Євросоюз може захлеснути нова хвиля біженців з України через катастрофу в енергетиці - Боррель

Росія прагне залишити українців без світла, води та опалення, перебої можуть зрости до 20 години на день, вважає дипломат

Жозеп Боррель, біженці, пенеселенці, енергосистема, ЛЕП
Борель вважає, що якщо ситуація в українській енергетиці до зими погіршиться, частина населення країни не терпітиме відключення по 20 годин на день і переїде до Європи

Вже через кілька тижнів в Україні може виникнути надзвичайна ситуація через постійну руйнацію Росією енергетичної інфраструктури. Це може призвести до того, що ще більше українців будуть змушені залишити свої будинки і країну, тож у Європейському Союзі зростатиме кількість біженців. Про це високий представник ЄС із зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель турбується у своєму блозі, опублікованому 1 жовтня на офіційному сайті ЄС.

Боррель зазначив, що Росія прагне залишити українців без світла, води та опалення, і населення країни "вже стикається з перебоями в електропостачанні тривалістю від 8 до 12 годин". Він констатував, що ця цифра може зрости до 20 години на день. тому України потрібна підтримка на енергетичному фронті.

Боррель наголосив, що російські удари пошкодили 68% енергетичних потужностей країни. Зараз залишилося лише близько 10-11 ГВт виробничої потужності електрики, і цього замало.

"За кілька тижнів в Україні може виникнути надзвичайна ситуація, яка призведе до того, що ще більше українців будуть змушені залишити свої будинки та країну", – написав Боррель.

Дипломат зазначив, що російські ракетні атаки на електропідстанції, за свідченням українських партнерів, можуть призвести до зупинення атомних електростанцій, які працюють в Україні. Це може спричинити ядерну катастрофу, припускає представник ЄС.

Щоб уникнути постійного циклу "ми ремонтуємо - вони руйнують", Боррель закликав міжнародних партнерів прискорити постачання систем протиповітряної оборони та перехоплювачів для України. Він зазначив, що Україна має отримати можливість завдавати ударів по аеродромах та пускових майданчиках на території Росії, щоб зупиняти атаки ще до їхнього початку.

"Ми пообіцяли підтримувати Україну стільки, скільки потрібно, і енергетичний фронт стане ключовим цієї зими", - підсумував Боррель.

Ситуація в енергосистемі України: яка перспектива

Інформатор проаналізував численні прогнози щодо того, наскільки тривалими можуть бути відключення світла в Україні найближчої зими. Видання дійшло висновку, що прогнозів так багато і вони настільки різноманітні, що орієнтуватися на них немає сенсу. Потрібно прийняти одне – відключення світла взимку точно будуть (у цьому сходяться всі прогнозисти). І треба готуватися до цього.

Дивіться сами. Чиновники Кабміну прогнозують, що масштабних відключень світла взимку не буде, також проблем з електропостачанням не буде щонайменше до кінця жовтня або початку листопада. Попри ризики обстрілів, дефіцит генерації та можливі поламки обладнання, в уряді зберігають оптимізм. 

Експерти місії ООН зазначають, що цієї зими відключення електроенергії можуть бути тривалістю від 4 до 18 годин на добу. У їх висновку йдеться, що шкода від ворожих атак по енергетичній інфраструктурі триватиме місяцями, якщо не роками, оскільки необхідний ремонт потребує технічно складного обладнання.

Взимку українці можуть розраховувати на електрику протягом 8-10 годин на добу, якщо температура повітря буде близько 0°C. Але дефіцит буде більше, якщо вона опуститься нижче. Такий прогноз надав народний депутат, голова парламентського підкомітету з питань енергоощадження Сергій Нагорняк.

Більш негативний прогноз щодо столиці дає радник заступника мера Києва Олексій Тихонов. Він шокував заявою, що максимум, на який можуть зараз розраховувати кияни - шість годин зі світлом на добу, і це без врахування наслідків можливих нових ударів РФ. А для того, щоб будинки в Києві взимку встигали обігріватися і не втрачали тепло в умовах відключень електроенергії, необхідний хоча б такий добовий режим: 12 годин зі світлом - 12 годин без світла, наголосив Тихонов. А міністр енергетики Герман Галущенко без цифр прогнозує, що ця зима для України буде складнішою за попередню.

Що стосується постачання газу споживачам в Україні (побутовим та промисловим) та опалювального сезону, то тут компанія "Нафтогаз" поки що жодних обмежень не планують. Однак у Кабміні України неофіційно зазначають, що за найнегативнішого сценарію, тобто масованих та точних обстрілів росіянами газової інфраструктури, ймовірно, над обмеженнями доведеться подумати.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube