Електронний кабінет військового: чи будуть на блокпостах вимагати реєстрацію та чи з'явиться там повістка

Читать на русском

Насправді законопроєкт передбачає лише передачу до Міноборони даних про військовозобов'язаних з численних інших реєстрів, від МВС, МОЗ, Мінюсту тощо, а порядок створення власне електронного кабінету з'явиться пізніше

Читать на русском
Підписання закону про електронний кабінет військового
Міноборони отримає доступ до значно більшої кількості даних про громадян - їхні номери телефонів, e-mail адреси тощо

Насправді законопроєкт передбачає лише передачу до Міноборони даних про військовозобов'язаних з численних інших реєстрів, від МВС, МОЗ, Мінюсту тощо, а порядок створення власне електронного кабінету з'явиться пізніше

У вівторок, 2 квітня, президент України підписав низку законопроєктів. Серед них - і №10062, який коротко називають законом "Про електронний кабінет військовозобов'язаного". У ньому йдеться про передачу Міністерству оборони України даних з різноманітних державних реєстрів, у тому числі - особистих номерів телефонів, адреси електронної пошти тощо.

Про підписання президентом законопроєкту йдеться у його картці на сайті Верховної Ради. Там зазначено, що проєкт закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення порядку обробки та використання даних в державних реєстрах для військового обліку та набуття статусу ветерана війни під час дії воєнного стану" (так звучить повна назва законопроєкту) повернувся із підписом голови держави. Це значить, що днями він набуде чинності - щойно його буде офіційно оприлюднено президентом.

Судячи зі "спрощеної" назви, яка вводить багатьох в оману, закон зобов'яже кожного військовозобов'язаного реєструвати особистий кабінет, у якому буде відбуватись комунікація між призовником (зобов'язаним) та ТЦК і СП. Продовжуючи логіку, саме наявність кабінету може стати головним підтвердженням того факту, що особа не є ухилянтом, відтак, співробітники поліції та інших правоохоронних органів вимагатимуть від громадян призовного чи мобілізаційного віку саме позначок у цьому кабінеті про відсутність поточних зобов'язань у громадянина перед ТЦК. А якщо у "особистому кабінеті", скажімо, виявиться повістка - людина матиме проблеми. Втім, законопроєкт не зовсім про це.

Проєкт закону №10062 стосується не особистого електронного кабінету, як такого, а електронного реєстру, до якого будуть збирати дані про військовозобов'язаних (а також про військовослужбовців, призовників) з інших реєстрів. Ця функція вже випливає з "довгої" і плутаної назви законопроєкту. Згідно з його прямою функцією, проєкт передбачає передачу Міноборони даних (включаючи такі особисті дані, як, наприклад, номер мобільного телефону чи електронну адресу) про громадян віком від 17 до 60 років з різноманітних реєстрів:

  • Податкової служби;
  • Міністерства охорони здоров'я;
  • Міністерства юстиції;
  • Міністерства внутрішніх справ;
  • Центральної виборчої комісії;
  • Державної міграційної служби тощо.

Так, у ст.14 цього законопроєкту дійсно передбачено створення "електронного кабінету" військовозобов'язаного. Але у законі в даний момент не прописано ані хто муситиме створити такі кабінети, ані хто муситиме моніторити чи адмініструвати такий кабінет. А згідно зі ч.2 ст.14 законопроєкту, такий порядок має бути затверджений Кабінетом міністрів. Це станеться вже після того, як закон вступить в дію.

Фактично, проєкт закону лише запускає створення єдиного реєстру, що збере потрібну інформацію з деяких вже існуючих, а деякі він замінить (наприклад, "Оберіг" - нині діючий єдиний електронний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів). Його кінцевою метою, дійсно, є створення електронного кабінету військовослужбовця (зобов'язаного, призовника, резервіста тощо). Але це станеться ще не зараз. За оцінками фахівців, на процес створення піде від двох-трьох місяців до одного року.

Мобілізаційний вік понижено до 25 років, а солдат строкової служби звільнено в запас

Нагадаємо, також 2 квітня Володимир Зеленський підписав законопроєкт про зниження мобілізаційного віку. Відтепер мобілізації підлягатимуть чоловіки віком від 25 років. Раніше цей вік складав 27 років. Сам закон Верховна Рада ухвалила ще в 2023-му, а тепер він опублікований на сайті голови держави.

Також ми писали про те, що ще 7 березня президент підписав указ №149/2024 про звільнення строковиків у запас. Згідно з цим указом, військові, які проходять строкову службу, мають перевести у запас протягом квітня-травня цього року. Відповідний указ вже набрав законної сили.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.