Доповідь охоплює період від 24 лютого до 15 травня
Військова агресія рф проти України призвела до погіршення ситуації з правами людини в країні: тисячі вбитих і поранених мирних мешканців, масові руйнування цивільної інфраструктури й житла, свавільні затримання та насильницькі зникнення, катування й жорстоке поводження, сексуальне насильство.
Про це повідомляє Інформатор з посиланням на доповідь Управління ООН з прав людини, яка охоплює період від 24 лютого до 15 травня.
У багатьох випадках Збройні сили російської федерації не дотримувалися принципів пропорційності та запобіжних заходів, щоб уникнути або щонайменше звести до мінімуму випадкову загибель цивільного населення та пошкодження цивільних об'єктів
У доповіді зафіксовані незаконні вбивства, включно із сумарними стратами цивільних у понад 30 населених пунктах у Київській, Чернігівській, Харківській і Сумській областях, скоєні, коли ці території знаходилися під контролем окупантів наприкінці лютого та в березні. Станом на 15 травня моніторингова місія отримала інформацію про понад 300 таких вбивств. Ця цифра може збільшитися, коли з’являтимуться нові докази. Тільки у Бучі представники ООН задокументували щонайменше 50 цивільних, яких вбили російські військові, поки місто було окуповане.
У доповіді також описані випадки катування та жорстокого поводження з мирним населенням. Зафіксовані порушення норм міжнародного гуманітарного права та прав людини щодо поводження з військовополоненими та цивільними, а саме випадки страти, відмови в наданні медичної допомоги, катувань та жорстокого поводження. Моніторингова місія має доступ до місць знаходження військовополонених на території, яка контролюється урядом України, і закликає росію надати такий доступ.
Місія також змогла перевірити та підтвердити 23 випадки сексуального насильства, зокрема, зґвалтування, групове зґвалтування, катування, примус до публічного роздягання, погрози сексуального насильства. Голова місії Матільда Богнер зазначила, що постраждлі не завжди хочуть говорити чи подавати заяву до поліції, тому для розуміння всього масштабу сексуального насильства можуть знадобитися роки.
Крім того, зафіксовані 248 випадків незаконного затримання представників місцевих органів влади, журналістів, активістів та цивільних. Серед цих випадків 6 жертв – одна жінка та п'ять чоловіків – були згодом знайдені мертвими. У доповіді підтверджено примусовий військовий призов росією чоловіків в ОРДЛО. Зафіксовано 17 випадків загибелі журналістів та блогерів під час бойових дій, а також 14 випадків поранення працівників медіа.
Нагадаємо, Україна просить виключити росію зі складу ОБСЄ. Крім того, ООН вивчає факти депортації українських дітей та їх усиновлення в рф.
Також Інформатор писав, що ООН вважає за можливе, що росія застосує ядерну зброю в Україні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.