Міф про руський мір знищено остаточно. Речниця Об'єднаного пресцентру сил оборони Півдня в інтерв'ю Інформатору розповіла про нові тактики росіян

За словами Наталії Гуменюк, одесити мали змогу переконатись, що таке руській мір. В свою чергу росія не збирається припиняти терор українського півдня.

Гуменюк
Завдання світу - запобігти можливості росіян створювати нові ракети, каже Гуменюк

Ворожі війська не відмовляться від своїх цілей. Бомбардування Одеси та чорноморських портів України продовжуватимуться, поки світова спільнота не погодиться переглянути "зернову угоду" на користь росії. Однак є інший спосіб протидії – забрати контроль над небом. Україні це вдасться завдяки підтримці союзників.

Речниця Об'єднаного пресцентру сил оборони Півдня Наталія Гуменюк в ексклюзивному інтерв'ю Інформатору розповіла про характер нових атак росії на Одесу, перспективу "бавовни" в Криму та ситуацію на острові Зміїний.

 

Атаки на Одесу. Як росія використовує для ударів весь свій ракетний потенціал

- Почнемо з актуальних питань. Щодо атак на Одесу, які тривають майже тиждень

- Атаки тривають, вони передбачувані. З розвитком цієї ситуації стало очевидно, що росіяни не готові поступатися, вони будуть тиснути, використовуючи всю зброю, що в них є.

Це підтверджується тим, що одна з масованих атак на Одесу була складена з максимальних компонентів, було використано п’ять видів ракет, в тому числі надзвукові, балістичні. Ті, які ворог намагався спрямувати по портовій інфраструктурі, через недосконалість використання, опинились в історичному центрі в тому числі.

Саме через масовану атаку і бажання нашкодити портовій інфраструктурі, Одеса зазнала таких потужних руйнувань. Разом з цими руйнуваннями остаточно зруйновано і міф про те, що “Одеса — руський город”, що “Одеса їх чекає”. Всі мали змогу переконатись, що таке “руській мір” і як він виглядає.

- Дуже короткий час підльоту ракет до Одеси. Чи користуються цим росіяни і як можна захистити місто?

- Захист Одеси такий самий, як і захист всієї України. Це — закрите небо, в сенсі потужного протиракетного озброєння, сучасної, потужної ППО, здатної протидіяти балістиці та надзвуковим ракетам.

В тому числі й кількісно, є потреба збільшувати те, що може захищати Одесу. Південні сили оборони боронять не тільки Одесу, не тільки портову інфраструктуру, ми потужно працюємо на Миколаївщині та Херсонщині, де лінія фронту, і де ворог використовує тактичну авіацію, керовані авіабомби, ударні дрони “Ланцет”, розвідувальні дрони, які ворог використовує дуже потужно.

Зрозуміло, що портова інфраструктура — пріорітетна. Зрозуміло, що виборювання свого права залишатись в зерновій ініціативі та бути корисною світу в України є. Але треба зрозуміти — ворог тисне саме на нездатність України захистити портову інфраструктуру. Він хоче переконати весь світ, щоб перебрати на себе цю ініціативу. Але ми довели своїм щоденним бойовим трудом, що кожного дня зернової угоди Сили оборони забезпечували безпеку зернового коридору, хіба що було додано гарантії від ООН та Туреччини. Це означає, що світова спільнота якщо об’єднується, здатна протидіяти агресору.

Атака на південь: коли у ворога закінчаться ракети

- Чому ворог зараз вчепився саме в південний регіон?

- Питання в тому, що завершення угоди відбулось 17 липня, а після цього розпочалися потужні атаки, оскільки умови, які висунула росія для пролонгації угоди, полягали в послабленні санкцій, пріоритетності її зернових потужностей. Це не влаштовувало ані світову спільноту, ані Україну. Зернова ініціатива працювала в тому числі на потужності економіки країни, яка потерпає від атак ворога і потребує економічного ресурсу для підкріплення фронту.

Якщо зараз переглянути зернову ініціативу у зворотньому порядку і віддати ініціативу росії, ми починаємо підгодовувати агресора. Звісно, що на це не згодиться світова спільнота. Тому агресору залишається тільки потужним тиском, у тому числі вогневим, переконувати судновласників, як комерсантів, в небезпеці відправлення суден в такі агресивні середовища, якими стають українські порти за умов потужних ракетних атак ворога.

- Чи є прогнози, скільки такі атаки на південний регіон будуть ще тривати?

- Надія є, розуміння є, але, переконана, що ворог не відмовиться від своїх цілей. Або світова спільнота дотисне ворога тим, що суттєво переламає хід подій в зерновій ініціативі, або підуть на поступки, або згодяться на ситуацію, яка зараз фіксується — тобто, “Україна потерпає тому, що вона у війні, а світова спільнота не може нічим допомогти та висловлює стурбованість”.

Але ми сподіваємось, що наша партнерська підтримка на сьогодні досить потужна і переконлива, щоб бути в єдності. І сподіваємось на 26 липня, на відповідну нараду, на якій буде прийняте виважено рішення.

- Тобто, немає інформації, коли в них можуть закінчитись ракети?

Той залишок, що в них є, дозволяє довготривало обстрілювати нашу територію, треба бути реалістами.

- Росіяни почали активно використовувати бомбардувальники, з яких випускають ракети Х-22, а тепер ще й Х-32. І в них є 100 таких модернізованих ракет. Проте пуски таких ракет для самих росіян супроводжуються проблемами через їх технічний стан.

- Так, є певна проблема з цими ракетами, але вона не настільки критична, щоб припинити їх використовувати.

Те, що вони будуть їх використовувати, треба сприймати як сталу реальність, те що вони їх модернізували — зрозуміло, що за час повномаштабного вторгнення вони зробили якісь висновки і їх ВПК продовжує діяти. Тут питання до санкцій — вони мають бути настільки потужними, щоб зупинити машину, яка виробляє зброю-вбивцю.

Те, що вони застосовують авіацію, акцент їх зрозумілий, оскільки в повітрі вони мають перевагу. Це не секрет, ми давно говоримо з партнерами про те, що нам потрібні сучасні винищувачі, щоб нейтралізувати першоджерело цих ракет, які можуть в нас летіти. Якщо не буде бомбардувальників, не буде з чого запускати ракети.

- Також вони використовують ракети Онікс. Наскільки серйозною проблемою це є для наших ППО?

- Вони теж надзвукові, їх важко збивати, але вони теж мають свої вади — вони дуже швидко втрачають орієнтир. Протикорабельна ракета — зорієнтована на корабель. І під час однієї з атак по Одесі це спрацювало досить красномовно — втративши портовий орієнтир, ракета перелетіла портову інфраструктуру і влучила в міську.

"Бавовна" в Криму та удар по Зміїному. Що очікувати?

- Бавовна в Криму. Постійно відбуваються вибухи, і була інформація, що під час удару в районі Джанкою вдалося знищити саме запас ракет Онікс. Можете підтвердити цю інформацію?

- Так швидко це не підтверджується, тому не слід довіряти недостовірним джерелам. Є підозра, що було так, але підтвердження ми поки не маємо. Коли будемо мати — відзвітуємо.

- 13 липня ви вказували про бомбардування острову Зміїному. Чим викликані ці атаки і наскільки часто відбуваються?

Треба розуміти, що офіційне повідомлення на те й існує, щоб достовірні джерела надали перевірену інформацію. Якщо згадати публікації, які ширились інформаційним простором, дуже багато варіантів було — хто бомбив, скільки разів, куди заходили, яку авіацію використовували. Все що завгодно — військово-патріотичний фантастичний фільм.

Насправді ворог неодноразово заходив тактичною авіацією для того, щоб перевірити, чи є якась активність на Зміїному, дуже довго примірявся. Вони не можуть гарантувати безпеку літакам на цій відстані, саме тому вони намагались розгорнути на Зміїному позиції ППО для того, щоб забезпечити безпеку і корабельному угруповуванню й авіації.

Але після “жесту доброї волі”, після того, як ми їх вимили з цього клаптику землі, в них нема пункту ППО в морі, нема спокою, нема безпеки. Саме тому вони намагалися пройти, приміритись, і лише один раз випустили фугасну бомбу. Але це — жалюгідний спосіб продемонструвати своє панування.

- Тобто це була одноразова акція?

Це була одноразова акція. Але взагалі з моменту звільнення острова Зміїний вони неодноразово заходили на такі ризиковані трюки.

Нагадаємо, раніше Інформатор публікував велике інтерв'ю з начальницею Об'єднаного пресцентру Сил оборони Півдня. Тоді говорили про нові тактики росіян у ракетних обстрілах України, постачання іранських дронів москві та про новітнє озброєння, яке допоможе Україні під час Контрнаступу.

Також  "Інформатор" публікував інтерв'ю з речником Повітряних сил Юрієм Ігнатом. Він розповів про перспективи війни, роль західних літаків у веденні війни, та як росія шукає "слабкі місця" в ППО через соцмережі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube