Українська та американська розвідки повідомляють, що москва готується до нового етапу гібридної війни і визначила цілі для інформаційних атак
Росіяни підготували 5 нових цілей для інформаційних операцій в Україні та світі: зрада Заходу, тотальна корупція в Україні, повальна мобілізація населення, гарне життя на окупованих територіях, та «провал» українського контрнаступу. У сукупності вони мають посилити розбрат та зневіру, а також послабити міжнародну підтримку. Небезпека в тому, що, поширюючи ці наративи кремль домішуватиме правдиву інформацію, щоби пропаганду важче було визначити. Особливістю є також те, що москва робить ставку на західних «лідерів думок» та передові технологічні розробки.
Війна іде не лише на фронті — вона залишається гібридною. Це тому невідомі добрі безпілотники через день прилітають в одну й ту ж споруду Москва-Сіті, за пів кілометра від приміщення Міноборони рф, дах якого прикрашає новісінький «Панцирь-С1». Військової мети в цьому нема, але демонструє росіянам, що в столиці їхньої країни небезпечно, що їхня ППО не справляється, не може запобігти передбачуваному удару, що їхній вождь прорахувався і «спецоперація» не іде за планом. А союзникам ще раз показує, що путін не всесильний, що «червоні лінії» є нічим іншим, як роздуванням щік.
Ворог, який сам розвинув і активно застосовує концепцію гібридної війну, чудово розуміє, що відбувається та готує удари у відповідь. Головне управління розвідки міністерства оборони України повідомляє що, 25 серпня 2023 року в бункері вождя росіян володимира путіна відбулася нарада щодо чергового етапу інформаційної війни в українському та світовому медіапросторах. У кремлі обирали теми наративів, які мають посіяти «зраду» та зневіру, дискредитувати Україну, а також вплинути на її партнерів у світі.
За повідомленням ГУР, у заході взяли участь перший заступник керівника адміністрації путіна Сєрґєй Кірієнко, а також кремлівські пропагандисти, які залучені до проведення операцій в інформаційній сфері. Розвідники закликають бути пильними, тим більше, що ворог використовуватиме не лише фейки, але й підкріплюватиме свою брехню крихтою правди.
За повідомленням ГУР, росіяни намагатимуться поширювати панічні наративи в стилі «усіх вигребуть!». Мовляв, центри комплектації, братимуть чоловіків, жінок, інвалідів і, навіть, неповнолітніх.
Судячи з кампанії арештів працівників ТЦК, лікарських комісій та тих, хто допомагав ухилятися від служби в армії, мобілізаційні заходи дійсно посилять. Однак варто пам’ятати, що ЗСУ не «воюють м’ясом», хоча б тому, що це завідомо програшний варіант для нас. Сенсу в тотальній мобілізації в стилі «Кролика Джоджо» нема, оскільки просто набрати масу народу мало — треба ще його навчити, озброїти, дати бронетехніку, гармати, командирів. Зеленський нещодавно підписав закон про продовження воєнного стану та загальну мобілізацію і якихось суттєвих змін там не передбачено.
Пропагандисти поширюватимуть чутки про «договорняки» між Заходом і рф за принципом «мир в обмін на території». Мовляв, українські союзники втомилися і хочуть швидше закінчити війну ціною України. Невдоволення війною на Заході дійсно наростає: рейтинги трьох лідерів Республіканської партії, які виступають за якомога швидші перемовини з москвою, є тому найкращим підтвердженням. Секретар канцелярії генсека НАТО Стіан Єнссен запропонував надати Україні членство в Альянсі в обмін на території. Була також інформація, що Київ та москву хочуть посадити за стіл переговорів уже восени.
Такі плани обговорюють, але повідомлення про посилення мобілізації, про активізацію передачі Україні нового озброєння від західних партнерів, зокрема танків Abrams, літаків F-16 та радянської техніки із запасів країн колишнього Варшавського блоку, з якими Зеленський зустрічався в Греції, свідчать про протилежне. Видання The Wall Street Journal пише, що Білий дім збирається сприяти запланованому на весну контрнаступу українських військ. Зрештою, в інтересах президента Джо Байдена довести, що його суперники помиляються і Захід переможе в цьому двобої.
Що цікаво, ГУР попереджає щодо поширення фейків на підкріплення теорій про «договорняки». Зокрема говорять про фабрикування матеріалів «про начебто «таємну домовленість» київського міського голови Віталія Кличка з представниками Республіканської партії США щодо підтримки його на майбутніх виборах Президента України». Як відомо, нещодавно сенатор Ліндсі Грем закликав Україну провести вибори, але ідея не знайшла підтримку.
Ворог намагається розвинути думку, яка зародилася в західних ЗМІ, часто з подачі «анонімних джерел», щодо того, що український контрнаступ, начебто, повільний. У кремлі намагаються навіяти, що він взагалі провалився. За умовчанням приймаючи «провал контрнаступу» як факт, пропагандисти хочуть, аби в інфопросторі розпочався «пошук винного» — це має підірвати віру в командування. Росіяни поширюватимуть неправдиву інформацію про катастрофічні втрати, акцентуючи на прикладі кладовищ великих міст. У кожному регіоні за допомогою соцмереж тиражуватимуть тему загибелі місцевих.
Український контрнаступ дійсно не такий стрімкий, як хотілося б. Але він ще далекий від завершення та й успіхи є: Міноборони підтвердило, що сили оборони встановили контроль над Роботино. Вихід на цю ділянку означає прорив найбільш укріпленої першої лінії оборони. Експерти, у тому числі й закордонні, вважають, що надалі просування української армії буде простішим, адже наступні лінії оборони слабше укріплені, а територія між ними не настільки замінована.
Корупція дійсно є величезною проблемою України, але росія хоче, аби всі думали, що вона абсолютна й що держава не бореться з нею. Має скластися враження, що український бюджет розкрадається і покарань для корупціонерів немає від слова «взагалі». Кремлю це потрібно не лише для того, щоб зневірити українців, але й щоб підірвати підтримку на Заході.
Гучні справи про корупцію якраз є свідченням того, що в боротьбі із цим явищем є зрушенням. Після початку роботи НАБУ та Вищого антикорупційного суду, вироків топчиновникам, обвинуваченим у злочині, суттєво побільшало: якщо у 2019 році їх було всього 8, то вже у 2020 році — утричі більше, а у 2022 році, під час повномасштабної війни, взагалі побили рекорд — 37. За рік ВАКС ухвалив стільки ж обвинувальних вироків, як раніше видавали за чотири роки.
Politico повідомляє, що західні політики пильно стежать, аби Україна рухалася в правильному напрямку, зокрема й через заяву Зеленського про прирівняння корупції до державної зради, що виводить справи топчиновників з-під розгляду НАБУ. Київ зараз дуже залежить від думки Заходу, адже домагається початку переговорів про членство в Європейському Союзі.
Аби підірвати спротив на окупованих територіях та створити враження всенародної підтримки, ворог намагатиметься зобразити «прекрасне життя» на підконтрольних територіях. Для цього поширюватимуть наративи про надзвичайно високі зарплати, і соціальні виплати, низькі ціни, та відбудову зруйнованої інфраструктури. Росіяни покажуть «вільні» вибори в «єдиний день голосування» за законами рф. Паралельно говоритимуть, що «Україна відмовляється від окупованих територій», для чого фабрикуватимуть фейкові документи.
Насправді Київ підкреслює, що ніколи не визнає окупацію. Середня зарплат в рф дійсно більша — десь 700 доларів США, в Україні — 500. Але її отримають ті, хто зможе знайти роботу у знищеному війною регіоні. Щодо відбудови інфраструктури — вона «потьомкінська», у кращих традиція «русскава міра».
Нашвидкуруч відбудовують чистини зруйнованих українських міст, щоб можна було показати красиву картинку. Купа фото і відеодоказів свідчить, що трохи далі від місця фільмування лежать руїни. Зрештою, коли людина схожа на путін, відвідувала наш Маріуполь, хтось із місцевих навіть не злякався зіпсувати пропагандистам сюжет, викрикнувши, що це все неправда й напоказ.
Інформацією про підготовку кремлем масштабних маніпуляцій громадською думкою володіє також ЦРУ, повідомляє The New York Times. Кремль має намір зосередитися на поширенні потрібних наративів, при тому не лише через інтернет-тролів, а використовуючи місцевих мовників. Москва хоче сформувати мережу нових «лідерів думок» із молодих політиків, аби створити конкуренцію старим елітам. Особливо актуальним це буде на тлі президентських виборів у США.
«Федеральна служба безпеки (ФСБ) рф таємно використовувала союзників всередині номінально незалежних організацій для поширення пропаганди та розвитку зв’язків із новими лідерами… росія мала на меті розвинути мережу «молодих лідерів», які, як сподівається кремль, підтримають росію або поширюватимуть проросійські меседжі у своїх країнах», — повідомляє ЦРУ.
Ці агенти впливу мають діяти, як незалежні, але насправді вони контрольовані спецслужбами. Крім поширення антиукраїнських наративів, вони мають проводити підривну роботу проти Заходу, організовуючи різні акції, як то спалення Корану. У цьому світлі скандальні заяви кандидата в президенти Вівека Рамасвамі, про те, що він віддасть на поталу росії Україну та почне вести справи з путіним, аби відхилити рф від Китаю, здаються вже не просто проявом наївної глупоти.
Китай, «друг без меж» росії, розробив концепцію «інтелектуальної війни», яка має на меті здобути перемогу без застосування сили, впливаючи на когнітивні здібності супротивника. Цай Мінєн, генеральний директор Бюро національної безпеки Тайваню, занепокоєний, що ці напрацювання використовуватимуть, щоб спровокувати хаос на бунтівному острові.
Пропагандисти намагаються використовувати сучасні технології, як штучний інтелект. Той же ChatGPT дає можливість швидко та якісно, імітуючи носія мови, сформувати потрібне повідомлення. За оцінками Європолу, до 2026 року 90 відсотків онлайн-контенту створюватиметься штучним інтелектом.
Усе це можна підкріпити фейковими «доказами», які теж згенерує нейромережа. У травні, зображення вибуху в Пентагоні широко поширилося в соціальних мереж. Кілька впливови телеканалів, зокрема й Russia Today, додали його до своїх новин. Це, навіть, викликало хвилювання на фондових ринках. Пізніше було виявлено, що зображення створене штучним інтелектом (ШІ).
Так само викликом буде застосування технологій Deepfake, що дає можливість підробляти відео. У 2019 році з’явилося створене за допомогою цієї технології відео президента Габону Алі Бонго. На тлі чуток про його погане здоров’я, це викликало занепокоєння щодо його здатності керувати. Через кілька днів військові Габону спробували здійснити державний переворот. Він був невдалим, але це продемонструвало потенціал ШІ.
Очевидно, перед демократіями стоять серйозні виклики, адже вороги б’ють про найвразливішому місці — громадській думці. Від того, наскільки розумними будуть громадяни, залежить як реагуватиме на виклик держава.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.