Україна має залишатися демократичною державою, не дивлячись ні на що. А для цього в країні наступного року мають пройти вибори - навіть попри російську агресію та воєнний стан.
З такою заявою під час брифінгу на честь Дня Незалежності в Києві виступив американський сенатор-республіканець Ліндсі Грем. Про це повідомляє "Радіо Свобода".
Так, виступаючи в українській столиці, політик висловив свій захват Україною, нашим народом та його бойовим духом. Грем обіцяє, що американська сторона допомогатиме Києву в боротьбі й надалі.
"Моє сьогоднішнє послання до президента: я вражений тим, що зробили ви та ваша країна, чоловіки та жінки. Ми продовжимо боротися, щоб вам надходила зброя, щоб ви могли виграти війну, яку ми не можемо дозволити собі програти", - сказав Грем.
Після цього сенатор закцентував на важливості непреривності сталих демократичних процесів в Україні. А конкретно - необхідності проведення виборів.
"Ви повинні зробити дві справи одночасно. Наступного року в Україні мають відбутися вибори", – заявив Грем.
За думкою американського парламентаря, навіть агресія росії не має стати завадою для проведення виборів. США уважно стежать за розвитком України, який не зупиняється під час війни. І Вашингтону критично важливо, щоб ми залишалися демократичною державою.
"Я хочу, щоб у цій країні (Україні - ред.) відбулися вільні та чесні вибори, навіть під час нападу на неї. Американський народ має знати, що Україна змінилась... І я вважаю, що Україні настав час зробити наступний крок у становленні демократії, а саме - провести вибори у 2024 році", - резюмував сенатор.
Вибори в Україні під час війни: чому це важливо і що заважає?
Проведення в Україні виборів під час дії воєнного стану та в умовах російської агресії - надскладне питання. Тому є декілька важливих причин. Головна ж проблема полягає в наступному: проводити вибори не можна - але потрібно.
І за проведення виборів, і проти цього існує ряд переконливих аргументів. Назвемо головні з них. Отже, чому потрібно проводити вибори:
- Строк повноважень чинного скликання Верховної Ради спливає цієї осені, президента - навесні наступного року. В нормальній ситуації вибори до парламенту мали б відбутися вже 29 жовтня 2023 року. Очевидно, що цьогоріч їх не буде. Користуючись цим, внутрішня опозиція може почати потроху "хитати човна", прямо натякаючи на те, що парламент втрачає легітимність і слід як мінімум заключити неформальну угоду з противниками влади, "поділившись" повноваженнями. Офіс президента в цьому, звичайно, не зацікавлений.
- Після більше ніж півтора року війни в суспільстві накопичується апатичність, розчарованість та втома. Цьому сприяють і постійні скандали всередині влади: від корупції до елітного відпочинку депутатів. Вибори ж в Україні завжди грали роль "кришки чайника", яку періодично піднімають, аби українці мали змогу "випустити пар" та змінити набридлі політичні обличчя на інші, каналізувавши таким чином протестний потенціал.
- Виборів прямо вимагають наші західні союзники. Раніше про це ходили лише чутки, але сьогодні, в День Незалежності, сенатор Ліндсі Грем фактично підтвердив їх офіційно.
- Вибори мають важливе символічне значення. Вони продемонструють, що навіть під час збройної агресії та війни Україна залишається демократичною державою, яка шанує основні західні цінності - такі як, власне, змінність влади.
Втім, на практиці ситуація є відчутно складнішою. Ось чому вибори проводити не можна:
- Це прямо заборонено законом. Закон України "Про правовий режим військового стану" від 2015 року чітко дає зрозуміти: під час воєнного стану "забороняється проведення виборів Президента України, а також виборів до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування". Те ж саме каже стаття 106 Конституції.
- Україна не здатна забезпечити безпеку електорального процесу. Немає ніяких гарантій, що росіяни не завдаватимуть ударів по виборчих дільницях - це може призвести до сотень чи навіть тисяч жертв.
- Легітимність таких виборів буде під великим питанням. За кордоном знаходяться більше 8 мільйонів біженців. Ще кілька мільйонів перебувають на окупованих територіях. Забезпечити вільне та загальне волевиявлення громадян наразі неможливо, і інструменти "цифрової демократії" в нас розвинені дуже слабко.
- Відсутність вільної політичної конкуренції - ще одна "міна" під легітимність виборів. В країні діє повністю обґрунтована та мотивована, але все ж військова цензура. Заборонений ряд партій та ЗМІ, працює єдиний телемарафон. Класична електоральна боротьба сьогодні неможлива, що ставить під питання репрезентативність таких виборів.
- Брак грошей - також проблема, адже вибори коштують недешево. Чи є раціональним витрачати мільярди гривень тільки на організацію процесу в країні, де на рахунку кожна копійка для армії та волонтерів - питання, м'яко кажучи, дискусійне.
Резюмуючи, Україна й справді має важливі причини для проведення виборів навіть попри війну. Однак при цьому існують досить об'єктивні перепони для цього процесу. Чи є наразі критична необхідність у виборах - питання відкрите. В будь-якому разі, ми дізнаємося відповідь на це питання вже наступного року.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: