Марк Рютте став новим генсеком НАТО у критичний момент війни: що про нього відомо

На церемонії у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі Рютте змінив на посаді Єнса Столтенберга

Марк Рютте НАТО
Reuters написало, що Марк Рютте очолює НАТО у критичний момент війни. Колаж: Інформатор

Колишній прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте сьогодні, 1 жовтня, офіційно обійняв посаду генерального секретаря НАТО. Відбулося це на церемонії у штаб-квартирі Альянсу в Брюсселі. Політику доручили очолити військове об’єднання у критичний момент війни в Україні та на тлі виборів у США, що наближаються.

Про це йдеться у матеріалі Reuters. Рютте замінить на посаді Єнса Столтенберга, який керував організацією протягом бурхливого десятиліття. Офіційні особи та дипломати НАТО очікують, що він збереже пріоритети вже колишнього генсека, серед яких – згуртування підтримки України, підштовхування членів Альянсу до збільшення витрат на оборону та залучення США до європейської безпеки.

Столтенберг передав повноваження Рютте
Столтенберг передав повноваження Рютте

Видання пише, що в України триває жахлива війна на виснаження, а над Києвом зависла невизначеність щодо майбутньої підтримки США, зокрема, через заяви Трампа. Втім, Рютте завжди виступав за підтримку України, закликав європейців “не скиглити через Трампа” та продовжувати зміцнювати оборону континенту.

Нині ж НАТО, який заснували у 1949 році для стримування та захисту від будь-якого нападу на Західну Європу з боку Радянського Союзу, знову знаходиться в епіцентрі міжнародних справ. Через війну Альянс змушений був надіслати додаткові війська на свій східний фланг та переглянути оборонні плани через нову загрозу протистояння з Москвою, яка не виникала з часів Холодної війни. 

На думку дипломатів та аналітиків, одним із завдань Рютте буде спроба переконати членів НАТО виділити додаткові війська, зброю та витрати для повної реалізації нових оборонних планів. Експерти кажуть, багаторічний досвід Рютте в управлінні коаліційними урядами значно допоможе йому у новій ролі.

Рютте та Столтенберг
Рютте та Столтенберг

У свою чергу, аналітики Bloomberg пишуть, що Рютте готується протистояти Путіну з голландським прагматизмом. Водночас його називають людиною, яка здатна “керувати Трампом”.

“Він знає ЄС і всіх його лідерів напам'ять. І він мав справу з Трампом. У політичному плані він не зупиниться на досягнутому. Його репутація як людини, здатної керувати Трампом, може бути особливо цінною”, – йдеться у статті.

Що відомо про Марка Рютте

Відомо, що Рютте на посаді прем'єра Нідерландів у 2014 році підтримав запровадження європейських санкцій щодо Росії через напад на Україну і згодом заявляв про необхідність їхнього продовження та посилення. Кремлівський пул журналістів називав Рютте "запеклим русофобом".

Очільник нідерландського уряду підтримував Україну і від початку повномасштабного вторгнення РФ. Зокрема, саме Рютте був одним з ініціаторів створення коаліції з передачі Україні винищувачів F-16. Як і Данія, Нідерланди мають поставити перші літаки вже цього літа.

Влітку Рютте відреагував на ультиматум Путіна щодо війни проти України. Диктатор 14 червня висловив вимогу вивести українські війська за межі Донецької, Луганської, Харківської та Запорізької областей. Путін обіцяв, що після цього конфлікт буде завершено. Натомість майбутній очільник НАТО назвав гарним знаком те, що Путін "вийшов з цією божевільною" пропозицією, додавши, що це свідчить про те, що диктатор панікує.

Крім того, разом із Володимиром Зеленський Рютте, який тоді ще був прем’єром Нідерландів, 1 березня 2024 року у Харкові підписав двосторонню угоду між країнами у сфері безпеки. Документ зокрема передбачає €2 млрд військової допомоги від Нідерландів цьогоріч, а також подальшу оборонну допомогу протягом наступних 10 років.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube