Майже половина українських дітей-біженців не ходять в школу за кордоном - ООН

Один з найвищих показників відвідування закладів освіти в Ірландії та Румунії, а найнижчий – у Молдові

Біженці з України
Майже половина дітей-біженців за кордоном не ходять у школу. Колаж: Інформатор

Станом на сьогодні за кордоном перебуває 1,4 мільйона українських дітей-біженців. Втім, з них 600 тисяч не відвідують школу та інші заклади освіти. Основною проблемою стала відсутність мовних курсів та підготовчих занять.

Про це повідомляє Управління Верховного комісара ООН у справах біженців. У різних країнах по-різному вдається залучати українських дітей біженців до навчання у місцевих школах.

Зазначається, що один з найвищих показників відвідування в Ірландії – там у школи ходять 97% українських дітей. У Румунії теж відносно високі показники – 83%, у Франції – 69%, а у Німеччині та Австрії – по 63%. Натомість один з найнижчих показників у Молдові – лише 8% українських дітей біженців відвідують там школи. Також низькі показники у Хорватії та Великій Британії – 16% та 17% відповідно.

Дослідження показують, що основною проблемою вступу до шкіл стала відсутність мовних курсів та підготовчих класів для дітей з України. Все це ускладнює можливість інтегруватися у національні системи нової країни. 

Але без освіти ці діти не залишаються. Відомо, що близько 57% українських біженців, які не відправили своїх дітей до місцевих шкіл зробили це через дистанційне навчання за українськими програмами.

Водночас в ООН кажуть, що вступ до місцевих шкіл не виключає перспективи реінтеграції дітей до української системи освіти, коли вони зможуть безпечно повернутися в Україну. Навпаки, це розвиватиме їхні навички та поглиблюватиме знання, що попередить прогалини в освіті.

“Зарахування у школи у приймаючих країнах – це найкращий варіант для біженців, поки вони не зможуть безпечно повернутися додому. Школи – це не тільки простір для навчання, а й соціальне і безпечне середовище для дітей, у якому вони зможуть відновитися після травми від того досвіду, який вони пережили, рятуючись від війни”, – сказав директор Європейського регіонального бюро ООН у справах біженців Філіпп Леклерк.

Українські біженці з дітьми

Відомо, що з жовтня 2024 року українські родини з дітьми, які вимушено переїхали до Польщі після початку повномасштабного вторгнення, зможуть розраховувати на додаткову фінансову підтримку. Ця нова програма допомоги має на меті полегшити адаптацію та забезпечити більш стабільне життя українських біженців у Польщі.

Також у Польщі з 1 вересня 2024 року всі українські діти, які зараз через війну перебувають у країні, будуть зобов’язані піти до місцевих шкіл. Відповідний закон прийняв уряд ще у травні. Відтак з 1 вересня за парти сядуть 80 тисяч нових учнів, які є громадянами України й перебувають під захистом Польщі. 

А в травні в німецькому Бонні відкрилася перша українська гімназія. Поки триватиме перехідний період, діти будуть навчатися на вихідних. Загалом майже 40 українських та німецьких педагогів навчатимуть школярів всіх класів.

Нагадаємо, що в українців за кордоном вилучили 430 дітей. З них вдалося повернути 65. Найбільше випадків, коли дітей забирали від українських батьків, було у Німеччині.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube