Спецдоповідачка ООН не хоче відсторонення спортсменів із рф, які воювали, бо вони лише “виконували накази”
Участь російських спортсменів у загарбницькій війні рф проти України не є причиною для того, щоб їх відсторонили від міжнародних змагань. Таку особливу "думку" висловила спецдоповідачка ООН та експертка в галузі культурних прав та сучасних форм расової дискримінації та ксенофобії Александра Ксантакі.
Про це вона написала у Twitter 26 березня під час дискусії з українським скелетоністом Владиславом Гераскевичем. Спортсмен запитав, чи потрібно відсторонювати росіян, “якщо вони охоче і радо йдуть воювати”. Ксантакі відповіла: “Ні. Їх слід відсторонити, якщо вони скоїли злочини проти людяності, воєнні злочини, геноцид або пропагували війну”.
Після цього Гераскевич перепитав, чи потрібно дозволяти змагатися людям, які на передовій перебувають в армії окупантів і беруть участь у бойових діях. Ксантакі знову заперечила: “Ні. Чоловіки в усьому світі покликані брати участь у війнах. Ми не можемо притягнути до відповідальності всіх людей, які беруть участь у незаконних війнах їхніх держав, які виконують накази. Тих, хто здійснює злочини, ми повинні відсторонювати”.
Last week I met with 188 athletes from all over the world. All who spoke accepted that excluding Russian athletes from sports raises important issues. ALL associations of the Global South who spoke said that Russian athletes should be allowed as neutral athletes…
— UN Special Rapporteur Cultural Rights (@AlexXanthaki) March 26, 2023
Постійний представник в ООН Сергій Кислиця відреагував на абсурдні слова Александри Ксантакі щодо допуску росіян та білорусів до міжнародних змагань. Він наголосив, що її слова не можна вважати позицією ООН.
“Дивно, що навіть якщо згідно з мандатом вона робить ці коментарі як спеціальна доповідачка особисто як незалежна експертка та уповноважена – отже, вони не є позицією ООН – ця особа наважується кинути виклик здоровому глузду та моральним принципам”, - написав Кислиця у своєму Твіттері.
It’s stunning that even if according to mandate she makes these comments as special rapporteur in her personal capacity as an independent expert & mandate holder - hence they are not UN position - the person dares to challenge common sense & moral grounds https://t.co/g3DgdMNFb5 pic.twitter.com/GDIUUih41F
— Sergiy Kyslytsya (@SergiyKyslytsya) March 27, 2023
На засіданні виконкому МОК Бах спробував переконати колег у доцільності повернення білоруських і російських спортсменів до міжнародних змагань. Він вважає, що індивідуальні змагання продемонстрували, що загроз безпеці участь рф і Білорусі не нестиме.
"Участь атлетів із паспортами росії та Білорусі в міжнародних змаганнях працює. Ми пересвідчуємося в цьому фактично щодня в низці видів спорту, особливо в тенісі, а також у велоспорті та окремих турнірах із настільного тенісу. Бачимо це в хокеї, гандболі, футболі та інших лігах у Штатах, Європі та на інших континентах", – заявив президент МОК.
Томас Бах вкотре натякнув, що спорт – поза політикою. Він навів приклади видачі віз російським і білоруським спортсменам урядами різних країн. Окрім того, Бах застеріг від "покарання спортсменів за їхні паспорти".
"Ми не зможемо вигадати рішення, що задовольнить усіх. Імовірно, нам доведеться з цим жити", – резюмував Бах, натякнувши на близький дозвіл росіянам і білорусам знову змагатися на міжнародній арені.
У січні 2023 року стало відомо, що Президент Міжнародного олімпійського комітету Томас Бах хоче допустити російських та білоруських спортсменів до Олімпійських ігор 2024 року. Навіть попри те, що Україна може бойкотувати змагання. Володимир Зеленський відповів на це, що росія повинна зупинити свою агресію проти України, а вже потім говорити про участь в Олімпіаді.
У лютому Томас Бах поскаржився на втручання низки західних політиків у спорт і, зокрема, щодо допуску російських і білоруських спортсменів на Олімпіаду.
“Урядам не належить вирішувати, хто може брати участь у яких спортивних змаганнях, тому що це був би кінець міжнародних спортивних змагань, чемпіонатів світу та Олімпійських ігор, як ми їх знаємо”, — заявив він.
Бах також додав, що “історія покаже, хто більше робить для миру. Ті, хто намагається тримати кордони відкритими і спілкуватися. Або ті, хто хоче ізолювати і розділити".
Нагадаємо, раніше Інформатор повідомляв, чому очільника Міжнародного олімпійського комітету Томаса Баха називають “пуделем путіна”.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.