Швейцарія скасовує заборону на постачання озброєнь Україні

Читать на русском

Швейцарія потенційно може надати дозвіл Німеччині, Данії та Іспанії на передачу швейцарської зброї в Україну

Читать на русском
Швейцарія скасовує заборону на постачання озброєнь Україні
Швейцарія скасовує заборону на постачання озброєнь Україні

Швейцарія потенційно може надати дозвіл Німеччині, Данії та Іспанії на передачу швейцарської зброї в Україну

Швейцарія припинить блокувати постачання власних озброєнь Україні. Комісія з політики безпеки Національної ради Швейцарії (нижньої палати парламенту) на засіданні у вівторок ухвалила подання та депутатську ініціативу, яка передбачає дозвіл на реекспорт швейцарської зброї з третіх країн до України.

Про це повідомляє пресслужба парламенту Швейцарії.

"Комісія з політики безпеки Національної ради Швейцарії (SiK-N) 14 голосами проти 11 ухвалила подання та депутатську ініціативу щодо реекспорту військової техніки. Декларації про нереекспорт повинні мати можливість скасовуватися у випадках, коли порушується заборона застосування сили згідно з міжнародним правом, зокрема у випадку російсько-української війни", - сказано у повідомленні.

Оскільки Швейцарія є нейтральною країною, то її законодавство забороняє реекспорт озброєння у воюючі країни. Та більшість членів комісії переконана, що зміна закону не порушить нейтралітет Швейцарії, тому що сама Швейцарія не постачала б зброю безпосередньо в Україну. Рішення залежить виключно від країн, які раніше отримали військові матеріали в Швейцарії.

Комісія вимагає внести зміни до статті 18 Закону про військові матеріали (KMG), щоб Федеральна рада (швейцарський уряд. - Ред.) могла оголосити про скасування декларації про нереекспорт країною, що придбала швейцарські військові матеріали. Ініціатива пояснює, що йдеться про ситуацію, в якій Рада безпеки ООН заявляє про порушення заборони застосування сили згідно з міжнародним правом, або у якій Генасамблея ООН більшістю у дві третини визначила, що було порушено заборону застосування сили згідно з міжнародним правом.

Водночас, комісія наголошує, що уряд має мати можливість підтримувати заборону на реекспорт, якщо її скасування суперечить головним зовнішньополітичним інтересам Швейцарії. Відтак, декларація про нереекспорт зброї має стати недійсною, якщо є впевненість у тому, що військові засоби були реекспортовані в Україну у зв’язку з російсько-українською війною.

Якщо комісія доб’ється свого, зміни в законі набудуть чинності 1 травня і спочатку будуть діяти до кінця 2025 року. Більшість членів Комісії вважає, що Швейцарія повинна зробити свій внесок у європейську безпеку і відповідно надавати більше підтримки Україні.

Далі парламентською ініціативою займеться сестринтська комісія Ради кантонів, після чого вона надійде на розгляд до обох палат парламенту. Таким чином Швейцарія потенційно може надати дозвіл Німеччині, Данії та Іспанії на передачу швейцарської зброї в Україну.

Що цьому передувало

Уряд Швейцарії підтвердив свою відмову на прохання, що раніше надійшли з Німеччини та Данії, дозволити реекспорт в Україну боєприпасів і БМП швейцарського виробництва. Відповідне рішення було ухвалене Федеральною радою Швейцарії.

«Ґрунтуючись на положеннях федерального Закону «Про правові основи військово-технічного співробітництва із закордонними країнами та про постачання військових матеріалів і товарів подвійного призначення» і беручи до уваги зобов'язання, що випливають для Швейцарії з її статусу нейтральної країни, Берн не може схвалити запити на надання третім країнам права передати Україні військові матеріали швейцарського виробництва», - заявили в уряді.

Нагадаємо, Володимир Зеленський повідомив про важливі результати для оборони країни, яких вдалося досягти на дипломатичному фронті 24 січня.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.