Ліси, болота та побажання вдалої дороги від прикордонників: ухилянти, які втекли з України, розповіли WP про свій досвід

Кордони України з Молдовою та Румунією є найбільш популярними для втечі ухилянтів

Ухилянти
Ухилянти, яким вдалося втекти, розповіли журналістам про свій досвід

Українські чоловіки, які бажають уникнути мобілізації, тікають небезпечними та важкими маршрутами через річки й ліси у сусідні держави. Така послуга кожному з них обходиться у декілька тисяч доларів, які вони платять контрабандистам. Втім, буму спроб втекти з України після посилення мобілізації не сталося - у червні таких випадків зафіксували навіть менше, ніж у травні.

Про це пише The Washington Post. Видання зазначає, що, за словами українських чиновників та чоловіків, які заплатили за послуги, контрабандисти за допомогу у перетині кордону беруть понад 5000 доларів.

"Високі витрати та ризики, на які деякі чоловіки готові піти, щоб уникнути призову, підкреслюють зростаючу напругу в українському суспільстві: більше ніж через два роки після вторгнення Росії люди рішуче підтримують військових, але мало хто з тих, хто ще не зголосився воювати, хочуть це робити зараз", - пише WP.

Видання поспілкувалося з українськими чоловіками, яким вдалося втекти за кордон. Так, 37-річний Олександр, який працював в IT-компанії, розповів, що вирішив втекти в травні після того, коли трьох чоловіків з його офісу мобілізували по дорозі на роботу.

Через знайомих він зв'язався з тим, хто організовував виїзд з країни. Олександр зібрав свої заощадження і заплатив 2000 доларів наперед. Йому сказали прибути на місце зустрічі біля кордону України з Молдовою. Там стояла вантажівка, всередині якої вже було 20 чоловіків. Вони відправилися у 19-кілометрову "прогулянку", отримавши координати маршруту, для яких заздалегідь завантажити офлайн-карти. Після чотиригодинного походу густим лісом і болотами ухилянти дісталися до Придністров’я.

"На самому кордоні є рови і є так звані "зуби дракона". Мабуть, на нас спрацювали датчики, тому що загорілося світло, а десь далі ми побачили вогні, які рухалися до нас, і почули собак. Один хлопець, який фізично не витримав такої пригоди, стресу, він у якийсь момент відстав і не встиг з нами", - додав втікач.

Після прибуття до Придністров’я Олександра відвезли в готель у столиці Молдови Кишиневі, де особа, яка координувала його поїздку, організувала, щоб хтось забрав паспорт Олександра та поставив у ньому штамп, що створило враження, що він в’їхав до Молдови легально. Після цього чоловіків сів на літак до Німеччини, не знаючи, чи повернеться він колись в Україну.

"У мене змішані почуття з цього приводу. Є години, коли я шкодую про це, і години, коли ні", - каже Олександр.

А 27-річний Артем, який покинув країну, переїхавши в Угорщину місяць тому, сказав, що заплатив за втечу 9000 доларів. Каже, що рік розмірковував над своїм майбутнім - піти в армію, як і багато його друзів, або взагалі виїхати з України. Він почав боятися виходити з дому, боячись мобілізації на вулиці.

Артем поїхав на захід України, а потім чотири дні чекав, поки організатор, якому він заплатив, повідомить йому, що можна безпечно перетнути кордон. З його слів, провідники вели групу, навіть приховуючи чоловічі сліди. Утікачі від мобілізації в Україні перелізли через діру в огородженні та опинились в Угорщині, де здалися поліції.

"Нас обшукали та посадили в машину прикордонників і повезли до кордону. На угорському кордоні у нас забрали паспорти, посадили в якийсь гараж і ми чекали близько години, поки нас допитували слідчі. Питали, як ми перетнули кордон, як опинилися в Угорщині, скільки заплатили, яким був наш маршрут", - розповів хлопець.

Артем додав, що його допит тривав близько 15 хвилин. Після чого йому побажали "вдалої дороги" і відпустили.

Ще один 35-річний чоловік, який проживає в Києві, тільки склав план втечі. Йому це коштуватиме близько 7 тисяч доларів - через контрабандистів опиниться у Молдові. Головною мотивацією виїхати, за словами чоловіка, є те, що він не впевнений у своєму майбутньому в Україні серед постійних російських бомбардувань і війни, яка навряд чи закінчиться найближчим часом.

"Я хочу мати дитину. І я просто не бачу жодної перспективи створювати тут сім'ю", - розповів чоловік.

Що кажуть у ДПСУ

Як повідомив речник прикордонної служби України Андрій Демченко, кордони України з Молдовою та Румунією є найбільш популярними для спроб незаконного перетину. Дані прикордонної поліції Молдови та Румунії свідчать, що в ці країни нелегально потрапили понад 30 тисяч українських чоловіків з початку російського вторгнення. Деякі маршрути, зокрема річка Тиса, особливо небезпечні, кажуть в ДПСУ.

"Багато ситуацій, коли нашим військовослужбовцям вдається підняти людей з води, коли вони вже на межі смерті - хто від переохолодження, хто від виснаження", - сказав Демченко.

Речник ДПСУ зазначив, що значного зростання спроб нелегального перетину не було відтоді, як у травні набув чинності мобілізаційний закон. За його словами, у червні було менше спроб порушень, ніж у травні. Демченко зазначив, що хоча прикордонні служби сусідніх країн обмінюються з Україною інформацією про тактику нелегального перетину, не всі повертають або депортують спійманих українців-втікачів.

Ухилянтів також масово ловлять

15 липня на Одещині прикордонники спіймали 27 ухилянтів, які незаконно хотіли потрапити до Молдови. Для реалізації втечи потенційні клієнти звернулись за допомогою до адміна Telegram-каналу та виконували його вказівки. У разі вдалого переправлення організатор схеми отримав би від 4 до 7 тисяч доларів США з кожного на криптогаманець.

А на Вінниччині 23 ухилянти тікали з України на зерновозі. Проте їх спроба незаконно перетнути кордон тривала недовго. Прикордонники затримали всіх ухилянтів на околиці одного з сіл Подільського району.

7 липня спікер Державної прикордонної служби України Андрій Демченко повідомив, що ухилянти змінили тактику, за допомогою якої вони намагаються перетнути кордон. Тепер вони збирають групи з 20-40, або навіть більшої кількості людей. Саме такими великими групами вони йдуть на прорив державного кордону України. А у Нацполіції назвали головних схемщиків, які переправляють втікачів за кордон, та вразили ростом тарифів на переправу.

Нагадаємо, на Львівщині ухилянт стрибнув з потяга біля кордону з Польщею, але зламав ногу та розбив голову. А на Одещині спіймали рекордних пів сотні ухилянтів, які заплатили до $18,5 тисяч.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube