Люди із синдромом Аспергера ведуть повноцінне життя і можуть досягати видатних успіхів
Нардепка Мар’яна Безугла здійняла немало галасу своїм зізнанням, що має синдром Аспергера, розлад аутичного спектра. Вона пояснила, що сприймає світ через структури та алгоритми, керується логікою, а факти та спостереження, мов дані у базі, формують для неї висновки.
Люди з синдромом Аспергера, зазвичай, відчувають труднощі у соціальній взаємодії та спілкуванні, але в них зберігається нормальний або високий рівень інтелекту. Вони часто мають вузьке коло інтересів, повторювані моделі поведінки та можуть відчувати труднощі у розумінні соціальних і почуттів інших людей.
Люди із синдромом Аспергера ведуть повноцінне життя і можуть досягати видатних успіхів у різних галузях. Так, серед відомих людей багато людей з розладом аутичного спектра, зокрема, синдромом Аспергера.
Американський мільярдер, засновник компаній Tesla і SpaceX Ілон Маск публічно заявляв про те, що в нього діагностований синдром Аспергера. «Я знаю, що час від часу кажу чи пишу в інтернеті дивні речі, але так працює мій мозок…Я заново винайшов електромобілі, і я відправлю людей на Марс на космічному кораблі. Ви думали, я буду спокійним і нормальним хлопцем?», - розповів Маск про свій діагноз у 2021 році в ефірі шоу Saturday Night Live.
Знаменитому актору Ентоні Хопкінсу синдром Аспергера був діагностований у зрілому віці. Він має труднощі з встановленням нових стосунків, погано сприймає зміни та навпаки одержимо захоплюється різними областями. Він сам каже, що є дуже самотнім.
Розлад якоюсь мірою допоміг Хопкінсу як акторові. "Я точно дивлюся на людей по-іншому”, - казав він. До того ж актор може на одному диханні слово за словом повторити навіть сім сторінок сценарію.
Шведська екоактивістка Грета Тунберг також відкрито говорить про свій синдром Аспергера. Вона розповіла, що саме через розлад її поведінка може відрізнятись від загальноприйнятого. Але говорить, що це і є її суперсила, яка дає їй стійкість та наполегливість.
Відомий актор Ден Ейкройд також має РАС. У ранньому дитинстві лікар діагностував у нього помірний синдром Аспергера. Він часто казав, що синдром Аспергера ідеально підходить для фільму «Мисливці за привидами», тому що він був одержимий привидами та правоохоронними органами. У цьому немає нічого дивного, тому що синдром Аспергера може змусити людину зосередитись на обмеженій кількості інтересів.
Про легендарного кінорежисера Стенлі Кубрика також припускають, що він мав синдром Аспергера.На знімальному майданчику він часто поводився грубо, зациклювався на дрібницях.
Вчений Альберт Ейнштейн насилу вступав у контакти з іншими людьми. Він погано навчався у школі, відчував труднощі у висловленні думки. Майбутній вчений свого часу не міг знайти роботу, бо не любив спілкуватися з людьми та не міг терпіти дотику.
Композитору Вольфгангу Амадею Моцарту, як і багатьом аутистам, була властива відсутність міміки. Були стереотипні рухи руками та ногами. Музикант мав надчутливий слух, занадто різкі та гучні звуки викликали болючі відчуття. Моцарт часто змінювався настрій.
Історичні факти свідчать, що аутистом був і Чарльз Дарвін. Він рідко зустрічався з людьми, любив бувати на самоті. Контакт з іншими він підтримував за допомогою листів. Але все це не завадило йому стати геніальною людиною та створити еволюційне вчення, якого деякі дотримуються досі.
Колишній президент США Томас Джефферсон жив з аутизмом. Він був адаптований до соціальних контактів, йому ледве вдавалося спілкуватися з людьми, погано виступав перед аудиторією, йому це було важко. Його дратували гучні звуки.
Мар’яна Безугла публічно заявила, що має синдром Аспергера, під час обговорення в коментарях під Facebook-дописом керівниці комунікацій Інституту економічних досліджень Олени Шкарпової.
Безугла пояснила, що її мислення відрізняється від звичного. Вона також зазначила, що відчуває емоції "дещо інакше" і має високий поріг страху. За її словами, людям із синдромом Аспергера "дуже важко брехати".
Вона додала, що, на жаль, деякі її колеги використовували знання про її особливість проти неї. Також Безугла наголосила на проблемі стигматизації.
"У суспільстві прикро бачити стигматизацію не лише психологічних особливостей... Це така сама проблема, як хворі легені чи серце. Це зовсім інше, ніж мати особливий характер чи особливості мислення (іншу “операційну систему“) тощо", - написала Мар’яна і закликала розрізняти особливості мислення від реальних психічних хвороб.