Лохина - корисні властивості та шкідливість для організму

Лікувальні властивості лохини для організму

Лохина - корисні властивості та шкідливість для організму

Лохина володіє масою корисних властивостей. До її складу входять особливі компоненти, які називаються антоцианами. Саме вони допомагають запобігти утворенню пухлин в організмі людини, зміцнити стінки судин і запобігти виникненню атеросклерозу. Користь лохини також поширюється на органи зору. Це обумовлено здатністю ягід позитивно впливати на судини. У даній статті ми розповімо про те, як саме впливають плоди і листя рослини на наш організм.

Загальна характеристика

Лохиною називають невисокий чагарник, який належить до роду вересових. Раніше цю рослину можна було зустріти тільки в лісах, проте сьогодні її вирощують і на присадибних територіях. На відміну від дикорослого, «одомашнений» кущ росте більше у висоту і дає урожай більших ягід.

Общая характеристика

Лохина, що виростає в природних умовах, любить повітропроникні та вологі ґрунти. Це може бути торф або пісок - тобто легкі, але обов'язково кислі ґрунти. Також для чагарнику важливо отримувати достатню кількість сонячного світла. Родичка чорниці належить до морозостійких рослин. Перший урожай лохина дає у віці 11-18 років, а тривалість її життя понад 90 років.

Як дика, так і садові ягода має насичений корисними речовинами склад і володіє унікальними властивостями. Її часто використовують у народній медицині. Корисні властивості ягоди лохини дуже різноманітні. Навіть якщо вживати лохину тільки в сезон, можна істотно поліпшити стан свого здоров'я. Також блакитна ягода сприяє профілактиці різних захворювань. Чим корисна лохина, і як ще її можна використовувати, ми розповімо в цій статті.

Вітамінно-мінеральний і хімічний склад лохини

Перш ніж з'ясувати, в чому полягають користь і шкода лохини, слід ретельно вивчити її склад. Почнемо з харчової цінної і калорійності продукту. Так, на 100 грамів сирих ягід доводиться білків - 0.89 г, жирів - 0.16 г, вуглеводів - 7.56 г і 35 ккал.

Вітамінно-мінеральний склад:

  • вітаміни: А, В1, В2, В3, В6, С, Е, К, РР, Н;
  • мінерали: кальцій, калій, залізо, фосфор, магній, цинк, мідь, натрій, марганець, селен;
  • кислоти: щавлева, аскорбінова, лимонна, яблучна, кавова, фенокислоти, хлоргенові кислотні сполуки.

Хімічний склад лохини міститить ліпіди в формі:

  • Насичених жирних кислот. Є найбагатшим джерелом енергії для людини. Беруть участь в синтезі холестерину. Сприяють правильному засвоєнню вітамінів і мікроелементів;
  • мононенасичених жирних кислот. Нормалізують роботу нервової системи. Уповільнюють процеси природного старіння;
  • поліненасичених жирних кислот. Знижують рівень холестерину і омолоджують організм.

Витаминно-минеральный и химический состав голубики

Завдяки наявності в складі ягід перерахованих вище речовин, вживання лохини служить профілактикою захворювань, в тому числі онкологічного характеру. Включити в раціон плоди рослини також рекомендується в період застуди. Аскорбінова кислота, якою багата лохина, має жарознижувальну, протизапальну і зміцнювальний дію. Крім того, вчені довели, що регулярне вживання ягід сприятливо впливає на нервову систему, працездатність, роботу шлунково-кишкового тракту і кровоносної системи. З блакитних ягід готують варення, компоти, вино, щоб цілий рік отримувати заряд вітамінів. Але і на цьому корисні властивості лохини не закінчуються.

Корисні властивості лохини

Лікувальні властивості лохини і її користь для організму давно вивчені. Однак не всі знають, наскільки сильно вживання цієї ягоди впливає на здоров'я людини. Отже, яку ж користь приносять блакитні плоди чагарнику? Перерахувати їх всі практично неможливо. 

Основні корисні властивості:

  1. Ягоди зміцнюють імунітет, мають противірусну дію і захищають від шкідливих бактерій.
  2. Лохина зміцнює кістки і забезпечує їхнє здоров'я за рахунок високого вмісту в складі кальцію.
  3. Підвищує еластичність і міцність судин, що особливо важливо при високому рівні холестерину.
  4. Наявність в складі великої кількості антиоксидантів гальмує розвиток ракових клітин.
  5. Жирні кислоти знижують рівень холестерину в крові.
  6. Має жарознижувальні та протизапальні властивості.
  7. Глюкоза, якої багаті ягоди, сприятливо впливає на роботу головного мозку.
  8. Допомагає знизити артеріальний тиск.
  9. Позитивно впливає на нервову систему і підвищує рівень стресостійкості за рахунок магнію в складі.
  10. Уповільнює процеси старіння і омолоджує організм.

Як показали клінічні випробування, регулярне вживання лохини знижує ризик інфаркту на 30-40%.

Полезные свойства голубики

Науково доведено користь від лохини для очей. Завдяки антиоксидантам в її складі, можна уникнути вікових змін сітківки, захистити очні яблука від ультрафіолетового випромінювання, а також знизити ризик захворювань органів зору. Ягоди також показані людям, які проводять багато часу за комп'ютером. Варто відзначити, що лохина може виступати тільки як допоміжний засіб. Якщо у вас вже є які-небудь захворювання очей, зверніться до лікаря-офтальмолога.

Користь лохини для жінок

Не викликає сумнівів і користь лохини для жінок. Всього 100 грамів ягід в щоденному раціоні здатні нормалізувати менструальний цикл і налагодити роботу ендокринних залоз. Крім того, через два тижні регулярного вживання плодів чагарнику значно поліпшується стан і зовнішній вигляд шкіри, зменшується кількість шкірних висипань, стають менш помітними синяки під очима. Рослина допомагає вивести жовч з організму і зняти набряклість. Відома також користь ягід лохини для волосся і нігтів.

Користь лохини для чоловіків

Корисні ягоди й для сильної статі. Лохина багата вітамінами та мінералами, дефіцит яких може привести до зниження імунітету. Недолік магнію і триптофану робить чоловіків менш стресостійкими. При регулярному вживанні блакитних ягід можна домогтися нормалізації пам'яті, уповільнити процес випадіння волосся, попередити ранню сивину. Аргінін і токоферол ацетат дозволяють підвищити лібідо, поліпшити потенцію і запобігати хворобам сечостатевої системи. Як видно, користь лохини для чоловіків досить велика.

Лохина при вагітності та грудному вигодовуванні

Вживати лохину рекомендується ще до зачаття дитини. Наявність в її складі токоферолу впливає на роботу репродуктивної системи і сприяє виробленню прогестерону. Саме цей гормон впливає на дозрівання яйцеклітин. Користь лохини для вагітних також досягається за рахунок фолієвої кислоти. Речовина дозволяє знизити ризик вроджених вад розвитку плоду. 

Завдяки високому вмісту аскорбінової кислоти, мати і плід будуть захищені від інфекційних хвороб.

У період вагітності організм жінки перебудовується. У зв'язку з цим є ймовірність виникнення алергії. Тому ягоди в раціон необхідно вводити акуратно.

Що стосується грудного вигодовування, то тут також потрібно бути обережними. Починати вживання лохини краще не раніше, ніж через 4 місяці після народження малюка. Таким чином, ми дізналися, в чому полягає користь і шкода лохини для вагітних.

Користь лохини для дітей

Лохина вважається однією з найбільш корисних ягід, як для дорослих, так і для дітей. Вона сприяє зміцненню імунної системи, насичує організм вітамінами і мінералами, а також покращує пам'ять. Щоб користь лохини для дітей була максимальною, краще не додавати її в раціон дитини до року. Малюкам, які досягли одного року, можна давати лохину у вигляді соку або морсу. При цьому важливо стежити за реакцією організму. Якщо алергії немає, можна робити з ягід пюре. Так ви будете впевнені, що дитина часом не подавиться ягодою. Дітям з п'яти років можна давати лохину в звичайному вигляді. Одна порція може становити до двох столових ложок.

Польза голубики для детей

Користь лохини при схудненні

Багато людей, а особливо жінки, вдаються в питання: яка користь від лохини при схудненні? Дуже просто. Завдяки високому вмісту харчових волокон, а саме пектину, ягоди чагарнику виводять з організму шлаки і токсини, швидко вгамовують відчуття голоду, не викликають печію. Таким чином, включивши лохину в раціон дієти, можна позбутися від зайвих кілограмів без шкоди для здоров'я. Це важливо з огляду на те, що відмова від звичних харчових продуктів часто згубно позначається на стані організму.

Лікувальні властивості лохини

Лохину активно використовують у народній медицині. Причому, це стосується, як ягід, так і листя чагарнику. Користь і шкода лохини для здоров'я підтверджується вченими-медиками, які провели велику кількість наукових досліджень. Сприятливий вплив рослина надає на очі, серце і судини, печінку, кишківник. Його часто використовують для підвищення імунітету, нормалізації артеріального тиску, при цукровому діабеті, запорах і т.д. Вживання ягід допомагає знизити рівень холестерину і поліпшити стан кровоносної системи. Детальніше про цілющі властивості лохини читайте далі.

Лечебные свойства голубики 

Для очей

Окулісти та офтальмологи по всьому світу рекомендують ввести у свій раціон лохину. Це пов'язано зі здатністю ягоди запобігати віковим змінам сітківки, захищати очі від ультрафіолету і попереджати різні очні захворювання. Плоди чагарнику показані всім, хто працює за комп'ютером і проводить багато часу за читанням книг. Варто відзначити, що лохина не лікує хвороби, вона їх попереджає. Тому, якщо у вас є які-небудь проблеми із зором, краще звернутися до лікаря.

Для імунітету

Лохина відрізняється високим вмістом антиоксидантів. Завдяки цьому, її можна вважати одним з найбільш ефективних засобів для підвищення імунітету.

Також варто відзначити, що наявність у складі вітаміну С, робить ягоди ефективними при лікуванні сезонних захворювань. 

У післяопераційний період лікарі також рекомендують вживати блакитні плоди. Це дозволить набагато швидше відновити свій організм. Корисність ягоди лохини поширюється і на здоров'я легенів. А все завдяки антоціанам, які підтримують імунітет дихальних шляхів.

Для серця і судин

Лохина вважається одним з найбільш корисних продуктів для серця і судин. Вхідні в її склад антоціани зміцнюють стінки судин і роблять їх більш еластичними. Насичені і поліненасичені жирні кислоти сприяють зниженню рівня холестерину. Регулярне вживання лохини дозволяє знизити ризик виникнення серцево-судинних захворювань.

Для нормалізації артеріального тиску

Для нормалізації артеріального тиску корисно вживати, як свіжі ягоди лохини, так і відвар з листя рослини. Різні рецепти цього напою можна знайти на просторах інтернету. Варто відзначити, що як харчовий продукт лохина не може використовуватися для лікування гіпертонії. Лікарі рекомендують її виключно як профілактику високого артеріального тиску. Лікувати будь-які захворювання краще препаратами, які призначив вам ваш особистий лікар.

При цукровому діабеті

При діабеті другого типу лохина корисна в ролі профілактики ГРЗ.

Тривала дія високого рівня цукру знижує імунітет. Блакитні ягоди, своєю чергою, допомагають ефективно боротися з цією проблемою.

Крім цього, регулярне вживання плодів рослини допомагає знизити рівень холестерину і концентрацію цукру в крові. Внаслідок чого поліпшується загальний стан і нормалізується звичний кровотік. Що важливо, ягоди лохини, з'їдені в свіжому вигляді, допомагають боротися з головним болем, яка часто виникає в ході хвороби.

При панкреатиті

При запаленні підшлункової залози дуже важливо дотримуватися правильного раціону. На стадії гострого нападу вживати лохину у свіжому вигляді не можна. Дієтологи рекомендують готувати з ягід муси, желе і компоти. Шкода лохина може нанести і при жовчнокам'яній хворобі. Це обумовлено її жовчогінним ефектом. Наслідки можуть бути не найкращими - часто виникають жовчна колька або жовтяниця.

При гастриті

При гастриті лохину можна вживати в ролі допоміжного лікувального засобу. Це одна з тих ягід, які не тільки дозволені при даному захворюванні, але і приносять велику користь шлунку. Однак дуже важливо враховувати рівень кислотності соку в шлунку. При високій кислотності, не рекомендується використовувати ягоду в свіжому вигляді. Краще приготувати все той же компот або кисіль. При низькій кислотності, ягоди необхідно залити окропом і залишити настоюватися протягом 15 хвилин.

Для кишківника

Для нормалізації роботи кишківника застосовується відвар листя лохини і настій ягід. При регулярному вживанні можна запобігти запальні процеси в області шлунково-кишкового тракту. Крім цього, лохина допомагає очистити кишківник від шкідливих речовин. Досить кілька столових ложок сухого листя рослини з'єднати з 500 мл води і довести до кипіння. Застосовувати по 1 столовій ложці до 6 разів на день.

При запорах

Щоб уникнути застійних процесів в організмі при запорах, необхідно вживати лохину. Це можуть бути, як свіжі ягоди, так і кисіль, чай або компот, приготовані на їх основі. У складі плодів рослини багато рослинних волокон і клітковини, які дозволяють швидко і м'яко впоратися з такою делікатною проблемою. Клітковина, як відомо, прискорює обмін речовин, внаслідок чого їжа швидше переробляється, а корисні речовини засвоюються організмом. Послаблюючою дією також володіє настій листя чагарника.

При діареї

Відмінний засіб в боротьбі з діареєю - сушені плоди лохини. Для їх приготування не обов'язково мати спеціальну сушарку. Досить залишити ягоди в темному, теплом і сухому місці до повного зневоднення або скористатися духовкою. Також при діареї можна пити сік з лохини, який надає чудову скріплювальний дію. Оптимальна схема - 3 рази на день по 50-100 мл.

При подагрі

Подагра - це захворювання, при якому порушується висновок з організму сечової кислоти. Попри те, що це вікове захворювання, яке зустрічається практично у кожної людини у віці від 65 років, багато пацієнтів досягають ремісії. Допоміжним засобом при боротьбі з подагрою може виступати відвар з ягід лохини. Це дієтичний продукт, багатий вітаміном С і антиоксидантами, які допомагають при атаках подагри. На думку лікарів, лохина обов'язково повинна стати частиною здорової дієти у пацієнтів з цим захворюванням.

При коліті

Прекрасно допомагає свіжа лохина. Вона має потужну протизапальну дію. Більш того, регулярно вживаючи лохину, можна запобігти цьому захворюванню і підвищити кількість корисних для організму лактобактерій. Звичайно, є ягоди при коліті необхідно паралельно з прийманням пробіотиків.

Для печінки

Лохина вважається одним з найбільш корисних продуктів для людей з ураженнями печінки. Як показали медичні дослідження, блакитна ягода може зупинити розвиток фіброзу печінки і посилити її захисні механізми. Плоди можна вживати, як у свіжому вигляді, так і у вигляді соку, компоту або в складі різних корисних десертів.

При геморої

Лохина входить до складу безлічі медичних препаратів від геморою. Це стосується, як ягід чагарнику, так і його листя, з яких готують екстракт. Природні пектини, дубильні речовини і антиоксиданти, якими багата лохина, підвищують швидкість загоєння наявних ран і підсилюють активність відновного процесу. Крім того, хворим гемороєм показана зміна способу життя, в тому числі харчування. А лохина є відмінним замінником різних некорисних солодощів.

При холециститі

Ягоди лохини - одна з обов'язкових складових здорової дієти при холециститі. Вони багаті вітамінами, мікроелементами і харчовими волокнами. Їх їдять як самостійне блюдо, готують з них соки, компоти, смузі. Лохина має протимікробну і легким жовчогінну дію, тому її активно використовують для усунення ознак захворювання. Не слід застосовувати ягоди протягом тривалого часу. Це обумовлено наявністю в їх складі різних кислот, якими не рекомендується зловживати при холециститі.

Цілющі властивості листя лохини

Дійсно цілющими властивостями володіють і листя цієї рослини. Вони багаті аскорбіновою кислотою, шляхом чого допомагають в боротьбі з багатьма захворюваннями. Крім джерела вічної молодості, в листі лохини досить багато ефірних олій, дубильних речовин і антоціанів. З даної частини куща готують відвари і настої. Найкраще обривати листя у період цвітіння рослини, а інакше воно швидко почорніє.

Целебные свойства листьев голубики

Відвари з листя лохини сприяють зміцненню судинних стінок, зниженню артеріального тиску, нормалізують рівень глюкози в крові, надають проносний ефект, усувають больовий синдром в суглобах. Настої з листя лохини показані при занепаді сил, зниження імунітету, закрепах, порушеннях роботи шлунково-кишкового тракту і серцево-судинної системи. Щоб дізнатися, чи має лохина протипоказання для вашого організму, перед прийманням цих засобів необхідно проконсультуватися з лікарем. Дана стаття носить суто інформаційний характер.

Лохина в косметології

Екстракт чорниці часто входить до складу доглядової косметики для обличчя. Цікаво, що розкид цін на ці кошти дуже великий. Лохину використовують у виробництві люксової продукції, аптечних брендів, а також косметики з мас-маркету. Це пояснюється наявністю в її складі антиоксидантів, здатних зберегти молодість і здоров'я нашої шкіри. Екстракт чорниці уповільнює природні процеси старіння, розгладжує дрібні мімічні зморшки, підтягує шкіру. Ягода в буквальному сенсі насичується шкірний покрив корисними речовинами і захищає його від впливу ультрафіолету. Саме з цієї причини лохина також входить до складу засобів з високим рівнем SPF захисту.

Голубика в косметологии

З ягід чагарнику також можна готувати домашні засоби по догляду за обличчям. Сік лохини можна додавати у звичні креми та сироватки для посилення ефекту. Також з плодів чагарнику роблять домашні маски, скраби та масла. На особливу увагу заслуговують саме скраби, бо вони надають не тільки відлущувальний, але і поживний ефект. Для їх приготування необхідно змішати кашку з лохини і будь-який абразивний продукт. Це може бути мелену каву, цукор або абрикосові кісточки. Скраб можна наносити, як на шкіру обличчя, так і на все тіло. Попередньо його необхідно випробувати на невеликій ділянці шкіри, щоб уникнути алергічної реакції.

Маски для обличчя з лохиною

Завдяки багатому хімічному складу, лохину можна використовувати як інгредієнт масок для обличчя, спрямованих на боротьбу з різними проблемами косметології. Зокрема, ягода добре справляється з висипом вугрів, запаленнями, передчасним старінням і сухістю шкірного покриву. Представляємо вашій увазі кілька найбільш ефективних масок на основі лохини.

Омолоджувальна маска:

  • жменя стиглої лохини;
  •  пів склянки домашньої сметани;
  • половина чайної ложки соку лимона;
  • одна чайна ложка оливкової олії.

Необхідно змішати всі складові і нанести маску на добре розпарену шкіру легкими масажними рухами. Після чого витримати протягом 20 хвилин і змити теплою водою.

Зволожувальна маска:

  • одна столова ложка меду;
  • одна столова ложка пюре з лохини;
  • одна столова ложка домашнього сиру.

Змішайте інгредієнти і нанесіть товстим шаром на обличчя. Витримавши засіб протягом 20 хвилин, змийте теплою водою. Після цього злегка промокніть обличчя паперовим рушником, щоб залишити на шкірі трохи вологи.

Маска для жирної шкіри:

  •  пюре з ягід лохини;
  • картопляний крохмаль/вівсяне борошно;
  • половина чайної ложки лимонного соку;
  • збитий яєчний білок.

Суміш витримати на обличчі протягом 20 хвилин і змити теплою водою. Повторювати процедуру можна не частіше, ніж два рази на тиждень.

Для боротьби з висипом вугрів краще використовувати сік свіжих ягід. Перший варіант - протирати обличчя за допомогою ватного диска, другий - зробити домашню тканинну маску на основі лохинного соку, і третій - використовувати кубики льоду, приготовані з цього напою.

Народні засоби з лохиною по догляду за волоссям

Користь лохини поширюється і на здоров'я волосся. Досвідчені красуні знають масу рецептів масок на основі лохини, які здатні подарувати блиск волоссю, зробити його слухняним і шовковистим. Пропонуємо вам спробувати один з них.

Поживна маска для волосся покроково:

  1. Перетерти жменю лохини через сито.
  2. Підготувати сік алое.
  3. Підготувати рідкий мед.
  4. На водяній бані підігріти касторове масло.
  5. Змішати всі інгредієнти.

Далі нанести субстанцію на корені волосся і розподілити по всій довжині. Укутати голову поліетиленом і махровим рушником. Витримати маску протягом сорока хвилин і змити з застосуванням шампуню.

Шкода і протипоказання лохини

Попри свою корисність, в деяких ситуаціях лохина може завдати шкоди організму. 

Протипоказаннями до поїдання лохини вважаються:

  1. Грудне вигодовування.
  2. Виразка шлунку.
  3. Індивідуальна непереносність.

Навіть якщо ви не маєте перерахованих вище протипоказань, зловживати лохиною не варто. В іншому випадку може порушитися травлення, з'явитися тривала діарея, здуття і газоутворення. Це зовсім не означає, що ягода небезпечна. Всі ці неприємні симптоми можуть трапитися тільки в тому випадку, якщо кількість з'їдених плодів перевищить кілограм.

Не варто також вживати лохину одночасно з кавою або чорним чаєм. Таке поєднання продуктів може викликати інтоксикацію організму, яка проявляється у вигляді головного болю, нудоти і блювоти.

Більше значення має місце, де була зібрана ягода. Найбільш виражені лікувальні властивості ягід у лохини, яку збирали в екологічно чистих районах країни. Звичайно, якщо ви культивували рослину і тепер вирощуєте її у своєму саду, користі вона принесе найбільшу кількість.

Як вибрати та зберігати лохину

Вибрати стиглу і смачну лохину не складно. У ягід повинна бути гладка поверхня, вони повинні бути пружними й приблизно однаковими за розміром. Характерною особливістю плодів чагарнику вважається їх аромат. Якщо ви не відчули його, як тільки підійшли до прилавка, значить, ягоди були зібрані занадто рано. 

Добре купувати лохину, що її відокремили від гілок. Дивіться на листя. Якщо воно зелене, сміливо відкривайте гаманець - продукт нам підходить. Лікувальні властивості лохина має, як у свіжому, так і в замороженому або сушеному вигляді. Пропонуємо вам докладніше дізнатися про способи зберігання блакитної ягоди.

Как выбрать и хранить голубику

У свіжому вигляді

Найбільшу користь лохини для організму можна отримати, поїдаючи свіжі стиглі ягоди. Термін зберігання ягід в холодильнику - 10-12 діб. Для більш тривалого зберігання плоди краще заморозити, приготувати з них варення або настоянку.

Заморозити

На відміну від інших ягід, лохина при заморожуванні повністю зберігає всі свої смакові якості. Зберігатися в замороженому вигляді ягоди можуть до пів року. Після розморожування, плоди залишаються такими ж естетичними, тому відмінно підходять для прикраси кондитерських виробів.

Щоб заморозити лохину можна використовувати:

  • звичайні поліетиленові пакети;
  • спеціальні zip-пакети з герметичною застібкою;
  • пластикові контейнери і харчову плівку.

Найкраще для цієї мети підходять саме zip-пакети. Застібка, якою обладнаний кожен пакет, не дозволяє стороннім запахам проникати всередину. Таким чином, ягоди можна зберігати навіть поруч з м'ясною продукцією і не боятися неприємного запаху.

Перед заморожуванням лохину краще не мити. На її поверхні є спеціальний білий шар, який не дає ягодам злипатися. Користь замороженої лохини достатньо велика, тому досвідчені господині кожен сезон забивають її морозильну камеру.

Сушити

Плоди чагарнику можна засушити. Якщо у вас немає спеціального апарату, зробити це можна кількома способами. Перший - помістити ягоди в духову шафу при температурі 50-60 ° C. Другий - залишити їх в теплому, темному і сухому місці до повного зневоднення. Сушена лохина - відмінний засіб від діареї.

Правила вживання лохини

У чому полягають користь і протипоказання лохини, ми вже з'ясували. Однак є кілька моментів, які слід враховувати, вирішивши ввести ягоди у свій раціон. Йдеться про сумісність лохини з іншими продуктами, а також часу доби, в яке краще її їсти.

  1. Лохину краще з'їдати в ранковий або денний час доби. Річ у тому, що, як і інші фрукти і ягоди, вона змушує організм активно працювати і переробляти з'їдене в енергію. Поїдання ягід у вечірній час може привести до небажаного набору ваги, тому, що до вечора наша активність зазвичай падає.
  2. Плоди лохини добре поєднуються з кисломолочними продуктами, такими як кефір, сир, ряжанка. Що цікаво, в такому поєднанні користь ягід стає ще вище. Однак вживати їх разом з молоком категорично не можна. Це може привести до затяжної діареї.
  3. Також лікарі не рекомендують поїдати ягоди одночасно з чорним чаєм або кавою. Таке поєднання може призвести до погіршення самопочуття, головного болю, нудоти.

Немовлятам до року дозволяються тільки сік і пюре з лохини. 

Дітям від 5 років можна давати лохину у свіжому вигляді в невеликій кількості. В обох випадках необхідно стежити за реакцією дитячого організму.

Зловживати лохиною не слід і дорослим. Всього одна жменю ягід в день здатна прискорити обмін речовин, налагодити травлення, захистити очі від перенапруги, зміцнити імунітет і уповільнити природні процеси старіння. Блакитна ягода є джерелом вітамінів і мікроелементів, які допоможуть вам почувати себе здоровими і бадьорими. Головне - у всьому знати міру.

Скільки лохини можна їсти в день

Кількість ягід, які без шкоди для здоров'я можна з'їдати в добу, суто індивідуальна. Тут важливо враховувати наявність захворювань, протипоказань лікарів, а також алергії. Якщо ви абсолютно здорові і хочете включити ягоди у свій щоденний раціон, почніть з 10-15 грамів. Адже користь і шкода властивостей лохини безпосередньо залежить від кількості з'їденого. Дієтологи рекомендують вживати не більше 200 грамів ягід на добу. Для лікування того чи іншого захворювання призначають свіжу лохину в різній кількості, морси, компоти і т.д. Тому обов'язково проконсультуйтеся з лікарем.

Рецепти з лохиною

Настій на ягодах від авітамінозу

Для боротьби з дефіцитом вітамінів можна приготувати наступний настій:

  • висушені ягоди 20 г;
  • гаряча вода 250 мл.

Приготування: ягоди засипати в посудину, залити гарячою водою і накрити кришкою. Дати настоятися протягом двох годин. Далі слід процідити напій і приймати по 30 грамів в день протягом одного тижня. Напій додасть бадьорості, поліпшить концентрацію і прибере сонливість. 

Щоб імунітет завжди був міцним, протицинготний засіб рекомендується вживати курсом раз в кілька місяців.

Настой на ягодах от авитаминоза 

Смузі

Смузі - дуже популярний, смачний і корисний напій. Все, що потрібно для його приготування - це блендер і трохи фантазії. Пропонуємо вам познайомитися з декількома рецептами смузі на основі лохини. Повторивши їх в домашніх умовах, ви точно не залишитесь байдужими.

Смузі з лохиною і вівсянкою:

  •  лохина 50 г;
  •  несолодкий йогурт 150 мл;
  •  вівсяні пластівці швидкого приготування 2 столові ложки;
  • підсолоджувач на смак.

Приготування: свіжу лохину необхідно вимити і висушити паперовим рушником. Пластівці засипати в блендер і перебити до стану борошна. Додати лохину і підсолоджувач, знову все подрібнити в блендері. Після цього додати йогурт і збивати компоненти протягом пів хвилини. Калорійність такого напою становить всього 87 ккал.

Смузі з даного рецептом виходить густим і ситним. Його можна вживати на сніданок або перекус, тим самим забезпечивши собі ситість на кілька годин.

Як підсолоджувач можна додати цукрозамінник, солодку стевію або мед. А можна не додавати нічого, бо лохина - солодка ягода. Головне - не додавати звичайний цукор, оскільки користі від такого десерту буде набагато менше. 

Смузи

Смузі з лохиною для схуднення:

  • лохина 150 г;
  • груша 200 г;
  • шпинат 60 г;
  •  рослинне молоко 250 мл (можна замінити водою);
  • кориця 0,5 чайної ложки.

Приготування: грушу вимити, розрізати на 4 частини, видалити насіння. Лохину вимити і висушити. Шпинат помити і порубати ножем. Грушу, лохину і шпинат покласти в чашу блендера і подрібнити. Додати рослинне молоко або воду і ще раз включити блендер. Перед подачею додати корицю. Калорійність - 73 ккал.

Смузі, приготований за цим рецептом, допомагає прискорити обмін речовин, вивести з організму шлаки, а також знизити рівень цукру в крові. Замінивши таким напоєм один із звичних перекусів, можна втрачати вагу без шкоди для здоров'я. До того ж, це дуже смачно, і виглядає смузі дуже апетитно (див. фото).

Дуже важливо використовувати саме рослинне молоко (мигдальне, вівсяне) або воду. По-перше, звичайне молоко набагато більш жирне, тому худнути від нього не вийде. По-друге, лохина в поєднанні з коров'ячим молоком може привести до розладу травлення.

Рецепт смачної вівсянки з лохиною

Починати свій день найкраще з зарядки та здорового сніданку. 

Якщо ви хочете урізноманітнити меню і шукаєте цікаві рецепти з ягодами, рекомендуємо спробувати наступний:

  • вівсяні пластівці швидкого приготування 60 гр;
  • лохина чверть склянки;
  •  бананове пюре 100 гр;
  • молоко 250 гр;
  • кленовий сироп 1 столова ложка;
  • кориця щіпка;
  • насіння льону/чіа до свого смаку.

Приготування: молоко і бананове пюре змішати в сотейнику, поставити на вогонь і довести до кипіння. Додати вівсяні пластівці, лохину і насіння льону. Варити на середньому вогні 5-7 хвилин. Викласти кашу на улюблену тарілку, полити кленовим сиропом і посипати корицею.

Найкраще використовувати молоко рослинного походження. Воно більш корисне і краще поєднується з фруктами і ягодами.

Рецепт вкуснейшей овсянки с голубикой

Така каша подарує заряд енергії на цілий день. Більш того, в ній міститься оптимальна кількість вітамінів і мінералів, необхідних людині щодня. Ця страва неодмінно сподобається, як дорослим, так і дітям.

Таким чином, ми з'ясували, чим корисні ягоди лохини і особливості їх вживання. Здоров'я - це найдорожче, що у нас є. Не варто шкодувати ні сил, ні часу на турботу про себе. Ще більше корисної інформації читайте тільки на Інформаторі. 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube