Правоохоронці повинні продемонструвати підстави для розшуку, такі як офіційне звернення до поліції або факти порушення правил військового обліку чи мобілізації
Якщо поліціянти зупиняють чоловіків на блокпосту і кажуть, що людина перебуває у розшуку, то вони мають пред'явити особі підстави для розшуку, такі як звернення до поліції або докази порушення правил військового обліку чи мобілізації. Затримання допустиме лише у випадку наявності факту порушення й офіційного документа від ТЦК чи СП.
Про це розповів адвокат Ігор Фещенко журналістці "Україна на часі" Даріні Глущенко. Просто так, якщо є відмітка, але на місці відсутні працівники ТЦК та СП, неможливо затримати особу і доставити її кудись.
"Поліцейські вони насправді повинні показати для людини які є підстави для розшуку, тобто показати що є: або якесь звернення до поліції або довести факт того, що людина щось порушила з приводу правил військового обліку або мобілізації. Тільки в тому випадку, якщо дійсно є факт порушення, є звернення до поліціянтів від ТЦК та СП", - розповів адвокат.
У випадку, якщо поліцейські не можуть продемонструвати підстави для розшуку, людині слід відмовлятися від будь-яких обмежень. Обмежити у такому випадку можуть лише на час складання протоколу.
"Для затримання повинен складатися обов'язково протокол і повинні бути повідомлені родичі, повинен бути викликаний адвокат. Але якщо поліцейські вказують, що вони тимчасово обмежують у праві пересування, то вони повинні довести, для саме яких цілей. Наприклад людина повинна здійснити якесь ДТП або якесь правопорушення, за яке можуть притягнути до відповідальності, а саме скласти до такої людини протокол. Якщо треба для складення протоколу час, тоді вони можуть тимчасово обмежити право пересування", - додав правозахисник.
Адвокат резюмував, якщо на блокпості є співробітники ТЦК і поліціянти, а людина відмовляється від повістки або вже було зафіксовано, що вона не прийшла за повісткою до ТЦК, або не пред'явила необхідний документ, то згідно з постановою 560 її можуть затримати й доставити до ТЦК. Однак, якщо поліція перевіряє документи самостійно і не має інформації для доставки до ТЦК, їм потрібне офіційне звернення від ТЦК.
У Міністерстві оборони України розповіли, що існують випадки, коли військовозобов'язаний може побачити статус "У розшуку" в додатку "Резерв+". Зазвичай це відбувається через порушення правил військового обліку.
Існують різноманітні сценарії порушень правил військового обліку. Серед них:
Ті військовозобов'язані, які отримали неправомірний статус "У розшуку", після оновлення даних в додатку, втратять цей статус. Однак, якщо цього не сталося, вони повинні звернутися до ТЦК та СП для вирішення ситуації.
Нагадаємо, у ТЦК можуть звернутися до суду щодо блокування рахунків у одному випадку. Також "Інформатор" повідомляв, що зміниться для військозобов'язаних з 1 червня.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.