Деякі підпільні цехи виготовляли до 50 тисяч цигарок на добу
В Україні планують збільшити акциз на тютюнову продукцію, що призведе до зростання цін на неї. Втім, разом із тим країні загрожує збільшення нелегальної продукції, адже люди, ймовірно, захочуть купувати цигарки та їхні аналоги за менші гроші. Однак у контрафакті зустрічаються підробки відомих марок продукції, які містять шкідливі для здоров’я домішки. Водночас українські правоохоронні органи продовжують боротися проти підпільного ринку тютюну.
Про це дізналися журналісти проєкту “Україна на часі”. Лише у Дніпропетровській області поліція отримала 4,5 тисячі повідомлень щодо нелегального обороту підакцизних товарів за рік. У 2023-му було складено 2400 протоколів та вилучили близько 54 тисяч пачок таких “цигарок”.
У Департаменті стратегічних розслідувань Нацполіції показали вилучену контрафактну продукцію, яка зберігається на складі, а також обладнання з підпільних цехів для виготовлення нелегальної продукції. Зокрема, промислову лінію, де залишився тютюн, з якого потім роблять цигарки та пакують у пачки під логотипами відомих світових торгових марок. Після цього їх продають на внутрішньому ринку, а частину вивозять за кордон. Водночас сам контрафактний тютюн на вигляд та запах відрізняється від тієї продукції, яка є справжньою.
“Проводилася експертиза і, відповідно до висновку експерту, там (у контрафакті – ред.) окрім табаку знаходили і домішки глини, і якихось інших рослин. Це не варто вживати, які будуть наслідки і як зреагує організм на ті чи інші домішки – невідомо”, – розповіла керівниця сектору комунікацій у ДСР Нацполіції України Наталія Калиновська.
Крім того, про боротьбу з контрафактом розповів оперативний співробітник ДСР на умовах анонімності. За його словами, виявити такі “бізнеси” важко через те, що вони застосовують великий обсяг методів конспірації. Зокрема, використовують різні мобільні телефони, приміщення розташовують під землею і в ангарах.
“Як приклад, на початку 2023 року під час документування злочинної діяльності на території Одеської області нами було виявлено підпільний цех, співробітники якого розміщувалися під землею”, – розповів він.
Як додала Калиновська, організатору підпільного бізнесу придбали земельну ділянку, вирили котлован, зробили фундамент, завезли обладнання і вже навколо нього будували житлове приміщення. Для кращого маскування вони зробили лазню і поставили лавку, під якою був вхід до самого “цеху”. Там також встановили ліфти, за допомогою яких спускали сировину, а назад отримували готову продукцію.
Під час обшуків вилучили велику кількість коробок з підробленим тютюном. Зокрема, контрафакт маскували під такі бренди, як “Мальборо”, “Кент” тощо.
Також під час обшуків у підпільному цеху на Київщині, який знаходився на території колишньої військової частини, виявили виробництво, потужності якого сягали 50 тисяч цигарок на добу. По периметру були встановлені камери спостереження. Для попередження про “небажаних гостей” за кілька сотень метрів до цеху встановили так званих “фішкарів”, які слідували за дорогами і незнайомими людьми, про яких повідомляли саме виробництво.
За словами Наталії Калиновської, цьогоріч розмір тіньового ринку став меншим, а також знизилися кількість контрафактної продукції в Україні. Про це також повідомляють представники великих тютюнових брендів. Втім, збільшення акцизи на такого роду продукції може змусити підпільний бізнес “заворушитися” і почати дедалі більше розвиватися, адже ціні на цигарки зростуть, а із зарплатами людей такої тенденції не спостерігається.
Ще 15 березня стало відомо, що Кабінет міністрів планує погодити законопроєкт, який передбачає підвищення акцизного податку для тютюнових виробів. Вищі ставки податку можуть запрацювати вже з липня цього року. Відповідно до директив Євросоюзу, загальний акцизний податок на тютюн має становити не менше 60% від середньозваженої роздрібної ціни пачки цигарок та не менше 90 євро за 1000 сигарет. Для порівняння, наразі в Україні цей податок становить близько 60 євро за 1000 сигарет.
З 1 липня 2024 року ставка акцизу на сигарети може становити 47 євро (або близько 1987 грн) за 1000 сигарет з фільтром (проти поточних 1881,17 грн за 1000 сигарет). Втім, документ ще має підтримати Верховна Рада.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.