Військовим пояснили, куди можна скаржитися на командування
Може скластися ситуація, коли військовослужбовець хоче поскаржитися на порушення його прав. Це можна зробити навіть під час проходження військової служби. Стало відомо, куди потрібно звертатися в таких випадках. Про це розповів омбудсман Дмитро Лубінець. Він зауважив, що працює чимало гарячих ліній, куди військові можуть звернутися. Йдеться про ситуації, коли командири порушують права підлеглих. Нижче наведені номери, куди захисники та захисниці можуть звернутися в разі необхідності.
Гаряча лінія Департаменту фінансів Міністерства оборони з питань грошового забезпечення та соціальних виплат: 044 271 35 59. На цей номер варто звертатися з фінансових питань. Наприклад, коли військовослужбовець не отримав премію, яку йому повинні були нарахувати, або інші виплати.
Водночас у випадку нестатутних відносин та дій (наприклад, у ситуації, коли є бездіяльність командирів) потрібно звертатися до:
Дмитро Лубінець зазначив, що військовослужбовці також мають право скаржитися, якщо їм не надають направлення на військово-лікарську комісію (або ж коли не надають необхідну медичну допомогу). В таких випадках можна звертатися до:
Варто підкреслити, що також можна звертатися на гарячу лінію Уряду України. Загальна урядова гаряча лінія працює за номером телефону 1545. Водночас на IVR кнопці 9 (набір команди) доступна гаряча лінія з питань ветеранів війни та членів їхніх родин.
Слід також зауважити, що в Україні працюють також недержавні організації, які надають юридичні консультації або здійснюють супровід у справах. Зокрема, це громадська організація "Юридична сотня" (зв'язатися можна через соціальну мережу за посиланням). Крім того, існує волонтерський рух "Адвокати ЗСУ" (зв'язатися можна через соціальну мережу за посиланням).
У випадку, якщо захисник або захисниця потребує психологічної підтримки, то можна звернутися на гарячі лінії низки служб. Зокрема, до команди "Побратими": експерти спеціалізуються на психосоціальній адаптації ветеранів. Звернутися можна за номером 067 348 28 68. Також в Україні працює Центр психічного здоров’я та реабілітації “Лісова поляна” МОЗ України. Тут експерти працюють з розладами, пов’язаними з бойовим стресом, наслідками черепно-мозкових травм (постконтузійний синдром). Консультацію можна отримати за номером 073 450 6000, або за електронною поштою forestglade.vet@gmail.com.
Також експерти пояснювали, що військові можуть отримувати низку грошових виплат від держави. Зокрема, це:
Крім того, грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно, виплачують всім військовим, які звільняються з військової служби, за винятком строковиків й курсантів. При цьому військові в Україні після звільнення зі служби мають право на отримання 50% від суми місячного грошового забезпечення за календарний рік служби. Такі виплати нараховують всім військовослужбовцям, крім строковиків, які звільнились зі служби через стан здоров’я.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.