На тлі далеко не блискучих справ на фронті та відверто кепських в економіці, росіяни готуються до «різкої ескалації», яка здатна повернути стан справ у війні на їхню користь.
Очевидно, у рамках цієї підготовки, вони розробляють різні плани та проводять інформаційно-психологічні спецоперації (ІПСО), зокрема знову почали погрожувати ядерною зброєю. Якщо аналізувати ситуацію за теорією американського математика Кана, людство невпинно наближається до ядерної війни, але поки йдеться швидше “Військову доктрину Герасимова”.
Українські розвідники повідомляють про проведення чергової низки інформаційно-психологічних операцій на тлі підготовки до очікуваного наступу росіян. Вони мають на меті зламати волю українців до опору, який, мовляв, безглуздий.
На пропагандистських медійних майданчиках заговорили про «різку ескалацію». Окремі пабліки, які заявляють, що мають доступ до інсайдерської інформації, кажуть, що путін от-от зробить якусь гучну заяву про війну. Тай, мовляв, призначення на посаду керівника російських військ генерала Герасимова свідчить про підготовку до «різкої ескалації». Але, що ж це за «ескалація», якою росіяни постійно лякають?
Перше, що спадає на думку — новий наступ росіян. У ГУР Міністерства оборони повідомляють, розглядають різні плани продовження війни. Частина з них малоймовірна, а частина — цілком серйозна. Вважають, що росіяни можуть, наприклад, розробляти, новий план наступу на Одесу. Є також варіанти атаки на Харківському, Запорізькому напрямках та в Донецькій області. Залишаються актуальною можливість наступу на Київ, Волинь чи Рівненщину з Білорусі. Але всі ці плани навряд чи можна назвати «різкою ескалацією», адже бої на всій лінії фронту і так запеклі.
Є ще один варіант. Росіяни в рамках своєї ІПСО, знову витягнули улюблену путінську страшилку — ядерну зброю. Андрій Гурульов, депутат Держдуми рф заявив, що у відповідь на постачання німецьких Leopard-2 росія має неодмінно готуватися завдавати удар ядерною зброєю. Розпочати пропонує з відновлення ядерних випробувань десь в Арктиці. Цікаво, що британські Chelendger-2, чомусь не викликають такої реакції у цього персонажа.
«Не може повторитися те, що було в Другу Світову війну, тут, напевно, усі засоби прийнятні… Танки Leopard-2 будуть їздити по території російської федерації — по Херсонській та Запорізькій областях», — заявляє російський окупант.
Цікаво, що його слова звучать один в один із заявами окремих німецьких політиків, які теж не хочуть, «щоб німецькі танки їздили по російській землі». Очільник Чечні Рамзан Кадиров і собі записав відео, де говорить, що росія не може програти, адже завжди може «натиснути кнопку — і салам алейкам».
Невідомо, що в голові путіна, але ми можемо спробувати розглянути ймовірність ядерного конфлікту, так, як це зробили свого часу науковці. Йдеться про математика Германа Кана — людну, яка придумала сам термін «ескалація» щодо військової справи.
Герман Кан — американський математик, засновник Гудзонівського інституту, воєнний стратег та один із видатних футуристів другої половини ХХ сторіччя. Кан став відомим тим, що аналізував ймовірні наслідки ядерної війни та рекомендував способи підвищити виживання. Його праці вплинули на створення оборонної доктрини США в часи Холодної війни. Кан розробив теорію ескалації в збройному конфлікті на основі математичної теорії ігор.
Розвиток конфлікту за теорією Кана відбувається через невеличкі "сходинки", всього їх 44. Кожен із них— чергова ескалація. Спочатку сторони перебувають у стані дипломатичного конфлікту, далі суперечності посилюються, антагоністи чинять недружні кроки відносно свого супротивника, аж доки не переходять до прямих погроз. Після цього сторони починають агресивні дії щодо опонента чи його союзників із метою ослабити, чи здеморалізувати його.
Далі відбувається мобілізація сил, розрив дипломатичних відносин та «конвенційна» війна — без застосування ядерної зброї. Після цього сторони демонструють готовність використати ядерну зброю і, зрештою, завдають ядерний удар, щоб продемонструвати серйозність намірів. Після чого, через низку кроків, або розпочинається повномасштабна ядерна війна, або досягається деескалація коштом однієї зі сторін.
Якщо розрядки не настає, спочатку сторони знищують армії одне одного, потім важливі підприємства, потім місто за містом, і зрештою, війна йде на взаємне знищення. Коли, як писав Кан, «всі кнопки натиснуто й ті, хто залишився ідуть додому, якщо їм є куди йти».
Варто зазначити, що класична теорія Кана діє, якщо йдеться про дві ядерні держави чи блоки держав. Якщо розглядати конфлікт на рівні НАТО-росія, то до ядерної війни ще далеко. Це «всього лиш» 8 сходинка — виснажливі акти насильства проти союзників. Не йдеться не те що про війну між сторонами, але і про збройні зіткнення.
А от, коли розглядати ситуацію через призму теорії Кона в російсько-українській війні, то ми знову наближаємося до пункту 16 — ядерна погроза. За цим, теоретично має наступити демонстраційне використання ядерної зброї. Але навряд чи це доцільно, адже якщо путін накаже проводити демонстрацію ядерного удару, навряд, наприклад, США розпочнуть кидатися ядерними бомбами й собі. А Україна такої просто не має. Тому тут ідеться не про ядерну війну, а про «деескалацію через ескалацію».
Цю стратегію розробив начальник Генштабу росії Валерія Герасимов. По суті, це план, як використовувати ядерний потенціал росії для загарбницької війни. Якщо коротко — це шантаж з розрахунку, що демократія програє авторитарним режимам. Мовляв, західні демократії повільні й нерішучі, бо вони повинні зважати на думку своїх громадян. А от авторитарним режимам на це начхати.
Росія розробила теорію, яка ґрунтується на тому, що застосовувати ядерну зброю, або погрожувати її застосуванням треба не ядерній державі, а проти неядерних країн, у тому числі союзників супротивника. Умовно кажучи, якщо ударити по Вашингтону, відповідь буде 100 %, а якщо по Талліну — значно менша ймовірність, а, скажімо, якесь село в Естонії — ще менша.
Таким чином можна підвищувати ставки аж до того рівня, поки інша сторона не злякається і не погодиться на вимоги росіян. Умовно кажучи, «віддайте Крим і Донеччину, бо застосуємо ядерну зброю». Але це не просто слова — ця доктрина передбачає нанесення «тактичного» ядерного удару в разі, якщо на вимоги кремля не погодяться.
Але річ у тім, що на початку вересня 2022 року в росіян уже було таке загострення. Путін особисто погрожував Україні ядерною зброєю, аж поки лідери «Великої двадцятки» одноголосно це не засудили. Американці ж неоднозначно заявили, що тоді знайдуть способи зробити так, аби росіяни про це пошкодували. У західних демократій все ж є перевага перед усіма авторитарними режимами — потуга їхніх вільних економік.
167 експертів Atlantic Council — аналітичної ради при НАТО — дали свій прогноз на найближче десятиліття. У дослідженні вони оцінили вірогідність розвитку різних подій глобального масштабу. На думку 14 % експертів, росія таки застосує ядерну зброю в найближчі десять років і це стане однією з причин розпаду. Водночас 86 % вважають, що ядерного удару вдасться уникнути.
Інформатор розповідав про те, що в інституті Гудзона закликають готуватися до розпаду росії. Ми також писали про те, що російський опозиційний журналіст Леонід Парфьонов вважає, що в росіян немає жодного гарного сценарію.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.