на основі Міжнародної кваліфікації функціонування (МКФ). Людині роблять певні вимірювання, їх вносять в систему, яка видає результат – що саме потрібно конкретному пацієнту.
“Зокрема, ми вводимо поняття «реабілітаційний лікарняний» і продовжуємо його до року, але з обовʼязком виконувати реабілітаційний план. Ми не маємо «наносити людині добро». Все ж таки люди мають брати відповідальність на себе за свій стан і своє здоровʼя”, - сказала Оксана Жолнович.
Другий елемент – робота органів Служби зайнятості. Третій – Мінсоцполітики. Вони забезпечать всі допоміжні засоби реабілітації (палиці, милиці, крісла колісні, протези, ортези). Раніше це було можливо тільки після отримання статусу інвалідності, але вони потрібні одразу. Також йдеться про соціальний супровід, можливо, тимчасовий догляд.
“Ми вже запустили проєкт електронного кейс-менеджменту – це соціальна історія людини, аналогічно як у системі охорони здоровʼя. Ці системи будуть поєднані. Цифрові рішення – це основний вид витрат. Ми проводимо їх коштом партнерів. Але це прозорість, швидкість і можливість у подальшому економити на таких адміністративних речах, як МСЕК. По суті, ми оцифровуємо МСЕК, і цю роль буде виконувати машина. Колись поширеним інструментом було використання лікарняних для того, щоб просто відпочити, уникнути звільнення тощо. Ми цифровізували і власне лікарняний, і обмін даними між лікарнею і Пенсійним фондом, зробили кабінет роботодавця, в якому він бачить, які лікарняні, у якій лікарні, на скільки днів. Це суттєво зменшило кількість фейкових лікарняних. Бо персональний цифровий підпис лікаря, який робить цей висновок, йде у всі системи, тож лікарі не готові настільки вільно ризикувати своєю роботою”, - сказала Оксана Жолнович.
Цьогоріч на підтримку людей з інвалідністю передбачено 6 млрд грн. Окремо пенсії з інвалідності виплачуються і в межах Пенсійного фонду. Важко розділити всі призначені пенсії з інвалідності на абсолютно фейкові чи справедливі. До війни в Україні було 4% людей з інвалідністю. Європейський показник – приблизно 6%. Така різниця пояснювалась тим, що літні люди не оформляли інвалідність, навіть якщо мали проблеми зі здоровʼям, бо це вимагало значної перевірки і при цьому не впливало на їхню пенсію.
“Під час війни виник певний ажіотаж. Хтось розуміє, що це спосіб дати можливість комусь зі своїх родичів не мобілізуватися, хтось дійсно побоюється втратити доглядальника. Я не думаю, що ми побачимо надто велику частку «несправедливої» інвалідності. Інша річ, що є кричущі випадки, які просто виходять за межі прийнятного. Це не стільки про сам факт інвалідності, скільки про те, що деякі посадовці використовують інструменти так званих спеціальних пенсій, коли вони спочатку роблять собі інвалідність, а потім через суди максимально накручують пенсійні виплати. Відтак пенсія, по суті, стає їхньою другою зарплатою. Це точно має бути припинено”, - сказала Оксана Жолнович.
Президент Зеленський ввів в дію рішення РНБО від 22 жовтня 2024 року, яке передбачає боротьбу з корупцією під час встановлення статусу інвалідності державним посадовцям. Уряд доручив провести перевірки медико-соціальних експертних комісій, розробити план цифровізації їх роботи та ініціювати законодавчі зміни для реформування системи, передбачивши ліквідацію МСЕК.
Указом 732/2024 президента України плануються реформи у системі медико-соціальної експертизи. Ці реформи передбачають ліквідацію МСЕК з 31 грудня 2024 року. Кабміну було доручено розробити та внести на розгляд Верховної Ради України дані нововведення.
Зокрема Кабміну було доручено ще:
Силовим органам (СБУ, ДБР, Нацполіції, НАБУ) упродовж місяця необхідно буде прозвітувати про проведені розслідування та вжиті заходи щодо порушень при встановленні інвалідності держслужбовцям.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.