Лондон – Париж – Брюсель: чи принесе європейське турне Зеленського перелом у війні?

Лондон – Париж – Брюсель: чи принесе європейське турне Зеленського перелом у війні?

Читать на русском

Винищувачі, антиросійські санкції, трибунал над путіним, рух України до ЄС – питань для обговорення було багато - деталі - Інформатор-Україна

Читать на русском
Лондон – Париж – Брюсель: чи принесе європейське турне Зеленського перелом у війні?
Європарламентарі аплодували Українському лідеру стоячи, Фото: Associated Press

Винищувачі, антиросійські санкції, трибунал над путіним, рух України до ЄС – питань для обговорення було багато - деталі - Інформатор-Україна

Президент Володимир Зеленський здійснив свою другу закордонну поїздку з початку повномасштабного вторгнення рф в Україну. Глава держави відвідав Лондон, Париж та Брюссель для того, щоб обговорити з партнерами надання Україні додаткової військової допомоги. Зокрема, Зеленський акцентував увагу на бойових літаках, які вкрай необхідні українським Повітряним силам. Чи принесе результати європейське турне українського лідера, на які сподіваються в Києві?

Шолом, крила та король

Першим пунктом насиченого відрядження українського президента став Лондон, де його біля трапа літака особисто зустрічав прем’єр-міністр Ріші Сунак. Всім відразу стало очевидним: найкращого друга України Бориса Джонсона на посту керівника уряду Великої Британії замінив не менш відданий партнер. Зеленський та Сунак спілкувались між собою так, начебто знайомі сто років.

Британські прем'єри міняються, а підтримка Британією України залишається
Британські прем'єри міняються, а підтримка Британією України залишається

Ключовим публічним заходом візиту був виступ Зеленського перед депутатами обох палат британського парламенту у Вестмінстерському холі, які вітали українського президента тривалими оваціями. Він подякував британцям за військову допомогу у вигляді танків та інших озброєнь і наголосив, що зараз Україна вкрай потребує бойових літаків.

Для більшої переконливості прямо під час виступу Зеленський вручив спікеру британського парламенту Ліндсі Хойлу шолом одного з найуспішніших українських пілотів. На шоломі містився напис: “Ми маємо свободу. Дайте нам крила, щоб захистити її”.

“У Британії король – пілот військово-повітряних сил, але сьогодні в Україні – кожен пілот ВПС – король”, – зауважив президент під бурхливі оплески, маючи на увазі короля Великобританії Чарльза ІІІ, який свого часу здобув кваліфікацію пілота у коледжі Королівських повітряних сил Cranwell. 

Візит українського лідера потрапив на перші шпальти всіх загальнонаціональних британських газет, які рясніли заголовками “А тепер дайте йому крила!” та “Пошліть йому всі наші літаки!”.

“Ми маємо сильний оборонний пакет від Великобританії. Ми погодили потужну кількість броньованої техніки, постачання далекобійної зброї та домовилися розпочати підготовку українських пілотів. Я вважаю, що це наш чіткий сигнал – України та Великобританії – що ми разом не лише йдемо, а пройдемо весь цей складний шлях до нашої спільної перемоги”, – заявив Володимир Зеленський, підсумовуючи свій візит до Лондона.  

Приїзд Зеленського мав безпосередній вплив на політику Великої Британії, написала газета The Independent, порівнявши виступ президента України з виступом короля рок-н-ролу Елвіса Преслі. За словами британських журналістів, Ріші Сунак, який раніше виключав відправку літаків як “недоцільну”, звернувся до міністра оборони Бена Уоллеса з проханням дослідити, “які реактивні літаки ми можемо відправити”.

Троє в Парижі 

Про далекобійну зброю і сучасні літаки Володимир Зеленський просив також лідерів Франції та Німеччини, зустрівшись з ними у Парижі, куди прибув відразу після візиту до Великої Британії.

“У нас у всіх дуже мало часу. І це, до речі, не про сьогодні я говорю, а це про тижні, місяці, які у нас попереду, а отже – це про зброю, яка потрібна для миру. Тому що треба зупинити війну, яку розв'язала Росія”, – заявив Зеленський на спільній пресконференції трьох лідерів.

Він висловив переконання, що Франція і Німеччина мають потенціал “game changer”, тобто здатність переломити ситуацію, і що саме в такому ключі він бачить їхні перемовини про допомогу.

“Усе очевидно: що раніше Україна отримає далекобійну зброю, Еммануеле, що раніше наші пілоти отримають сучасні літаки, Олафе, що міцнішою буде наша танкова коаліція, то тим швидше закінчиться російська агресія, і ми повернемо Європі впевнений мир”, – сказав Зеленський.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц прибув до Парижу, щоб зустрітися з Володимиром Зеленським
Канцлер Німеччини Олаф Шольц прибув до Парижу, щоб зустрітися з Володимиром Зеленським

Своєю чергою французький президент визнав, що обов’язок Франції – бути з Україною до її перемоги.

“Те, що відбувається в Україні, стосується майбутнього Європи. Ми це прекрасно усвідомлюємо”, – наголосив Макрон. Додавши, що злочин агресії не можна терпіти за жодних обставин і росія не може та не повинна перемогти. 

Пообіцяв продовжувати підтримувати Україну і канцлер Німеччини:

“Від початку війни ми підтримували Україну у фінансовому та гуманітарному плані, а також надавали військову підтримку. Йдеться про посилення ППО, а також постачання танків. І, як підкреслив президент Макрон, ця допомога буде продовжуватись настільки довго, наскільки це треба”.

Після зустрічі в Єлисейському палаці президенти Франції та України Еммануель Макрон і Володимир Зеленський разом вирушили на саміт ЄС в Брюссель.

Україна – частина родини ЄС

На порядку денному зустрічей в Брюсселі було чотири ключових питання:

  • прискорення постачання зброї;
  • санкції проти РФ (зокрема, атомні);
  • євроінтеграція
  • формула миру.

Виступаючи в  Європарламенті, президент наголосив, що Росія намагається знищити не лише Україну, а і європейський стиль життя. “Європо! Ми захищаємося від найбільш антиєвропейської сили сучасного світу. Ми захищаємося. Ми, українці, на полі бою разом з вами”, – звернувся Зеленський до європейців.

У відповідь від керівництва ЄС прозвучали обнадійливі слова. Президент Європейської Ради Шарль Мішель заявив, що очікує більшої підтримки України зброєю та грошима. А голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн пообіцяла 10-й пакет санкцій та назвала вражаючими темпи руху України до Європейського Союзу.

В Європарламенті українського президента зустріли оплесками, але термінів вступу України до ЄС не назвали 
В Європарламенті українського президента зустріли оплесками, але термінів вступу України до ЄС не назвали 

Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель розмістив у Твіттері знімок європейських лідерів у компанії президента України Володимира Зеленського.

“Бачити Зеленського в Європейській Раді сьогодні – демонстрація, що Україна є частиною родини ЄС. Постійна підтримка ЄС з боку України залишається надзвичайно важливою за всіма напрямками: політичним, військовим і фінансовим. Розраховуйте на нас. Продовжуємо підтримувати Україну”, – підписав Жозеп Боррель.

На спільному брифінгу з Володимиром Зеленським Урсула фон дер Ляєн заявила про те, що Євросоюз твердо налаштований подбати про притягнення рф до відповідальності за злочин агресії проти України та створити для цього трибунал.

“У нас ще тривають дискусії, як саме він (трибунал – ред.) буде організований. Проте запевняю вас: у нас є політична воля притягнути винуватців до відповідальності, у тому числі – за злочин агресії. А якщо у нас є політична воля, то ми знайдемо способи”, – пообіцяла голова Єврокомісії.

Символізм чи практичний результат?

В цьому вояжі було багато символізму. Український президент виявив особливу повагу до ключових партнерів України в її боротьбі з агресором – Великобританії та Німеччини з Францією.

“Тут символіка. Оскільки дуже важливо було українському президенту приїхати до Європи після поїздки до Штатів. Дуже важливо було донести певну емоцію. Оскільки в Європі є певні елементи призвичаєння до війни в України. Не втоми, а саме призвичаєння”, – поділився враженнями з ВВС News Україна колишній міністр закордонних справ Павло Клімкін.

З іншого боку, сам Зеленський фактично відіграє роль символу для європейців – уособлюючи в собі боротьбу України за європейські цінності, мужність та незламність українського народу у війні з ворогом. Звідси стільки багато емоційно-зворушливих, майже кінематографічних моментів на всіх публічних заходах, що відбувались в рамках візитів та між ними. 

Однак чи такого ж високого рівня виявились практичні результати поїздки? Адже на фоні міцних рукостискань, обіймів і захопливих слів від західних лідерів на адресу українців і особисто Зеленського конкретних обіцянок щодо надання Києву бажаної зброї не пролунало. Не було і довгоочікуваних заяв щодо конкретних термінів вступу України до Євросоюзу.

А тим часом на сході України вже розгортається потужний наступ російських військ. І тому для Києва важливо отримати від партнерів не лише запевнення у підтримці та солідарності, а й реальні поставки озброєння, необхідного ЗСУ для відсічі ворога. 

Зрозуміло, що під час європейського турне президента України було чимало розмов, що відбулися між українським лідером та його візаві за закритими дверима.   

Тож, залишається довіряти словам самого Володимира Зеленського, який, коментуючи питання надання Україні винищувачів, зауважив:

“Є певні позитивні рішення, які залишилися за лаштунками, – не хочеться повністю готувати рф”.

Раніше Інформатор писав про те, як Захід передавав Україні танки – від несприйняття ідеї до її втілення

Також ми розповідали, скільки та яку зброю отримає Україна від партнерів за підсумками восьмого “Рамштайну”.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.