У Раді розглядають, що можуть запропонувати військовим, поки немає можливостей для демобілізації. Розгляд триватиме ще кілька місяців
Міністерство оборони просить комітет Ради з питань нацбезпеки, оборони і розвідки відтермінувати строки підготовки законопроєкту про умови демобілізації військовослужбовців під час воєнного стану до 18 березня 2025 року. Кажуть, що потребують більше часу для обговорення. Раніше очікувалося, що законопроєкт з'явиться вже у грудні. Але вже зараз відомо, що в проєкті закону будуть передбачені довгі відпустки та реабілітація замість можливостей для демобілізації військових.
У проєкті будуть передбачені нові норми щодо звільнення зі служби та ротації військовослужбовців, які тривалий час виконують завдання в районах ведення бойових дій. Про це пише "Українська правда" з посиланням на джерела. Також редакція має лист міністра оборони Рустема Умєрова до комітету, в якому Міноборони повідомляє про напрацювання проєкту закону про удосконалення механізмів ротації, визначення порядку та умов звільнення зі служби для деяких категорій військових під час воєнного стану. Генштаб ЗСУ не підтримав цей проєкт закону. Там вважають, що його внесення на розгляд ВР можливе лише за умови накопичення на військовому обліку в ТЦК та СП достатньої кількості військово-навченого ресурсу та залучення громадян на службу до ЗСУ в задовільних обсягах.
"У разі реалізації проєкту цього закону орієнтовна чисельність військовослужбовців, які матимуть право на звільнення, буде складати 108 тисяч осіб (з них 14 тисяч офіцерів), що у разі їх одночасного звільнення призведе до суттєвого зниження укомплектованості особовим складом бойових підрозділів", - таке пояснення Генштабу приводиться в листі.
Так, як пише УП, в оборонному відомстві опрацювали два альтернативні варіанти відповідного законопроєкту. За одним з ним Міноборони напрацювало механізм для направлення військових на 2-місячну реабілітацію та подовжену відпустку терміном до 140 днів. Окрім того, командирів хочуть зобов'язати проводити ротації військових, які впродовж 90 діб брали безпосередню участь у бойових діях.
Щоб провести обговорення та напрацювати більше рішень, Міноборони просить продовжити строки для напрацювання законопроєкту щодо умов демобілізації до 18 березня 2025 року. Раніше планувалося, що Міноборони завершить роботу над законопроєктом про демобілізацію до 18 грудня 2024 року.
За даними нардепа Олексія Гончаренка, в Україні вже розробили закон про демобілізацію військових. Втім його не внесуть у Верховну Раду, поки не буде достатньої кількості резервів.
Влітку спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук заявив, що Україна не може дозволити собі проведення демобілізації військових у нинішніх умовах. Єдиний вихід - це впровадити більше відпусток, частіші ротації та інші привілеї для воїнів. А раніше голова МВС Ігор Клименко сказав, що якщо зараз провести демобілізацію тих військових, що перебувають на війні понад 2 роки, то фронт "просяде" й підрозділи будуть неповноцінними.
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.