Лицемірство чи business as usual? Як Interactive Brokers взаємодіє з російськими клієнтами

Деякі компанії після вторгнення рф в Україну припинили бізнес з агресором. А деякі, на жаль, вирішили, що гроші важливіші за принципи

Interactive Brokers
Interactive Brokers - одна з таких компаній

Наймасштабніша війна в Європі з часів Другої світової — незаконне і неспровоковане вторгнення росії в Україну — на певний час повернула країни Заходу в стан шоку і поставила перед ними нелегкий вибір. Він полягав у необхідності вчинити правильно і підтримати жертву агресії з відповідними від цього збитками та соціальними проблемами або лицемірно заявити, що «не все так однозначно» і спробувати витиснути максимум власної вигоди з кризи, що вибухнула. Які компанії, незважаючи на хвилювання громадської думки і явне порушення міжнародного права, обрали шлях лицемірства, розібралися в матеріалі для "Інформатору".

Залишаються на борту: західні компанії та лицемірство в боротьбі з агресією

Потрібно віддати належне елітам демократичних держав — переважна більшість і в політичних силах, і серед підприємців зайняли місце на правильному боці історії. Багато країн надали Україні фінансову та військову допомогу і ввели санкції проти РФ, а компанії одна за одною почали залишати ринок держави-агресора.

Аналітики зазначали, що вихід підприємств, відтік капіталів, скорочення робочих місць і, як наслідок, зменшення податкових надходжень зіграли не менш важливу роль, ніж санкції, які наклали союзники України. Однак досі залишається чимало західних компаній, які продовжують працювати в росії або надавати послуги громадянам і резидентам цієї країни. Особливо впадає в око така діяльність з боку фінансових компаній. Оскільки цей сектор допомагає утримувати економіку рф на плаву, то проти нього наклали значну кількість обмежень, зокрема банки відключили від системи розрахунків Swift.

Один із найяскравіших прикладів — австрійський Raiffeisen Bank, який незважаючи на заяви про плани виходу з росії, залишається системно значущим банком і був викритий на наданні кредитних канікул росіянам, які воюють в Україні. І це не голослівна заява — як повідомляє Reuters, американський Мінфін розслідує дії банку на тимчасово окупованій території України.

Однак Raiffeisen, на жаль, не є єдиним прикладом. Відомий американський онлайн-брокер Interactive Brokers, на відміну від переважної більшості інших зарубіжних банків і брокерів, продовжує відкривати рахунки російським інвесторам.

Фінансова вигода — важливіше міжнародному брокеру?

Відтік капіталу за результатами 2022 року від початку повномасштабного вторгнення досяг $253 млрд. Це рекордні 13% ВВП. За даними Frank Media, рівень заощаджень росіян в іноземних інструментах з початку 2022 року до 1 квітня 2023 року збільшився до 19,2%. За даними ЦБ росії, росіяни перевели в іноземні банки 2,6 трлн рублів ($32,46 млрд), іноземним брокерам — майже 300 млрд рублів ($3,1 млрд), зберігають на руках у валюті 1,9 трлн рублів ($23,7 млрд).

З брокерів популярним серед російських громадян залишається Interactive Brokers. З моменту вторгнення рф в Україну він не блокував російським клієнтам рахунки та дозволяв виводити гроші. Так, були з боку брокера обмеження, які ускладнювали роботу інвесторам, але ці обмеження не стали серйозною перешкодою для росіян. Гроші не пахнуть?

Російським громадянам не складно відкривати рахунки в Interactive Brokers — інструкції є в мережі, а брокер стверджує, що залишається на боці клієнта. Для відкриття рахунку росіянам підходять будь-які паспорти: національні та закордонні. Для цього навіть не потрібен ІПН іншої країни, можна використовувати лише виписку з іноземного банку.

Чи можна брокера назвати партнером російських інвесторів, якщо обмеження не критично вплинули на інвестиції російських громадян? Розбираємося далі.

Чому обмеження брокера не критичні для російських інвесторів?

  1. Росіянам не можна поповнювати брокерські рахунки в рублях, але вони легко поповнюють брокерські рахунки в IB через банки в країнах СНД. Інформації на цю тему в інфополі багато, тому особливих труднощів у російського інвестора немає.
  2. Є заборона на купівлю цінних паперів ЄС, але в портфелях російських інвесторів було не так багато акцій європейських компаній. Набагато більше росіяни купують азійські та американські папери. Цього достатньо для вирішення інвестиційних завдань російських інвесторів. Крім цього, на продаж раніше куплених паперів ці обмеження не поширюються. Їх можна продати в будь-який час. За фактом, для інвесторів введена заборона поки що не вплинула.
  3. З серпня 2022 року російським громадянам, які проживають у росії та не мають ВНЖ в інших країнах, стали недоступні котирування на американських біржах NYSE і NASDAQ через Interactive Brokers. Але вони просто використовують сторонні сайти, наприклад, finance.yahoo, щоб бачити котирування в режимі реального часу.

Брокер вводив ці обмеження, оскільки боїться ризиків, пов'язаних з несподіваним включенням його клієнтів до санкційних списків. Але існує думка, що обмеження залишаються тимчасовими. Позиція Interactive Brokers залишається дещо невизначеною, чи не так?

Лояльність до росіян і співпраця з проросійськими політиками: позиція засновника Interactive Brokers

На окрему увагу заслуговує позиція засновника, голови та найбільшого акціонера Interactive Brokers Томаса Петерффі — американського бізнесмена-мільярдера угорського походження.

Незабаром після повномасштабного вторгнення росії в Україну в інтерв'ю він заявив, що Захід не повинен підштовхувати росіян до рук Китаю, а тиск варто чинити тільки на людей з оточення російського президента.

З огляду на високий рівень підтримки агресії в російському суспільстві, виникає етична дилема: чи повинні обмеження поширюватися не тільки на еліти, а й на суспільство в цілому?

Ще один цікавий факт — Петерффі надавав підтримку та фінансову допомогу виборчій кампанії Дональда Трампа у 2016 році, який нині знову хоче переобиратися на посаду президента США і пропонує поступитися окупованими українськими територіями загарбникам, щоб досягти миру.

За даними Bloomberg, Томас Петерффі також близький з прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном. А всі ми знаємо, наскільки він лояльний до володимира путіна і блокує надання допомоги Україні 一 на Катарському економічному форумі Орбан висловив сумнів у можливості України перемогти росію.

А чи була підтримка України? А ні, не бачили

На сайті та соцмережах брокера, у ЗМІ та офіційних заявах відповідальних осіб немає інформації або згадок про фінансову або благодійну гуманітарну допомогу Україні. Мабуть, для цієї Interactive Brokers прибуток має більшу вагу, ніж допомога українцям зараз.

Актуальна позиція компанії щодо російської агресії залишається незрозумілою і створює відчуття спроб зберегти значну кількість клієнтів, незважаючи на моральну сторону питання.

До слова, Нацбанк України неодноразово звертався до міжнародних фінансових структур, проводив зустрічі з банкірами та страховиками та закликав припинити роботу на ринках росії. За даними KSE Institute, не залишили країну-агресора такі компанії з фінансового сектору: австрійський Raiffeisen Bank International, італійська група Intesa Sanpaolo, угорський OTP Bank, нідерландський ING Bank, французький Credit Agricole, італійський UniCredit Bank, британська інвестиційна та страхова компанія Standard Life Aberdeen plc, IG Group — британська компанія, що займається торгівлею похідними фінансовими інструментами. Загалом у Росії працюють 54 фінансові компанії з іноземними власниками. Повністю покинули ринок 286 компаній з фінансового сектора.

*Interactive Brokers — глобальний онлайн-брокер, який здійснює брокерську та дилерську діяльність у 33 країнах. Компанія пропонує повний спектр фінансових послуг індивідуальним та інституційним клієнтам — інвестиції в акції, облігації, фонди, ф'ючерси, валюти, опціони. Її діяльність регулюється відповідно до законів США — одних із найсуворіших у світі, коли йдеться про фондовий ринок.  Капіталізація досягає $37 млрд за даними на 10 жовтня 2023 року, а кількість клієнтських акаунтів — понад 2,29 млн.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube