Чому очільника Міжнародного олімпійського комітету Томаса Баха називають “пуделем путіна”

Читать на русском

Спортивний функціонер неоднарозово потрапляв у скандали

Читать на русском
Чому очільника Міжнародного олімпійського комітету Томаса Баха називають “пуделем путіна”
Томас Бах та володимир путін

Спортивний функціонер неоднарозово потрапляв у скандали

Очільник Міжнародного олімпійського комітету Томас Бах розкритикував Київ за погрози бойкоту Олімпіади, яка має відбутися в липні - серпні 2024 року в Парижі. За його словами це суперечать принципам Олімпійської хартії. До цього очільник МОКу неоднарозово ставав героєм гучних скандалів. Але останній, навколо допуску російських спортсменів до участі в Олімпіаді в Парижі влітку 2024 року - найгучніший з них.

З початком російської агресії проти України серед безлічі санкцій, накладених на країну-агресора, була й заборона російським спортсменам брати участь у Олімпіаді 2024 року. До цього через допінгові скандали росіяни виступали під білим флагом Олімпійського комітета у 2021 році у Токіо та у 2022 - у Пекині. Але це був просто фіговий листок. Адже представники цієї країни проходили як одна команда. На їх формі були кольори російського триколора. Російські вболівальники підтримували “наших”, а пропагандисти вокористовували спортивні перемоги для своїх цілей. Зараз, когда російська армія вбиває українців, а міжнародні спортивні федерації заборонили росіянам брати участь у змаганням, Міжнарождний олімпійський комітет попри протести великої кількості країн намагається пройти проміж крапельок, допустивши громадян країни-терориста до найпрестижніших стартів.

Олімпійське братство чи виправдання агресії

3 січня міністр спорту Польщі Каміль Бортничук заявив, що очікує, що близько 40 країн виступлять проти включення спортсменів з Росії та Білорусі у програму Олімпійських ігор 2024 року в Парижі. Він повідомив, що 10 лютого відбудеться зустріч із постійною групою з близько 40 міністрів спорту з країн Європейського Союзу, а також з Британії, Австралії, Канади, Південної Кореї та Японії, які мають представити "сильну спільну позицію". 7 лютого ініціативу Польші та України підтримали Північні олімпійські комітети. Того ж дня мер Парижа Анн Ідальго заявила, що не хоче, щоб російські спортсмени брали участь в Олімпійських іграх 2024 року у французькій столиці.

 

8 лютого Володимир Зеленський виклав ролик, у якому сказано, що російські атаки зруйнували 343 спортивні майданчики та вбили 231 атлета в Україні. Серед загиблих – 11-річна гімнастка Катя Дяченко, яка загинула у березні 2022 року у Маріуполі, та 25-річний фігурист Дмитро Шарпар, який загинув 23 січня 2023 року у Бахмуті. На тлі війни дозвіл російським атлетам змагатися за олімпійські медалі порушуватиме Олімпійську хартію, а під виглядом "аполітичності" у Парижі можуть з'явитися і російські прапори, і знаки Z російських загарбників, зазначається у відео.

9 лютого Томас Бах у листі президенту Національного олімпійського комітету (НОК) України Вадиму Гутцайту, заявив, що твердження про те, що дозвіл на участь в Іграх російських та білоруських спортсменів буде сприяти вторгненню, є «наклепницькими». МОК заявив, що бойкот буде порушенням Олімпійської хартії і що його включення російських та білорусів ґрунтується на резолюції ООН проти дискримінації в олімпійському русі.

"Участь нейтральних спортсменів з російським або білоруським паспортом в Олімпійських іграх 2024 року в Парижі навіть конкретно не обговорювалася. Тому ваш лист… вашим колегам з НОК, міжнародним федераціям, членам МОК і майбутнім організаторам Олімпійських ігор, який чинить на них тиск у спробі публічно вплинути на прийняття ними рішень, був сприйнятий переважною більшістю з них, викликає як мінімум, великий сум”, - йдеться у листі.

Виникає питання, чому очільник МОК продовжує лобіювати інтереси росії попри протести світової спортивної спільноти?

Проміж крапельок

Цікаво спостерігати, як змінювались публічні заяви очільника МОК, який намагався одночасно не викликати хвили обурення з боку міжнародної спортивної спільноти та одночасно захищати інтереси володимира путіна. Для президента рф олімпійські медалі є настільки важвим предметом гордості, що в рф навіть свого реалізували державну програму з допінгової підтримки своїх спортсменів. 

6 червня 2022 року Томас Бах заявив, що усунення російських спортсменів від міжнародних змагань було зроблено виключно для безпеки самих них. За словами Баха, після початку війни в Україні, атлети з Росії та Білорусі не почувалися спокійно за кордоном.

"У низці країн була виявлена агресія проти російських та білоруських спортсменів, і ми не могли гарантувати їхню безпеку на міжнародних змаганнях", - цитує Баха російське агентство Rsport.

Але вже у жовтні 2022 року Бах змінив свою точку зору. На генеральній асамблеї Асоціації національних олімпійських комітетів у Сеулі він зазначив, що війну в Україні "не розпочинали російський народ, російські спортсмени, Олімпійський комітет Росії чи члени МОК у Росії". Щоправда тоді він ще намагався виглядати пристойно, тож закликав міжнародні федерації дотримуватись усунення рф та рб від змагань.
А вже у листопаді 2022 року він не стидався. Та у своєму зверненні до учасників саміту G20 прямо виступив за участь в Олімпіадах спортсменів із країн, які "перебувають у стані конфронтації чи війни".

“Русофіл та корупціонер, - все як любить путін”

Томас Бах очолює МОК з вересня 2013 року. Це за його каденції відбулися зимові Олімпійські ігри 2014 року в Сочі, які через порушення прав людини в росії бойкотували державні діячі різних країн, серед них Барак Обама, Джо Байден, Франсуа Олланд, Девід Кемерон, Йоахім Гаук. Останні дні тієї Олімпіади збіглися в часі зі спробою кривавого придушення Майдану режимом Януковича.

“Тоді очолюваний Бахом МОК заборонив українській жіночій команді вийти на старт лижних гонок із жалобними стрічками на рукавах, через що наші дівчата відмовилися від участі в змаганнях. Зате світ облетіли фото обіймів Томаса Баха з господарем Олімпіади - президентом РФ”, - пише дипломат, експерт Центру дослідження Росії Сергій Борщевський.

Олімпіада 2014 року у Сочі запам’яталась грандіозним допінговим скандалом. Розслідування Всесвітнього антидопінговим агентство довело наявність державної допінгової програми в росії. Позиція президента МОК тоди викликала велике обурення. Адже Міжнародний олімпійський комітет ухвалив рішення не забороняти РФ брати участь в Олімпіаді-2016 у Ріо-де-Жанейро під національним прапором.

Впливове німецьке видання Die Zeit з цього приводу присвятило Баху статтю під промовистим заголовком "Русофіл і корупціонер - усе, як полюбляє Путін" і назвало Баха «добре оплачуваним російським спортивним послом».  

Німецький журнал Bild влітку 2016 року опублікував статтю під заголовком «Пудель Путіна» з фотографією російського президента та Томаса Баха. Як пише Bild, навіть після оголошення результатів незалежного розслідування про масове застосування допінгу російськими спортсменами, відомий дружбою з Путіним Бах продовжив підтримувати РФ, зокрема, заявивши, що МОК «мав позитивний досвід» співпраці з Росією та Путіним.

“Чоловіча дружба між президентом МОК Німеччини Томасом Бахом і президентом Росії Володимиром Путіним - це більше, ніж чистий спорт?” - запитує автор статті, - Експерти на каналі новин CNN, напередодні рішення вже зазначали, що Бах був «хорошим», «старим» другом господаря Кремля і тому він буде навряд чи можна виключити Росію. Як пише Bild, "росіяни підтримали німця в обранні президентом МОК і були його вірними партнерами. Питання тепер має стати ще більшим міжнародним фокусом: чи виявив Бах тепер свою вдячність за це? Він пудель Путіна?”

За звітом німецького дослідницького центру Correctiv, що побачив світ у 2017 році, Томас Бах може бути причетний до корупційних схем. За даними документа, з 2005 по 2009 роки. Бах, обіймаючи посаду віце-президента МОК, консультував компанію Ferrostaal. Згідно з контрактом за 20 робочих днів на рік йому виплачено 125 000 євро, він також отримував по 5000 євро за відрядження за кордон. Раніше Ferrostaal було звинувачено в корупції та оштрафовано мюнхенським судом на 140 млн євро. До 2008 р. Бах, як зазначається в документі, обіймав аналогічну посаду в Siemens, яка співпрацювала з МОК та отримувала від нього вигідні контракти, зокрема, на обслуговування Олімпіади-2008 у Пекіні. 

Тоді у МОК спростовували ці обвинувачення. Томас Бах зміг пропетляти і між хвиль допінгового скандалу 2016 року. Чи вистачить йому цинізму та ловкості протистояти обуренню діями росії міжнародної спортивної спільноти у час, коли в центрі Європи палає наймасштабніша з часів Другої світової війни?

Як раніше повідомляв Інформатор, президент МОК пропонує представникам рф та Білорусі виступити під нейтральним прапором.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.