Організаторам та замовникам загрожує покарання за використання такої схеми, але у кожного воно може бути різним
В Україні вигадали нову жорстоку схему для ухилення від мобілізації. Ділки у Дніпрі пропонують ламати кінцівки військовозобов’язаним за гроші. А таку процедуру нібито проводить професійний медик.
Про це стало відомо з оголошень на маркетплейсах, які вже видалили. Втім, їх показали у Telegram-каналах.
“Швидко та професійно надаю відстрочку. Профільна медична освіта. Точковий вплив. Використання якісної анестезії. Відстеження стану під час відновлення. Допомога під час оформлення необхідних документів”, – писали в одному з оголошень.
Ціна, як зазначається, залежить від місця, де ламатимуть кістку. При повторному зверненні (якщо першого виявиться замало) “клієнтам” обіцяють відстрочку.
У Положенні про військово-лікарську комісію травми верхніх та нижніх кінцівок, переломи кісток, травматичне пошкодження кровоносних судин, переломи ребер, грудини, лопатки, ключиці, переломи кісток тазу, відповідають ст. 78 переліку хвороб, які залежно від ступеня порушення функцій — незначні, помірні чи значні — передбачає як непридатність до служби із виключенням з військового обліку, так і придатність лише в підрозділах забезпечення чи “повну” придатність.
“Наприклад, якщо травми привели до таких наслідків як втрати кінцівки, або до розладів сенсорних систем (це порушення слуху, зору, нюху, смаку, відчуття рівноваги), голосоутворення і мовлення, до частих епілептичних нападів тощо, то в такому випадку можлива непридатність із виключенням з обліку”, – зазначила адвокатка Марина Бекало у коментарі виданню “ТСН”.
За її словами, якщо травма не потребує оперативного втручання, то така людина буде визнана придатною до служби. Водночас при потребі хірургічного втручання передбачено тимчасову непридатність, за якою можна отримати відстрочку від 6-12 місяців.
Подібні рішення з боку військовозобов’язаного можуть кваліфікуватися як ухилення від військової служби за статтею 336 Кримінального кодексу, якщо факт ухилення буде доведений. У КК є стаття, яка передбачає покарання за ухилення від військової служби саме шляхом самоскалічення, але вона стосується саме чинних військовослужбовців.
А от дії самих “бізнесменів” можна кваліфікувати як умисні тілесні ушкодження, залежно від тяжкості тілесних ушкоджень (тяжке або середньої тяжкості), за статтями 121 або 122 Кримінального кодексу. Додатково їх можуть звинуватити у неповідомленні про небезпечний стан людини, через що можливі дисциплінарні стягнення у вигляді звільнення з роботи.
Днями одразу 23 ухилянти з різних регіонів України намагалися незаконно пройти кордон до Молдови. Це знову трапилося на Вінничині. Однак, цього разу, чоловіки використали зерновоз, який доставив їх до прикордоння, але все ж вони були спіймані.
А ще раніше в цій же області прикордонники затримали 17 чоловіків, з них - 14 ухилянтів, решта - "переправники". Втікачі намагалися перебратися до Молдови. Правоохоронці склали адмінпротоколи, тривають слідчі дії.
Наприкінці червня начальник відділу організації прикордонного контролю ДПСУ Ігор Матвійчук в інтерв'ю "Львівичу" розповів, що щодня близько сотні ухилянтів намагаються незаконно перетнути кордон України. Більшість з них затримують прикордонники. Втім, певній кількості чоловік все-таки вдається втекти до сусідніх держав.
7 липня спікер Державної прикордонної служби України Андрій Демченко повідомив, що ухилянти змінили тактику, за допомогою якої вони намагаються перетнути кордон. Тепер вони збирають групи з 20-40, або навіть більшої кількості людей. Саме такими великими групами вони йдуть на прорив державного кордону України. А у Нацполіції назвали головних схемщиків, які переправляють втікачів за кордон, та вразили ростом тарифів на переправу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.