Ця зброя здатна вражати противника на дальності до 150 кілометрів
Надати українській армії далекобійне озброєння Київ безуспішно просив західних партнерів ще з самого початку широкомасштабного вторгнення. Але мав минути цілий рік, аби союзники нарешті погодились. В західних ЗМІ з’явилася інформація про те, що у додатковий пакет військової допомоги для України США мають намір включити керовані снаряди GLSDB для установок HIMARS з дальністю польоту 150 км.
Інформатор розповідає про те, що це за озброєння та яким чином може вплинути на хід бойових дій.
Сполучені Штати Америки мають намір вперше включити в свій пакет допомоги Україні ракети великого радіусу дії. Про це повідомив журналіст Reuters Стів Голланд у Twitter. Пізніше цю інформацію із посиланням на двох офіційних представників США опублікувало і саме агентство Reuters.
Ракета GLSDB – це новітня розробка американської компанії Boeing та шведської SAAB. Абревіатура розшифровується як “Ground launched small diameter bomb” – бомба малого діаметра, що запускається з наземних установок.
По своїй суті снаряд GLSDB – це 250-фунтовий (130 кг) “гібрид” керованої авіабомби GBU-39 та некерованої ракети M26. Завдання останньої – розігнати бомбу і відпасти. А далі снаряд рухається за допомогою висувних крил, через що його часто називають крилатою бомбою.
Для наведення GLSDB на ціль використовується глобальна система позиціонування (GPS) та інерційна навігаційна система. Точність попадання в ціль становить близько одного метра. Може запускатися з уже наявних в Україні ракетних систем MLRS-M270 або HIMARS.
GLSDB здатні вражати як стаціонарні, так і рухомі об'єкти і пробивати майже метр залізобетону. Завдяки невеликому розміру, дуже складні для відстеження та перехвату систем ПВО.
Цікаво, що цей тип ракет ще не стоїть на озброєнні жодної країни. Фінальні випробування GLSDB пройшли у 2015 році, і після цього Boeing не отримував замовлення на цю зброю. Це не дивно, адже країни НАТО мають засоби набагато більшого радіуса дії. Ракети авіаційного та морського базування типу Tomahawk чи JASSM можуть вражати цілі на дальності понад 1000 км, а тому потреби у нових виробах Boeing та SAAB досі не було.
Основні характеристики GLSDB:
Коли США тільки винайшли свою ракетну систему залпового вогню HIMARS, вона не була такою точною до метра, як зараз. У ті часи теперішній улюбленець українських артилеристів використовував снаряди М26 з касетними боєприпасами, які були некерованими і летіли на відстань лише 35 км.
Але у 2000-х світ вирішив відмовитись від використання касетних боєприпасів, запровадивши відповідну конвенцію. І хоча США не підписали документ, все ж вирішили відмовитись від цих ракет через їхню негуманність.
Тож, M26 почали міняти на нові керовані боєприпаси М30А1, М30А2 та М31 – саме такі, якими зараз оснащені українські HIMARS.
Відтак, постало питання утилізації старих ракет M26, яких чимало накопичилось на складах. І тут конструктори Boeing та SAAB запропонували свою версію їхньої модернізації. Вона передбачала збільшення ресурсу двигуна та встановлення замість старої бойової частини високоточної плануючої бомби GBU-39.
Такий варіант модернізації дозволив не лише збільшити дальність боєприпасів для HIMARS та М270, а й зробити нові вироби значно дешевшими.
Значною перевагою GLSDB, на яку вказують експерти є її невелика вартість. Коштує вона приблизно 30-40 тисяч доларів. Це вдесятеро дешевше за аналогічні за дальністю боєприпаси для HIMARS.
Звісно, це не Tomahawk і не ATACMS, але надає все ж таки набагато більше можливостей для нанесення ударів на великі відстані, стверджують військові експерти. Отримання GLSDB принесе Україні такі переваги:
“Так, бомбами GLSDB не роздовбати Антонівський міст. Але їх можна використовувати не менш ефективно. Наприклад, для знищення літаків в ангарах”, – говорить військовий експерт Іван Семченко.
За його словами, ракети GLSDB можуть стати для України абсолютно новою можливістю обстрілювати цілі росіян в окупованому Криму, а також на віддалених ділянках Донеччини та Луганщини. Наприклад, в зоні ураження опинився б Джанкойський аеродром, авіабаза росіян в Чаплинці та військові склади на Донбасі, куди росіяни доставляли зброю ще з 2014-го року.
OSINT-аналітик під ніком Def Mon склав карту, куди зможе добивати новий боєприпас для HIMARS або M270. У зону ураження ракет GLSDB (за умови їхнього розміщення у північно-східній частині України) потрапляє північ Криму, “сухопутний коридор” рф через Маріуполь і Мелітополь, а також російські прикордонні регіони, наприклад, Бєлгородська область.
Кремль виявив стурбованість щодо можливості ураження Україною дальніх цілей, ще тільки йшов діалог США з Україною про це. Тож, відразу розпочав інформаційно-психологічні операції проти передачі Києву GLSDB. Про це сказано в одному із звітів Інституту вивчення війни (ІSW).
Аналітики ISW звернули увагу на заяву прессекретаря кремлівського диктатор Дмітрія Пєскова, яку він зробив 19 січня. Той заявив, що надання Україні далекобійної зброї, яка може загрожувати російським силам у Криму, виведе “конфлікт на новий якісний рівень, який не піде на користь глобальній та загальноєвропейській безпеці”. Він додав, що навіть розмова про надання такої зброї є “потенційно надзвичайно небезпечною”, та зазначив, що в України вже завдає ударів по окупованих територіях України.
Втім, вказується у звіті ISW, Крим юридично є українською територією, і Україна має право відповідно до законів і норм збройного конфлікту завдавати ударів по російських військових цілях у Криму. Згідно з міжнародним правом і нормами вона також має право атакувати цілі в росії.
Погрози Пєскова аналітики ISW вважають частиною російської інформаційної операції, яка покликана перешкодити підтримці України Заходом. Вони також вважають, що ці заяви не відповідають реальним можливостям росії.
“Російські сили не мають можливостей для ескалації своїх звичайних військових зусиль в Україні і, звичайно, не здатні проводити успішні звичайні військові операції проти Заходу та НАТО в їх нинішньому стані. Росія серйозно послабила свою військову позицію проти НАТО, розгорнувши військові підрозділи та обладнання, включаючи системи протиповітряної оборони, в Україні, зазнавши жахливих втрат у людях і техніці”, – переконані в ISW.
Також аналітики ISW не вірять, що Кремль застосує ядерну зброю, хоча знову почав погрожувати цим.
Раніше Інформатор розповідав, як розпізнати дрони-камікадзе і що робити у разі їхньої атаки. Також ми повідомляли, що Швейцарія скасовує заборону на постачання озброєнь Україні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.