Макрон готовий говорити з путіним та не готовий застосувати ядерну зброю: що означають слова президента Франції

Скандальна заява президента Франції викликала неоднозначну реакцію у суспільства

Макрон готовий говорити з путіним та не готовий застосувати ядерну зброю: що означають слова президента Франції

Президент Франції Емманюель Макрон заявив, що продовжить говорити з російським вождем путіним. Він також запевнив, що Франція не застосовуватиме ядерну зброю, якщо рф ударить по Україні ядерною боєголовкою. Зради тут нема. Це означає тільки те, що французькі виборці не хочуть ядерної війни.  Так само як американці, німці, поляки. Українці теж її не хочуть. Однак питання полягає, в тому, як цього уникнути.

Скандальні заяви Макрон зробив під час інтерв’ю каналу France 2,  повідомляє Le Figaro. Президент Франції відмовився назвати Росію країною-терористом, і закликав Росію й Україну сідати за стіл переговорів. Водночас він запевнив, що його французька армія не буде використовувати ядерну зброю у разі застосування путіним зброї масового знищення проти України.

"Наша доктрина базується на фундаментальних інтересах нації, і вони визначені дуже чітко. Якби по Україні було завдано ракетно-ядерного удару, ці інтереси не були б поставлені під питання", – сказав Макрон.

Водночас президент Франції запевнив, що його країна продовжить постачати озброєння для ЗСУ. Попри  уникнення визначення “держава-терорист” щодо росії, він  підтвердив готовність його держави підтримати розслідування воєнних злочинів рф. 

"Ми направили своїх уповноважених, і міжнародне правосуддя має прийняти відповідне рішення", — сказав президент Франції. 

"Це ж було вже"

Насправді слова Макрона не є чимось новим. Президент США Джо Байден, до прикладу, теж заявляв, що Америка не використовуватиме ядерну зброю у відповідь на застосування такої росією по Україні. У західному медійному дискурсі раз-по-раз з’являються голоси тих, хто закликає до переговорів, хоче "зберегти обличчя путіну", пропонує бути гнучкішим, що зазвичай означає, що Україна має віддати окупанту свої території. Ну а путін, натомість залишить все як є. Найчастіше це відбувається після чергової порції ядерного шантажу кремля. 

Ніхто не хоче ядерної війни, хоча, у росіян, схоже, справді є таке бажання.

Однак питання полягає не в тому, що хтось хоче, а в тому, що може і має зробити. Якби росіяни були впевнені, що застосування ядерної зброї проти "піндосів" і "гейропи" буде безкарним, практично не виникає сумнівів, що вони так би й зробили. Напевно, на тих ракетах було б написано: "А кто вам позволил хорошо жить?". 

Лише впевненість у безжальній негайній відповіді на атаку стримує режими на зразок путінського. І всі це прекрасно розуміють. Саме з цим пов'язане рішення НАТО про проведення навчань сил ядерного стримування, про яке повідомив генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг. Та ж причина спонукає американців проводити навчання біля берегів Північної Кореї у відповідь на запуски балістичних ракет через територію Японії.

НАТО готується до будь-якого сценарію, каже Столтенберг
НАТО готується до будь-якого сценарію, каже Столтенберг

Тільки загроза відповіді, яка завдасть стільки ж  шкоди, як тактичний ядерний удар, може зупинити росію. І на Заході шукають варіанти такої відповіді.  Шукають не заради нас, а заради себе. 

Для Заходу спасувати перед шантажем занадто велика розкіш

Як пише фінський письменник і науковець Янне Корхонен у Twitter, тактична ядерна зброя не така руйнівна, як можна подумати. Звичайні артилерійські удари, можуть демонструвати подібні ураження.

А Вільям Альберк з Інституту стратегічних досліджень вважає, що ймовірність ядерного удару низька. За його словами, для рф є три можливі потенційні типи цілей для удару ядерною зброєю:

  • демонстративна мішень десь у Чорному морі;
  • удар проти військового об’єкту;
  • удар по якомусь українському місту, аби залякати населення. 


Перший варіант не дасть ніяких бонусів, лише негативну реакцію міжнародної спільноти. Навряд чи Україна здасться і після удару по якомусь місту, отже й цей варіант не підходить. Натомість проти путіна повстануть ті країни, які зберігають нейтралітет чи, навіть, союзники — мало на планеті є бажаючих бачити таке.

А от щодо другого варіанту, то він справді міг би допомогти росії знищити нашу армію. Але річ у тому, що в Україні нема військових об’єктів такого масштабу, щодо яких застосування ядерної зброї виглядало б хоч якось раціонально.

Президент США Джо Байден знає, що росії не можна дати виграти
Президент США Джо Байден знає, що росії не можна дати виграти

Судячи з останньої заяви Байдена про те, що він не вірить у застосування ядерної зброї росією, у нього на столі лежать схожі висновки експертів. 

Він запевняє путіна, що не варто цього робити і що відповідь буде потужною. Але не уточнює якою.

 А якщо таки вдарить?

Уявімо на мить, що путін вирішив таки застосувати тактичну ядерну зброю. Він показово знищує якийсь об’єкт на нашій території. Що має зробити Захід? Застосування ядерної зброї у відповідь стовідсотково означає ядерну війну. НАТО без особливих проблем здатне розбити російську армію і без застосування ядерного озброєння. Може спробувати здійснити ліквідацію Путіна. Проблема в тому, що тоді зберігаються великі шанси отримати в підсумку обмін ударами ядерними боєголовками.

Що залишається? Примусити Україну сісти за стіл переговорів? На тих, умовах, які вкаже путін? Можна скільки завгодно довго і гучно говорити про компроміс, що “поганий мир, кращий за добру війну”, але всі зрозуміють, що Захід програв. Через рік-два чи п’ять років, але таку ж тактику неодмінно повторить Китай, Північна Корея, чи той же Іран. Всі прозахідні країни, щодо яких мають якісь плани авторитарні режими, будуть під загрозою. Ця тактика стане ключем до скарбниці Заходу, зруйнує всю його могутність. Тому і далі шукатимуть варіанти, як стримати безумство путіна: даватимуть Україні зброю, шукатимуть дипломатичні шляхи.

Кожен авторитарний режим світу матиме спокусу застосувати ядерну зброю

Кожен авторитарний режим світу матиме спокусу застосувати ядерну зброю

Якою буде відповідь Заходу ми не знаємо. Але вона точно буде. Врешті решт, як говорив журналіст Іван Яковина, союзники можуть надати ядерну зброю Україні. Ще недавно це прозвучало б, як нонсенс, але може виявитися єдиною вдалою стратегією заходу. Зрештою, ще недавно не йшлося й про інше натівське озброєння.

О так, пан Макрон, хотів би, щоб Україна погодилася на вимоги кремля і все владналося нашим коштом. Як і, до прикладу, прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді, чи найбагатша людина світу Ілон Маск. Але річ у тому, що Захід не може собі дозволити таку розкіш, як просто віддати нас на поталу ворогу.  

Раніше Інформатор писав про сценарії реакції США на застосування росією ядерної зброї  від Bloomberg. А також про те,  чи зможе путін зупинити війну в Україні за допомогою ядерної зброї. Також ми повідомляли про те, як технічна допомога Заходу може зупинити загрозу ядерного удару по Україні.

Раніше Інформатор писав про сценарії реакції США на застосування росією ядерної зброї  від Bloomberg. А також про те,  чи зможе путін зупинити війну в Україні за допомогою ядерної зброї. Також ми повідомляли про те, як технічна допомога Заходу може зупинити загрозу ядерного удару по Україні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Богдан Зосимчук

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube