Наслідки мобілізації виявилися катастрофічними
У жовтні зафіксовано падіння показників всіх галузей економіки російської федерації. Від нафтопаливної промисловості до галузей послуг та торгівлі. Почалося зростання цін на житло та продукти споживання. Мобілізація висмикує з економіки все більшу кількість фахівців і замінити їх ніким. Ситуацію «по поличках» розклав експерт.
Галузь торгівлі
За останні тижні в росії дійсно з'явилися помітні ознаки, що мобілізація дуже сильно вплинула на економічну ситуацію. На це звертає увагу експерт з економіки та енергетики, політик Володимир Мілов.
«По-перше, народ почав займатися власною безпекою та виживанням і різко скоротив покупки. Це дуже серйозно вдарило по продажу у всіх сегментах. На початку жовтня на нараді зі своїми міністрами з економіки це навіть визнав путін. Він сказав, що у вересні роздрібні продажі падали, особливо в останній тиждень», – сказав експерт.
Якщо конкретніше, то путін повідомив, що роздрібні продажі скоротилися на 8,8% у грошовому еквіваленті. А в останній тиждень вересня торговий обіг знизився навіть у номінальному виразі. За словами Володимира Мілова, вони вже у квітні впали на 10% після початку війни й з того часу не відновлювалися.
«Я думаю, що ситуація стала гіршою. Наприклад, «Ізвестія» написали про те, що трафік в торговельних мережах наприкінці вересня і початку жовтня впав від 8 до 40 відсотків. Схожа ситуація і в автосалонах. Тобто, там теж падіння трафіку і продаж у середньому на 20% після мобілізації», – розповів він.
Ринок житла
Схожа ситуація в росії й з ринком житла. Там ще більший обвал. За даними деяких компаній, наприклад «Бестновострой», з 21 вересня на 46% впали заявки на купівлю квартир. Крім того, не дивлячись на те, що Центробанк заявив про зниження ключової ставки, щоб підтримати економіку, банки почали збільшувати ставку з іпотеки за 11% і вище. Повністю на противагу політиці ЦБ. За словами експерта, це рідкісне явище.
«Зазвичай вони рухаються в одному напрямку. Тобто, ЦБ знижує свою ставку і через деякий час за цим слідує зниження банками ставок з кредитів. А тут все навпаки. Чому так? Експерти з фінансового сектору пояснюють, що народ після мобілізації ломанув знімати готівку і на 800 мільярдів рублів збільшилася кількість готівки в обороті. Це тільки початок. Полювання на чоловіків продовжується, а це означає, що люди й надалі будуть знімати готівку», – вважає Володимир Мілов.
Галузь громадського харчування та послуг
ЗМІ росії повідомляють, що приблизно на третину зменшилося відвідування ресторанів у москві. Чи серйозно це для економіки? Багато хто вважає, що галузь послуг не має значного впливу на економіку, вона і без цього витримає. Але економісти кажуть, що ця точка зору помилкова.
«Насправді все точно навпаки. Як раз малий бізнес, галузь торгівлі та послуг – це найбільші роботодавці в країні. В цілому в малому бізнесі працюють 15 мільйонів людей. Це більше, ніж в будь-якій області. Наприклад в обробній промисловості працює 10 мільйонів, а в сировинної промисловості, у видобутку нафти, газу та іншої сировини – менш ніж два мільйони. Тобто, мобілізація б'є по таких галузях, які створюють основні робочі місця. І коли з одного боку є відтік кваліфікованих кадрів, а з другого – народ перестає купувати, скорочується попит на продукцію, підприємства будуть вимушені скорочувати виробництво і звільняти людей. І виходу немає, бо почалася друга хвиля мобілізації», – зауважив Володимир Мілов.
Банківська сфера
Керівництво ряду російських банків звернулися до міністерства оборони та особисто до шойгу з проханням, щоб банківських працівників не притягували до мобілізації. За офіційними даними росстата в банківській сфері працює півтора мільйона людей. Заміняти мобілізованих прямо зараз ніким, для цього потрібен певний період підготовки.
«Це дуже серйозна проблема. Тому що банки всі дуже цифровізувалися, там менеджер середньої ланки – це людина, яка крім фінансової кваліфікації повинна ще розбиратися в цифрових технологіях. І замінити таких людей ніким. З банків дійсно гребуть багато народу. Більшість банків сьогодні державні. Близько 70% активів банківської системи належать держбанкам. Тобто, їх простіше знайти через роботодавців. Тому для банківського сектора мобілізація може стати критичною проблемою. Наслідки мобілізації виявилися набагато катастрофічнішими для економіки й наступають набагато бистріше, чим хто б там в уряді не припускав», – робить висновки Володимир Мілов.
Раніше ми повідомляли про те, що 15 жовтня, на полігоні Західного військового округу в Бєлгородській області громадяни "однієї з країн СНД" обстріляли "добровольців", які готуються на війну в Україну. Внаслідок цього 11 людей загинули та ще 15 госпіталізовано.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
Тетяна Самойлова