Москва незадоволена: в Казахстані замінили проросійського прем’єра на генерала Бектенова

Читать на русском

Призначення нового очільника уряду означає остаточне витіснення людей експрезидента Назарбаєва з владної вертикалі та подальше дистанціювання від москви

Читать на русском
Токаєв, путін та Бектенов
Кремль щораз далі від своєї мрії відновити імперію

Призначення нового очільника уряду означає остаточне витіснення людей експрезидента Назарбаєва з владної вертикалі та подальше дистанціювання від москви

У Казахстані затвердили нового прем’єр-міністра та планують переформатувати уряд. Новопризначений очільник Кабміну Олжас Бектенов є вихідцем зі спецслужб і його кар’єрний зліт пов’язаний з утвердженням президента Касима-Жомарта Токаєва та його боротьбою за владу з кланом Нурсултана Назарбаєва. Астана намагається збільшувати дистанцію від кремля, налагоджуючи контакти з Китаєм та Заходом. Фактично Казахстан перетворюється на регіонального лідера в Передній Азії, чим ускладнює для кремля досягнення його головної мети — відновлення імперії.

У Казахстану новий уряд

Парламент Казахстану затвердив на посаді прем’єр-міністра Олжаса Бектенова. З квітня минулого року він обіймає посаду голови виконавчого апарату президента. Бектенов займе місце Аліхана Смаілова, чиновника, наближеного до попереднього очільника держави Нурсултана Назарбаєва та з проросійськими поглядами.

У понеділок, 5 лютого, президент Касим-Жомарт Токаєв підписав указ про відставку всього уряду. Офіційно заміну Кабінету міністрів пояснюють потребою надати "новий імпульс" розвитку країни. Але у своїх кріслах залишаться частина міністрів із попереднього кабінету. Зберегли місце зокрема Мурат Нуртлеу — міністр закордонних справ; Руслан Жаксиликов — міністр оборони, Аїда Балаєва — міністр культури та інформації, Єржан Саденов — міністр внутрішніх справ. Міністрам економічного блоку пощастило найменше.

Це означає, що ключові сфери діяльності держави розвиватимуться в тому ж векторі, що й раніше. Водночас є також суттєвий нюанс — усунення експрем’єра Смаілова і призначення на його місце Бектенова означає остаточне витиснення впливу кремля з державної вертикалі Казахстану.

Чим Бектенов не догодив росії

Бектенову 43 роки, народився в Астані, має юридичну освіту, є великим шанувальником боксу. Державну службу розпочав у 2005 році з посад в офісі прем’єр-міністра та виконавчому апараті президента. Пізніше обіймав посаду керівника відділу по боротьбі з економічною та корупційною злочинністю в спецслужбі Казахстану. Очолював департамент Національного антикорупційного бюро в Астані.

Злам у його кар’єрі трапився після січня 2022 року, коли в країні пройшли масові протести, у яких загинуло щонайменше 230 людей і сотні отримали поранення. За деякими версіями, протести спеціально спровокував своїми діями Назарбаєв: компанії, пов’язані з родиною експрезидента, раптово підвищили ціни на пальне, із чого все й почалося. "Миротворча акція" ОДКБ, у результаті якої опір народу придушили, була спрямована на встановлення російського контролю над новообраним президентом Токаєвим, який раптом відмовився від ролі маріонетки в руках колишнього шефа з проросійськими поглядами. Лише вплив сусіднього Китаю дав можливість Казахстану відновити суверенітет: росіяни зібрали свої війська.

Бектенов має імідж антикорупціонера, але не все так просто

Після 2022 року Бектенов отримав із рук Токаєва звання генерал-лейтенанта та очолив усе відомство, яке підпорядковується безпосередньо президенту. Одразу після його призначення в країні розпочалися арешти та затримання за звинуваченням у корупції окремих осіб з оточення Назарбаєва. До в’язниці потрапили племінник першого президента Кайрат Сатибалди та Кайрат Боранбаєв, колишній сват старшої дочки Назарбаєва. Були також не такі гучні справи проти інших чиновників із клану експрезидента.

Стратегія, яку застосував Токаєв до своїх конкурентів нагадує дії лідера Китаю Сі Цзіньпіна. Водночас це не просто політична розправа, загалом новий прем’єр має славу борця з корупцією: завдяки його зусиллям Казахстан приєднався до Групи держав проти корупції Ради Європи (GRECO). Очікується, що його призначення не лише посилить вертикаль Токаєва, але й допоможе зруйнувати старі корупційні схеми, пов’язані з оточенням експрезидента Назарбаєва.

Що означає "багатополюсний світ" для Казахстану

Одним із головних завдань нового уряду є вибудовування нової моделі взаємин із росією. Після запровадження західних санкцій, Казахстан став хабом підсанкційної продукції для рф, що призвело до розквіту малого бізнесу та контрабанди: експорт електроніки до росії зріс у 22 рази. Уряд Бектенова, хоч як би Астана не хотіла б зберегти прибутки від торгівлі з росією, має скоротити ці практики: Захід посилив санкції на посередників, а відносини з ЄС та США для Астани є важливішими, адже економіка країни тримається на експорті нафти та газу.

"Тема вкрай складна. Казахстан не хотів би псувати відносини з росією, але також не зацікавлений у конфліктах зі США та ЄС. Новий уряд має забезпечити урахування інтересів усіх сторін. Колишній прем’єр Смаїлов був близький до росії, новий прем’єр — скоріше займає віддалену позицію від кремля", — говорить джерело популярного російського пабліку.

Хоч Казахстан залишається членом СНД, ОДКБ, Шанхайської організації співробітництва та подав заявку на членство в БРІКС, він поступово дистанціюється від росії. Астана так і не підтримала вторгнення путіна в Україну й не визнає жодної з територій, анексованих росією. Водночас у країні активно відроджують використання казахську мову у всіх сферах суспільного життя, вбачаючи в цьому справу державної ваги, адже у рф не вщухають заклики окупувати принаймні частину території, де зберігається велика російськомовна спільнота.

Під протекторатом Китаю Казахстан перетворюється на регіонального лідера. Фото: Getty Images
Під протекторатом Китаю Казахстан перетворюється на регіонального лідера. Фото: Getty Images

На додаток, Казахстан активно конкурує з рф за ринки збуту. Хоч вплив сусіднього Китаю залишається визначальним, за останні два роки активізувалися зв’язки з Америкою та країнами ЄС, зокрема Францією та Італією. У 2023 році Астана експортувала на Захід 1,5 мільйона тонн нафти, а в найближчі два роки планує наростити продажі до 3 мільйонів тонн.

Коли російські пропагандисти говорять про "багатополюсний світ", вони мають на увазі ситуацію, коли рф повертає свій імперський статус, відновивши контроль над колишніми колоніями. Натомість через дії путіна регіональне значення Казахстану зростає, Астана віддаляється зі сфери впливу кремля, посилюючи власну суб’єктність. Призначення Бектенова з його досвідом усунення ворогів вертикалі Токаєва має сприяти цій "багатовекторності".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.