Збій виснажив паливний заряд космічного судна.
Після бездоганного старту на орбіту, який відбувся вчора, 8 січня, роботизований посадковий модуль Peregrine навряд чи досягне поверхні Місяця. В роботі його силової установки відбувся збій. Цей збій виснажив паливний заряд космічного судна й, швидше за все, поклав край амбіціям місії.
Комерційна місія NASA з відправлення роботизованого космічного корабля на поверхню Місяця, швидше за все, не зможе туди потрапити. Компанія Astrobotic опублікувала знімок з космосу - пошкодженого ізоляційного матеріалу на посадковому модулі Peregrine. За її словами, це є візуальним доказом проблеми з силовою установкою космічного корабля, повідомляє NYTimes.
"Команда працює над тим, щоб стабілізувати втрату", - йдеться в заяві Astrobotic.
Місячний посадковий модуль, який отримав назву Peregrine і побудований компанією Astrobotic Technology з Піттсбурга, зіткнувся з проблемами вже після того, як стартував з мису Канаверал у штаті Флорида.
Космічний корабель Peregrine стартував о 2:18 ночі за східним часом у понеділок. Через 50 хвилин він був успішно відправлений по високоеліптичній навколоземній орбіті. Усі його системи були успішно включені. Astrobotic розробив траєкторію корабля таким чином, щоб той зробив півтори петлі навколо Землі, перш ніж вийти на орбіту довколо Місяця - приблизно через два з половиною тижні.
Однак через кілька годин після запуску Astrobotic повідомила в соціальній медіа-сервісі X, що космічний корабель мав проблеми з утримуванням своїх сонячних панелей. У нього виникли проблеми з виробленням електроенергії, що вказують на ймовірну несправність силової системи.
Update #5 for Peregrine Mission One: pic.twitter.com/94wy2J0GyA
— Astrobotic (@astrobotic) January 8, 2024
Імпровізованим маневром вдалося переорієнтувати сонячні батареї назад у бік сонця, дозволивши акумулятору зарядитися. Однак втрата палива означає, що мета висадки на Місяць навряд чи буде досягнута.
Astrobotic була третьою приватною організацією, яка спробувала відправити космічний корабель до поверхні Місяця, й, швидше за все, третьою, яка зазнала невдачі. В 2018 році офіційні особи NASA заявили, що вони готові йти на більший ризик в обмін на менші витрати, і що вони очікують, що деякі місії зазнають невдачі.
"Кожен успіх і невдача - це можливість вчитися та рости", - сказав у заяві Джоел Кернс, заступник адміністратора з досліджень у дирекції наукових місій NASA.
Проте скептики вже зазначили, що ця невдача викликає сумніви щодо стратегії NASA покладатися на приватні компанії, переважно невеликі стартапи, для проведення наукових експериментів на поверхні Місяця. Ці наукові дослідження є частиною підготовки космічного агентства до відправки астронавтів назад на Місяць у рамках програми Artemis.
Нагадаємо, що до місячної програми 1960-х років NASA побудувало серію власних роботизованих місячних посадкових апаратів. Але такий підхід коштує дорого, і цього разу NASA хотіло заохотити приватну промисловість придумати власні дешевші рішення. В теорії вони могли б створити новий ринок для університетів, компаній та космічних агентств інших країн, які хочуть надсилати корисні вантажі на місяць.
Для місії Peregrine NASA було основним замовником, заплативши 108 мільйонів доларів Astrobotic за транспортування п’яти експериментів. Місія також перевозила різноманітні інші корисні вантажі, включаючи:
Тим не менш, потрапити на Місяць з невеликим бюджетом виявилося складніше, ніж багато хто думав.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.