М’ясні бригади в ЗСУ: що відомо про новий фейк у фейсбуці та як на це реагують військові

Допис поширило кілька тисяч людей у соцмережі, але пізніше оригінал запису видалили

Російські фейки
Рф розганяє новий фейк про "м'ясні бригаді ЗСУ". Колаж: Інформатор

У фейсбуці розганяють новий фейк про нібито існування так званих “м’ясних бригад” у складі Збройних Сил України. У ньому йдеться про те, що нібито таких військових, які входять у їхній склад, не екіпірують як бійців ССО або тероборони, а також про те, що відношення до таких солдатів призводить до летальних випадків. Втім, реакція на цей скандальний пост чекати не змусила – військові спростували таку інформацію, а багато людей помітили у цьому “шлейф” російської пропаганди.

Відповідний допис поширила у Facebook користувачка Оленка Шабатура. Пізніше вона його видалила, але користувачі встигли зробили скріншот та відреагувати. Зазначимо, що акаунт Шабатури має всі ознаки бота - у ньому навіть немає фотографій жінки.

У дописі, зокрема, йдеться про те, що це не ті підрозділи, “куди набирають молодих і гарних бородачів”. За її словами, так служать чоловіки, в яких є мобільні телефони лише для того, щоб пообіцяти дітям, що вони повернуться додому. Втім, вона зазначила, що, коли “прославлені бригади” відступають після невдалих штурмів, то таких бійців про це не попереджають. І це нібито призводить до загибелі. 

Фейк про "м'ясні бригади в ЗСУ". Фото: скріншот
Фейк про "м'ясні бригади в ЗСУ". Фото: скріншот
Фейк про "м'ясні бригади в ЗСУ". Фото: скріншот
Фейк про "м'ясні бригади в ЗСУ". Фото: скріншот

На цей допис відреагував військовий Родіон Шовковський. Він зазначив, що терміну “м’ясні бригади” не існує, а в жоден підрозділ не беруть людей за зовнішньою та віковою ознакою (молодих та бородатих). Захисник також зауважив, що жінка лише написала фразу про “таку бригаду”, але не вказала підрозділ, спеціалізацію та напрямок, на якому вони діють. Він також прокоментував, що солдат на світлині, яка була опублікована, одягнений як звичайний піхотинець.

Крім того, за його словами, відступи з оголенням флангів і трагічними наслідками були у багатьох військах. Саме тому, це не залежить від їхнього роду.

“Про це не пишуть в тг (телеграм - ред.)? Так, і не писатимуть. Як і про інші наші невдачі, разом з кількістю загиблих. Про це відомо військовому керівництву, але це не афішується. І журналістами в тому числі. Телеканали одне, ТГ-канали інше. ТГ-канали взагалі інше. І вони різні. Не зрозуміло чому це треба пояснювати”, – додав Шовковський.

Військовий наголосив, що такі дописи можуть призвести до психологічних травм або посилити їх, а далі живити. Він зазначив, що бути піхотинцем – це честь. І не важливо, чи буде брудним камуфляж у такого бійця. За його словами, такі маніпулятивні дописи замішені на принципах Геббельса – головного пропагандиста Німеччини під час Другої світової війни.

Інша військова, Аліна Черненко, зауважила, що робити репости подібних меседжів – це “позорище”. За її словами, можна придбати інше екіпірування, а піхота, які тримає лінію фронту, регулярно виїжджає у прифронтові міста, щоб, зокрема, випити кави.

“Це не війна низької інтенсивності, як була “атошечка”, тут вбивають і калічать всіх, незалежно від назви підрозділу чи роду військ. Навіть така штабна криса як я намагається між обстрілами вискочити з підвалу в туалет, щоб не потрапити під шальну мін”, – підкреслила вона.

Ще один український захисник Костянтин Усенко назвав жінку, яка опублікувала цей допис, “пані з доволі мутним акаунтом”. Він додав, що фейк поширювали навіть волонтери, які добре знають про російське ІПСО

“Українська піхота - це не безпорадні нікчеми з голою сракою. Ви так собі бачите своїх захисників, що прийшли робити смерть ворогам? Ні? Це дорослі дядьки, які можуть дати собі раду і забезпечити себе тим, що потрібно. Хто шукає можливість - у того є і дрон, і теплак, і коліматор, і генератор, і старлінк, і турнікети нормальні, і планшети, і  бензопилка, і пральна машинка, і бус щоб це возить, і ще й на скоби, ви не повірите, хватає. А якщо не хватає то є кому подзвонить, привезуть, ще й два ящика смаколиків на додачу”, – зауважив він.

Він висловив думку, що результат у вигляді тисяч лайків та тисяч репостів виглядає як результат ботоферми. Втім, він наголосив, що українцям варто не “рефлексувати над чиїмись фантазіями”, а допомагати військовим.

Історик та письменник Вахтанг Кіпіані, який теж захищає Україну на фронті від російських загарбників, назвав цей допис “анонімним та брехливим”. За його словами він працює в інтересах російської пропаганди. 

“Сукупна аудиторія вкиду сягає щонайменше кількасот тисяч українців. Ну, чому ніхто не жере з підлоги, але вживає інформацію зі смітника і ще годує інших? Не знаєте особисто, хто написав допис - не поширюйте. Це перше правило інформаційної абетки та безпеки”, – написав Кіпіані. 

Фейк про "м'ясні бригади в ЗСУ". Фото: скріншот
Фейк про "м'ясні бригади в ЗСУ". Фото: скріншот

Фейки російської пропаганди

Російська пропаганда днями видала фейк про нібито "російський паспорт Олени Зеленської". В мережі розгорівся справжній детектив про те, що саме видало російських посіпак кремля. Сам паспорт, як виявилось є низькоякісним та з помилками в орфографії. 

Журналісти проаналізували зміст відео, яке виклали пропагандисти й дійшли висновку, що росіяни помились з фото в паспорті. Воно було видане нібито у 2014 році. Однак, якщо подивитись Instagram Першої Леді, то можна зрозуміти, що світлина зроблена у 2023 році. Також було помічена незбіжність дати видачі паспорта з його серією.

Подписывайтесь на наш Telegram-канал, чтобы не пропустить важные новости. За новостями в режиме онлайн прямо в мессенджере следите на нашем Telegram-канале Информатор Live. Подписаться на канал в Viber можно здесь.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube