Восьме засідання консультативної групи з оборони України у форматі “Рамштайн” відбудеться на однойменній американській базі в Німеччині 20 січня 2023 року
Головною темою першого Рамштайну у 2023 році стане постачання сучасної бронетехніки, яке вже називають «танковою коаліцією». Другим важливим для України пунктом Рамштайну буде питання стратегічної протиракетної оборони. Зустріч у форматі Рамштайн, яка планується у п'ятницю, 20 січня, може стати історичною, оскільки західні партнери України розглядають допомогу у війні перед лицем нової масштабної агресії держави-окупанта, що може відбутися у найближчий час.
«Мені потрібні 300 танків, 600-700 БМП, 500 гаубиць. Тоді я вважаю цілком можливим вийти на кордони 23 лютого. Але я не можу зробити це двома бригадами»,— сказав Головнокомандуючий ЗСУ Валерій Залужний в інтерв’ю The Economist в грудні 2022 року.
Саме надання Україні бронетехніки останніх поколінь дозволить переламати хід війни. Наявність сучасних танків у ЗСУ — це надійний захист і можливість почати контрнаступ на Мелітополь і Маріуполь, а також як мінімум розхитати впевненість Росії у Криму. Розблокувати поставки танків має Німеччина, погодившись на передачу своїх Leopard від інших партнерів, зокрема від Польщі, Фінляндії, Іспанії, Швеції.
Модифікація танків Leopard, яка відповідає вимогам сучаої війни — 2А5. Це найбільш поширеений танк в країнах НАТО, зокрема в ЄС. Танки Leopard-2 були випущені в кількості майже 3500 одиниць, і більшість з них, понад дві тисячі зараз знаходяться в Європі. В США, до речі, на зберіганні перебувають 3700 танків Abrams. Тому постачання Leopard для ЗСУ вважається оптимальним як з точки зору бойової ефективності, так і з точки зору логістики.
Головною умовою передачі танків Німеччина називає необхідність ухвалити це рішення на рівні всього Північно-Атлантичного Альянсу і направити в Україну бойові танки інших його членів— американський Abrams, британський Challenger та французький Leclerc. Німецька газета Bild повідомляла про розмову канцлера Німеччини Шольца з президентом США Байденом. Олаф Шольц заявив, що готовий відкрити поставки Leopard в Україну тільки разом з американськими танками, проте США відмовилися.
До того ж, Німеччина досі не поставила Україні й три одиниці IRIS-T, які мали надійти до кінця 2022 року. Причина такої нерішучості Німеччини в тому, що ФРН також занепокоєна можливим загостренням стосунків з Росією. Це головна тема внутрішньопартійних дискусій правлячої коаліції. І саме питання танків обговорюють напередодні Рамштайну Ллойд Остін з новим міністром оборони Німеччини Борисом Пісторіусом у Берліні.
Позиція новопризначеного Пісторіуса, чия попредниця Ламбрехт була звільнена саме через затримки з постачанням Україні важких озброєнь, відображає весь німецький прагматизм:
«Федеративна Республіка Німеччина опосередковано втягнута у війну, але міжнародне право чітко дозволяє державам підтримувати зброєю країну, яка стала жертвою атаки, не стаючи при цьому стороною у війні», - заявив він після призначення.
Новий пакет американської допомоги не включатиме ані танків Abrams, яких просила Україна, ані армійську тактичну ракетну систему великої дальності, що може досягти Москви.
За інформацією Politico, аміністрація Джозефа Байдена відмовилася відправляти ракети великої дальності, побоюючись спровокувати президента Росії Володимира Путіна. Проте New York Times вважає, що позиція Білого Дому останнім часом вже змінилась, і можна сказати радикально: американський президент вважає, що перелом у війні можливий, якщо, випередавши російський наступ, створити загрозу в Криму і послабити таким чином Росію. Тому впродовж засідання контактної групи анонсований напередодні пакет допомоги для України може змінитися в бік збільшення, хоча про ракети великої дальності говорити все ще зарано.
Українська влада, приймаючи міжнародну допомогу із вдячністю, все ж наголошує, що підтримка, на жаль, носить реактивний характер, озброєння надаюються із запізненням і в недостатніх обсягах.
«Я отримую те, що отримую, але це менше, ніж те, що мені потрібно»,— говорить Валерій Залужний в інтерв’ю The Economist.
Посилення обороноздатності ЗСУ є критичним напередодні ймовірного масштабного наступу РФ, який очікують вже найближчим часом — цієї зими або навесні. І на користь цієї версії свідчать накопичення Росією великої чисельності військ на західних кордонах, четверта з початку війни заміна керівника СВО та чутки про нову півмільйонну мобілізацію. Але крім відбиття російського наступу, у Збройних Сил є тактична потреба уражати вйськові об’єкти, тили та логістичні ланцюжки противника, і стратегічна ціль — вирішувати питання Криму та інших окупованих територій. Нам необхідна зброя дальністю до 300 кілометрів (тобто далі, ніж здатен HIMARS), а також винищувачі.
Щоб трагедії Дніпра, Вінниці та Кривого Рогу не повторювались щотижня, Україні потрібна повноцінна стратегічна протиракетна оборона, здатна протидіяти балістичним ракетам. Про це говорить президент Володимир Зеленський при кожній нагоді.
На наступальні озброєння натякав і Секретар РНБОУ Олексій Данілов напередодні Рамштайну: «Україна отримає багато цікавих речей».
Наша держава покладає надії отримати, зокрема, реактивні штурмові літаки, ракети великої дальності та військові кораблі.
Генеральний секретар НАТО Йєнс Столтенберг заявив, що зараз— ключовий момент у війні, тому Києву потрібно значне збільшення допомоги.
На Рамштайні 20 січня йтиметься не лише про оборонне, а й про наступальне озброєння - ЗРК Patriot, ЗРК Gepard, комплекси IRIS-T.
Рамштайн створено із союзників США, як членів Північно-Атлантичного Альянсу, так держав, що не є членами. У складі контактної групи є країни Латинської Америки, Азії та Близького Сходу. Цей новий формат досить мобільний (у порівнянні з неповороткою бюрократією НАТО), дозволяє результативно взаємодіяти і швидко ухвалювати рішення про допомогу Україні, уникаючи звинувачень у втягуванні Альянсу в війну з Росією. Чи стане Рамштайн чимось більшим, і чи дасть змогу вирішити питання членства України у західному військовому блоці? На користь цього сценарію свідчить AUKUS, створений в 2021 році тристоронній оборонний альянс США, Великобританії та Австралії. В будь-якому разі, Штати продовжують демонструвати бажання посилювати саме двосторонні стосунки з союзниками, покладаючи все менше надій на ефективність міжнародних структур. Для майбутніх гарантій безпеки України важливий саме результат.
Нагадаємо, попереднє, сьоме засідання «Рамштайн» пройшло 16 листопада минулого року. За результатами зустрічі, Київ отримав системи ППО, снаряди для РСЗВ, ствольну артилерію, зимове обмундирування. За кілька тижнів після Рамштайну-8, 24 лютого, в річницію початку військової агресії РФ проти України, відбудеться Саміт щодо формули миру в ООН. В цей же день може відбутися і дев’ятий Рамштайн.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.