SpaceX запропонувала визначити свою роль у проєкті як так звану "передплатну послугу", іншими словами уряд США платитиме за доступ до технології, але не володітиме нею
Компанія SpaceX мільярдера Ілона Маска, разом із партнерами стає лідером у конкуренції за найважливіший елемент протиракетного захисту США, відомий як "Золотий купол", який запроваджується з ініціативи президента Дональда Трампа. Утім умови Маска теж вражають — він пропонує передплатну послугу проєкту, за якою американський удар платитиме за доступ до технології, але при цьому права володіти нею не матиме.
Про це повідомляє Reuters із посиланням на шість джерел, знайомих із ситуацією. Зазначається, що SpaceX співпрацює з виробником ПЗ Palantir та компанією Anduril, що розробляє безпілотники. Примітно, що всі три компанії були започатковані прихильниками Трампа.
За даними агентства, процес ухвалення рішень щодо "Золотого купола" перебуває на ранній стадії. Відтак, як склад учасників, так і структура проєкту ще можуть змінитися.
Згідно з попереднім планом, компанії мають намір вивести на орбіту від 400 до 1000 супутників для фіксації ракет. Додатково — близько 200 бойових супутників із ракетами чи лазерами, які збиватимуть виявлені загрози. При цьому, за словами джерел, SpaceX, швидше за все, не братиме участі в озброєнні супутників.
Як повідомили у Reuters, у Пентагоні відмовилися відповідати на конкретні питання журналістів, заявивши лише, що запропонують Трампу варіанти "у рамках указу та термінів, встановлених Білим домом".
Сама SpaceX пропонує визначити свою роль у проєкті як "передплатну послугу" — тобто уряд США платитиме за доступ до технології, але не зможе нею володіти. Така модель, на думку двох джерел, може обійти деякі формальності закупівель Пентагону та прискорити розгортання системи. Проте вона несе й значні ризики: уряд може втратити контроль за розвитком проєкту та його ціноутворенням.
Пентагон вже висловив стурбованість таким підходом. Передплатна модель буде незвичною для масштабної оборонної ініціативи.
Серед інших потенційних учасників такі великі підрядники, як Northrop Grumman, Boeing і RTX. Загалом інтерес до програми виявили понад 180 компаній.
"Золотий купол" — це ініціатива президента США Дональда Трампа щодо створення нової системи протиракетної оборони. Вона має у майбутньому захистити всю територію Сполучених Штатів від ракетних загроз.
Це дуже складний проєкт, що передбачає наземні та космічні компоненти, які повинні будуть виявляти та перехоплювати балістичні, гіперзвукові, крилаті та інші види сучасних ракет. Поки що він існує лише на рівні концепції.
У січні 2025 року Дональд Трамп підписав указ про розробку "Золотого купола". Спершу проєкт називався "Залізний купол" за аналогією з ізраїльською системою, але пізніше був перейменований у "Золотий купол". На відміну від ізраїльської, ця система має бути адаптована до потреб та масштабів США.
Зазначимо, це не перша схожа ідея. Аналогічну систему під назвою "Зоряні війни" свого часу пропонував ще Рональд Рейган у 1980-х. Але її так і не підтримали через надто високу вартість та великі технологічні складнощі.
Трампівський "Золотий купол" передбачає багаторівневу система ПРО, що включає: наземні компоненти – модернізовані існуючі системи перехоплення, такі як GMD, Aegis, THAAD та Patriot та космічні компоненти - безліч супутників та космічних апаратів для раннього виявлення запусків ракет та їх перехоплення на різних етапах польоту.
Однією з пропозицій є створення "рою" з кількох тисяч малих супутників зі штучним інтелектом для моніторингу та нейтралізації ракетних загроз.
Очікується, що перший етап проєкту, що включає покращення наземних систем ПРО, буде завершено до 2026 року. Повне розгортання системи займе від 5 до 7 років.