МОК повертає російських та білоруських спортсменів до змагань: в Україні вже критикують це рішення

Читать на русском

Рішення має рекомендаційний характер, остаточне слово належить місцевим федераціям спорту

Читать на русском
Олімпійці росії
Збірні росії та Білорусі допущені не будуть

Рішення має рекомендаційний характер, остаточне слово належить місцевим федераціям спорту

Виконавчий комітет Міжнародного олімпійського комітету на своєму засіданні 28 березня рекомендував міжнародним спортивним федераціям повернути до участі в змаганнях російських та білоруських спортсменів. Йдеться про участь окремих спортсменів, а не команд Білорусі та росії. Про участь збірних росії та Білорусі в Олімпіадах-2024 та 2026 не йдеться.

Томас Бах
Томас Бах каже, що спорт - поза політикою. Фото з відкритих джерел

Президент МОК Томас Бах за підсумками засідання повідомив громадськість про рішення. Спортсмени з росії та Білорусі, які хочуть узяти участь у міжнародних спортивних змаганнях повинні відповідати низці вимог:

  • вони не можуть бути помічені в «активній» підтримці війни;
  • не можуть бути російськими чи білоруськими військовослужбовцями;
  • повинні виконати всі антидопінгові правила.


Обслуговуючий персонал, у тому числі тренери, теж повинні відповідати цим вимогам. За словами олімпійських чиновників, поведінку російських та білоруських спортсменів моніторитимуть, а за результати моніторингу прийматимуть рішення про їхню участь на Олімпійських іграх. Кожна країна сама вирішуватиме, чи допускати спортсменів з країни-агресора і Білорусі.

Однак не йдеться про скасування санкції щодо урядів росії та Білорусі. Надалі не проводитимуть ніяких змагань на території цих країн. Не можна використовувати будь-яку символіку країни-агресора чи її сателіта, зокрема і вболівальниками. Спортсмени змагатимуться під назвою «Незалежні нейтральні атлети» (Individual Neutral Athletes) та акронімом AIN. Замість державного прапора використовуватимуть прапор заходу, будь-який нейтральний прапор, або не використовуватимуть ніякого прапора. Уніформа повинна бути однотонного кольору. Будь-які аксесуари, які можуть свідчити про національну ідентифікацію заборонені.

Політиків росії та Білорусі не можна запрошувати на такі міжнародні змагання. За словами Томаса Баха, наразі не йдеться про участь росіян і білорусів в Олімпіаді, це питання не розглядали. Він також засудив тих спортсменів з України, які виступають проти допущення до змагань росіян.

Критика рішення

Видання Tribuna розкритикувала позицію МОК. Вони визначають, як мінімум, ще шість додаткових пунктів, які повинні бути додані до переліку, аби зберігалася хоча б позірна видимість справедливості. 

  1. Вони повинні доводити, що проти війни. Як зазначають журналісти видання, Tribuna зібрала понад 300 свідчень про залучення людей спорту до заходів, під час яких так чи інакше пропагували вторгнення в Україну. Тому щоб взяти учать у міжнародних змаганнях, спортсмени повинні доводити, що виступають проти війни. Презумпція невинуватості не діє.
  2. Учасники мілітарних формувань мають бути недопущеними. Є спортсмени мілітаризованого формування Юнармія та ЦСКА (Центрального спортивного комітету армії). У ЦСКА служить 522 професійних російських спортсменів. Згідно з рішенням МОК, вони можуть брати учать у змаганнях.
  3. Вони повинні публічно засудити війну. Оскільки до 70% росіян підтримує дії путіна і війну, логічно припустити, що переважна більшість російських спортсменів такі ж.  Тому вони повинні виступити з публічною заявою, у якій засудять дії влади та армії.
  4. Вони повинні визнавати територіальну цілісність України. Спортсмени, які можуть бути допущені до змагань, повинні визнавати кордони нашої країни 1991 року. Ті з них, хто перетинав кордон тимчасово окупованої Автономної Республіки повинні бути дискваліфікованими. Це стосується також використання спортивних баз підготовки в Криму, адже так  російська влада хоче легалізувати себе на захопленій території, що явно суперечить всім нормам ООН.
  5. Спортсмени повинні публічно заявити, що не братимуть участі у пропагандистських заходах по поверненні. Немає сумніву, що російська влада спробує використати учасників у пропаганді, тим самим популяризуючи війну. Це стосується і вручення державних нагород з рук диктаторів. 
  6. Вони не повинні використовувати кошти режиму на підготовку до змагань.  Спортсмени повинні готуватися до змагань за власний кошт, або за кошт осіб, які не потрапили у санкційні списки. Використання грошей держави означає, що людина лояльна до режиму і користується його підтримкою

Що цьому передувало

Александра Ксантакі, спецдоповідачка ООН та експертка в галузі культурних прав та сучасних форм расової дискримінації та ксенофобії заявила, що участь російських та білоруських спортсменів у війні проти України не є причиною, чому їх не можна допускати до участі в змаганнях. За її словами, це можна зробити лише в тому разі, якщо вони скоїли злочини проти людства чи воєнні злочини, а також якщо вони пропагували воєнні злочини.

Спорт у рф
Спорт у рф — частина пропаганди путінського режиму. Фото: DW

Слова чиновниці викликали шквал критики, адже зрозуміло, що за даних умов це означає, що всіх спортсменів-росіян треба допустити, адже немає можливості провести слідчі дії, які підтвердять причетність когось із росіян до воєнних злочинів.

Голова Міжнародного олімпійського комітету Томас Бах вважається прихильником москви і приятелем путіна. Позиція олімпійського чиновника ховається за фразою «Спорт — поза політикою». Себе він виставляє миротворцем і заявляє, що «намагається тримати кордони відкритими.

Інформатор також пояснювали, чому Томаса Баха називають «пуделем путіна». А ще ми розповідали, що майже 30 країн проти участі росіян та білорусів в Олімпіаді

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.