Мобілізація в Україні: хто мусить пройти ВЛК та чи варто на неї чекати - пояснення адвоката

За загальним правилом всі військовозобов'язані мають проходити медичний огляд лише один раз на п'ять років, але в умовах воєнного стану ці терміни можуть змінювати

лікарська комісія
Якщо вас викликали до ТЦК і ви прийшли - ви не можете оминути лікарську комісію

Коли військовозобов'язаному вручають повістку, він зобов’язаний з'явитися в територіальний центр комплектування, щоб уточнити облікові дані і при цьому пройти військово-лікарську комісію. Якщо він відмовляється від проходження ВЛК - це є адміністративне правопорушення, і за нього передбачений штраф. Але є моменти, які варто знати ще до того, як вас скерують на комісію. 

Про нюанси проходження ВЛК розповіла Христина Ковцун, керівниця медичного напрямку в ГО "Юридична сотня". В ефірі Українському радіо вона пояснила, що бід час воєнного стану та загальної мобілізації можуть бути певні нюанси, на які слід зважити. 

"У мирний час, коли немає мобілізації, всі військовозобов'язані мають проходити медичний огляд один раз на п'ять років. Чоловіки 18-60 років, які перебувають в запасі за станом здоров'я, визнаються чи придатними, чи обмежено придатними і можуть бути мобілізовані. Звичайно, це стосується і жінок з відповідними медичними спеціальностями. Але в умовах, коли йде мобілізація, цей строк може нівелюватися, тому що в нас є указ президента про мобілізацію. І відповідно, коли військовозобов'язаному вручають повістку, він зобов'язаний з'явитися в територіальний центр комплектування, колишній воєнкомат, уточнити облікові дані і пройти військово-лікарську комісію для того, щоб було розуміння, чи він придатний, чи обмежено придатний, чи непридатний. І це обов'язок", - сказала вона. 

За словами юристки, якщо військовозобов'язаний відмовляється від проходження військово-лікарської комісії - це адміністративне правопорушення. За нього передбачений штраф, а пізніше може бути ще один виклик.

Воєнний стан і мобілізація

За указом президента Володимира Зеленського їх продовжили до 15 листопада 2023 року включно. Але багатьом зрозуміло, що, найімовірніше, продовжать знову, адже війна триває. У Верховній Раді кажуть, що мобілізацію можуть посилити, якщо зміниться стратегія війни.  Подальші кроки щодо мобілізації в Україні будуть залежати від військового плану і засобів стримання росії.

Нагадаємо, що деякі чоловіки почали отримувати повторні повістки. Йдеться навіть про таких, які вже були у ТЦК після 24 лютого 2022 року. Але, відповідно до українського законодавства, військкомати мають право їх вручати - насамперед для уточнення даних. Якщо людина проходила ВЛК рік тому, можуть скерувати на повторне обслідування.  

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube