Лукашенко їде до Китаю: яка причина візиту

Самопроголошений президент Білорусі має намір здійснити триденний візит до КНР.

Лукашенко їде до Китаю: яка причина візиту
Піднебесна має свої плани на Білорусь

Олександр Лукашенко летить до Пекіну, щоб здійснити офіційний триденний візит і зустрітися з керівництвом Піднебесної. Режим Лукашенка демонструє всебічну підтримку росії, тому остерігаються, що в Китаї авторитарні лідери спробують узгодити постачання озброєння країні-окупанту. Але, можливо, офіційний Мінськ веде свою політичну гру.

Лукашенко їде в Китай

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко з 28 лютого по 2 березня здійснить візит до Пекіну, аби зустрітися з вищим керівництвом КНР. Про це оголосила китайська влада в суботу 25 лютого виданні Baijiahao.

«У центрі уваги будуть питання розвитку торговельно-економічного, інвестиційного та гуманітарного співробітництва, реалізація спільних масштабних проєктів, взаємодія в політичній сфері, реагування на найгостріші виклики в сучасних міжнародних відносинах», — повідомляють на офіційному сайті президента Білорусі.

Лукашенко хоче в Китай
Лукашенко має намір обговорити в Китаї міжнародну політику.Фото: Sputnik

Лукашенко зустрінеться з лідером Китаю Сі Цзіньпіном до того, як відбудеться зустріч між російським та китайським президентами. Показово, що візит відбувається на тлі повідомлень про ймовірне постачання кремлю летального озброєння китайського виробництва.

Навіщо Лукашенко їде до Пекіну

Зброя

Видання New Yourk Times повідомляє, що однією з причин візиту може бути укладання таємних домовленостей про постачання росії китайського озброєння за посередництва Білорусі. Однак президент США Джо Байден однозначно заявив, що постачання Пекіном озброєння рф означатиме неминуче запровадження західних санкцій. В умовах економічної кризи, яку переживає Піднебесна, це може спричинити катастрофічні наслідки для КНР.

РСЗО Полонез
«Полонез» — приклад білорусько-китайської співпраці. Фото: Defens Express

Водночас може йтися про спільне виробництво озброєння, яке пізніше спрямують до рф на території Білорусі. Китай та Білорусь вже має приклади такої співпраці — йдеться, зокрема, про РСЗО В-200 «Полонез»

«Всеосяжне партнерство»

Іншою можливою метою візиту Лукашенка може бути пошук протекторату Пекіну перед загрозою подальшої окупації Білорусі кремлем. Лукашенко та Сі на зустрічі у 2022 році оголосили про «всепогодне всеосяжне стратегічне партнерство» між своїми країнами. Пекін заявив, що виступає проти «втручання зовнішніх сил у внутрішні справи Білорусі». Тоді йшлося про західні санкції проти Мінська, але очевидно, Лукашенко хоче, аби КНР стримував апетити кремля, щодо відкритої окупації Білорусі.

Лукашенко і Цзіньпінь
Лукашенко мріє стати ключовим партнером Китаю. Фото: CEPA

Білорусь цікавить Китай через своє наближення до кордонів ЄС. Через авторитарний режим, Мінськ може стати лояльним молодшим партнером Пекіну. Подібне трапилося з Казахстаном, який теж раніше був в орбіті впливу кремля, але поступово дрейфував під протекторат КНР.

Пекін формує коаліцію авторитарних лідерів

Відповідно до своїх програмних документів, Пекін має намір стати одним зі світових лідерів, одним із полюсів світу, нарівні зі США. Для цього він розширює свою зону впливу, витісняючи рф із пострадянського простору і формує коаліцію авторитарних держав.
Візит Лукашенка може бути черговим кроком до формування альянсу авторитарних правителів. У лютому Пекін відвідала низка авторитарних лідерів: президент Ірану Ебрахім Раїсі, прем’єр-міністр Камбоджі, союзника Китаю в регіоні, Хун Сен.

Китай та Іран
Сі Цзіньпінь формує налагоджує зв'язки з Іраном. Фото: Middl Eeast Monitor

Чутки про те, що візит Сі Цзіньпіня до москви відбудеться не у березні, як говорили раніше, а у квітні, а також розпливчатий характер мирних пропозицій, які озвучив Китай, може означати, що Пекін не домовився з путіним. Саме тому реалізація планів Лукашенка з переходу під захист Китаю виглядає реалістично. У результаті російсько-української війни Пекін розраховує отримати ослаблену, лояльну та залежну росію, яка буде не партнером, а васалом на тих же правах, що й Білорусь чи Північна Корея.

Раніше ми писали про те, що в Білорусі заявляють, що готові мобілізувати на війну 1,5 млн осіб. Ми також розповідали про те, що Лукашенко спростовує чутки про те, що росія повністю візьме під контроль Білорусь до 2030 року

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube