"Критерій - безперечна лояльність": чому в ОП вирішили призначити Коваля головою ФДМУ та що про нього відомо - Forbes

Рішення про призначення приймали в Офісі президента, а не в Кабміні, як прописано в законі, пишуть журналісти

Віталій Коваль
Що відомо про Віталія Коваля, який очолить ФДМУ. Колаж: Інформатор

Очільник Рівненської обласної військової адміністрації Віталій Коваль є головним кандидатом на посаду голови Фонду держмайна України. Його погодив профільний економічний комітет Верховної Ради. Голосування ж відбудеться на наступному пленарному тижні.

Про те, що відомо про Віталія Коваля, йдеться у матеріалі Forbes. Відомо, що він був банкіром та бізнесменом до того, як прийшов у політику.

Чому в ОП хочуть призначити Коваля головою ФДМУ

Як пише Forbes з посиланням на джерела у Раді, рішення про призначення нового очільника ФДМУ приймали не в Кабміні, як це прописано у законі, а в Офісі президента. При цьому в ОП не випадково віддають перевагу представникам місцевої влади. На Банковій "придивляються" до голів ОВА (ОДА), адже Зеленський частіше зустрічався з ними та спілкувався, аніж з бізнесом або депутатами. 

Втім, співрозмовник видання з економічного комітету на правах анонімності заявив, що такий підхід є недієвим для держорганів. За його словами, "попри всі заяви про пошук професійних кадрів, єдиний критерій, що впливає на призначення, – це безперечна лояльність до влади".

Журналісти звернулися до заступника голови ОП Олексія Кулеби та самого кандидата на посаду голови Фонду Віталія Коваля з проханням прокоментувати ймовірне призначення. Однак на момент публікації вони не отримали відповіді.

Що відомо про Віталія Коваля

До того, як Коваль потрапив у політику, він був банкіром та бізнесменом. Зокрема, працював у кредитному департаменті Укргазбанку з 2004 по 2006 роки. А у 2006–2019 роках був співзасновником або очолював підприємства в аграрній, транспортній та будівельній галузях: ТОВ “Атлант-транс”, ТОВ “Інвесттрейдсервіс”, ТОВ “РГС-Логістикгруп”, ТОВ “ВВВ Монтаж” та ТОВ “Санако”. Зокрема, “ВВВ Монтаж” була фігурантом розслідування Bihus.info. Йшлося, що фірми, пов’язані з нею, отримали найбільші підряди на будівництво доріг у 2020 році.

Також Коваль є віцепрезидентом Федерації греко-римської боротьби України. На честь його батька - Станіслава Коваля - назвали щорічний всеукраїнський турнір з цього виду спорту, який проходить на Рівненщині.

У велику політику він прийшов, коли Зеленський призначив його головою Рівненської ОДА у 2019 році. З того часу він балотувався на посаду міського голови Рівного від партії “Слуга народу”, але програв вибори кандидату від “Європейської солідарності” Олександру Третьяку. 

Крім того, у Коваля є професійна бізнес-освіта. У 2017 році він здобув ступінь MBA у Львівській бізнес-школі Українського католицького університету. Також навчався в Aspen Institute Kyiv. За словами засновника бізнес-школи Smart Рeople у Рівному Тараса Комаренка, в області Коваль формував бізнес-середовище, залучав інвестиції до найбільш потужних галузей – деревообробки та меблевого виробництва. Крім того, данська компанія Hjort Knudse відкрила на Рівненщині завод із виробництва меблів під час повномасштабної війни. 

Що може змінитися у Фонді держмайна

У травні 2023 року народні депутати ухвалили законопроєкт №8250 про реформу ФДМУ та розширили повноваження його голови. Відтак, він може самостійно призначати заступників та формувати команду, яку раніше призначав Кабмін. За прогнозом нардепа з економічного комітету Олексія Мовчана, новопризначений голова ФДМУ використає цю можливість і перезавантажить команду, яка йому дісталася від попереднього керівника.

До Фонду також потраплять усі підсанкційні активи, які стягнуть на користь держави. Серед найбільших – Демуринський гірничо-збагачувальний комбінат, виробник газобетонних блоків “Аерок”, ТРЦ Ocean Plaza тощо. Призначення не повинну загальмувати проведення конкурсів.

“Запуск великої приватизації – одне з головних завдань для нового очільника”, – заявив Мовчан.

Водночас в ОП зацікавлені, щоб такі об’єкти приносили кошти у бюджет. Друге завдання голови ФДМУ – збільшення кількості об’єктів малої приватизації, як заявив Мовчан. Третє – налаштування ефективного управління обʼєктів, які поки що не виставляють на продаж. Зокрема, “Центренерго” та Одеський припортовий завод.

Кадрові зміни в Україні

Верховна Рада України у четвер, 9 листопада, відправила у відставку міністра молоді та спорту України Вадима Гутцайта. Рішення набрало необхідну кількість голосів. Хто стане його наступником наразі невідомо.

Крім того, нещодавно відбулися зміни у Головному слідчому управлінні СБУ. Президент України Володимир Зеленський ухвалив рішення, що новим начальником Головного слідчого управління Служби безпеки України стане Андрій Швець

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube