Рішення має рекомендаційний характер, остаточне слово належить місцевим федераціям спорту
Виконавчий комітет Міжнародного олімпійського комітету на своєму засіданні 28 березня рекомендував міжнародним спортивним федераціям повернути до участі в змаганнях російських та білоруських спортсменів. Йдеться про участь окремих спортсменів, а не команд Білорусі та росії. Про участь збірних росії та Білорусі в Олімпіадах-2024 та 2026 не йдеться.
Президент МОК Томас Бах за підсумками засідання повідомив громадськість про рішення. Спортсмени з росії та Білорусі, які хочуть узяти участь у міжнародних спортивних змаганнях повинні відповідати низці вимог:
Обслуговуючий персонал, у тому числі тренери, теж повинні відповідати цим вимогам. За словами олімпійських чиновників, поведінку російських та білоруських спортсменів моніторитимуть, а за результати моніторингу прийматимуть рішення про їхню участь на Олімпійських іграх. Кожна країна сама вирішуватиме, чи допускати спортсменів з країни-агресора і Білорусі.
Однак не йдеться про скасування санкції щодо урядів росії та Білорусі. Надалі не проводитимуть ніяких змагань на території цих країн. Не можна використовувати будь-яку символіку країни-агресора чи її сателіта, зокрема і вболівальниками. Спортсмени змагатимуться під назвою «Незалежні нейтральні атлети» (Individual Neutral Athletes) та акронімом AIN. Замість державного прапора використовуватимуть прапор заходу, будь-який нейтральний прапор, або не використовуватимуть ніякого прапора. Уніформа повинна бути однотонного кольору. Будь-які аксесуари, які можуть свідчити про національну ідентифікацію заборонені.
Політиків росії та Білорусі не можна запрошувати на такі міжнародні змагання. За словами Томаса Баха, наразі не йдеться про участь росіян і білорусів в Олімпіаді, це питання не розглядали. Він також засудив тих спортсменів з України, які виступають проти допущення до змагань росіян.
Видання Tribuna розкритикувала позицію МОК. Вони визначають, як мінімум, ще шість додаткових пунктів, які повинні бути додані до переліку, аби зберігалася хоча б позірна видимість справедливості.
Александра Ксантакі, спецдоповідачка ООН та експертка в галузі культурних прав та сучасних форм расової дискримінації та ксенофобії заявила, що участь російських та білоруських спортсменів у війні проти України не є причиною, чому їх не можна допускати до участі в змаганнях. За її словами, це можна зробити лише в тому разі, якщо вони скоїли злочини проти людства чи воєнні злочини, а також якщо вони пропагували воєнні злочини.
Слова чиновниці викликали шквал критики, адже зрозуміло, що за даних умов це означає, що всіх спортсменів-росіян треба допустити, адже немає можливості провести слідчі дії, які підтвердять причетність когось із росіян до воєнних злочинів.
Голова Міжнародного олімпійського комітету Томас Бах вважається прихильником москви і приятелем путіна. Позиція олімпійського чиновника ховається за фразою «Спорт — поза політикою». Себе він виставляє миротворцем і заявляє, що «намагається тримати кордони відкритими.
Інформатор також пояснювали, чому Томаса Баха називають «пуделем путіна». А ще ми розповідали, що майже 30 країн проти участі росіян та білорусів в Олімпіаді
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.