Кращих цукерок ще не куштували: у росії продовжують продавати солодощі фабрики "Рошен"

Фабрики Петра Порошенка судяться між собою у росії

У рф українські цукерки везуть контрабандою
У рф українські цукерки везуть контрабандою

У росії нещодавно повністю націоналізували колишню Липецьку кондитерську фабрику "Рошен" Петра Порошенка. Суд рф заборонив п'ятому президенту України, його сину Олексію та колишньому директору заводу Олегу Козакову діяльність на території держави-агресора. Проте не все так просто – адже ще восени Петро Порошенко подав у російський суд на власного сина, а у рф продовжують їсти цукерки "Рошен". "Інформатор" дізнався всі подробиці.

500 тонн цукерок на добу

Липецька кондитерська фабрика почала працювати ще у 1966 році. Після розпаду Радянського союзу настали важкі 90-ті роки, які фабрика не пережила, а у 2001 році приміщення та вцілілу частину обладнання викупила українська корпорація "Рошен". Українці відразу ж взялися до модернізації. Вже за рік у Липецьку  розпочав свою роботу перший цех кондитерської компанії, а згодом другий цех відкрився у селі Сенцово, неподалік від обласного центру. Всього на 15 лініях липецький "Рошен" міг виготовляти до 500 тонн цукерок за добу, а підприємство давало роботу майже двом тисячам місцевих. Серед продукції – різні види карамелі, ірис, желейні цукерки, печиво, трубочки тощо.

У власності липецької фабрики значились 14 об'єктів нерухомості, склад продукції, чотири цехи, будівля підсобного корпусу та сім земельних ділянок загальною площею понад 700 тис. кв метрів.

Липецьку фабрику вважали однією з найкращих у рф
Липецьку фабрику вважали однією з найкращих у рф

Російський ринок виявився більш ніж привабливим. І з 2012 року у селі Косирівка корпорація почала будувати велетенський комплекс, який розміщував би 30 ліній виробництва. Проте цим планам не судилося збутися – адже 2014 року росія розпочала агресію проти нашої країни, а Петро Порошенко став президентом України.

Втім, росіяни досить мляво відреагували на цей факт і робота фабрики тривала аж до 2017 року. Навесні 2017 року Слідчий комітет росії заарештував рахунки фабрики у справі про шахрайство - тоді виробництво зупинилося, а фабрику законсервували. Одночасно з цим Петра Порошенка почали звинувачувати у роботі на агресора та сплаті податків до російської казни під час вторгнення рф на Донбас, що позначилося на його іміджі.

Втім, самі мешканці Липецька стверджували, що з моменту консервації фабрики українська корпорація встигла вивезти дороге обладнання. Цю інформацію підтвердив пізніше і керівник київського офісу "Рошену" В'ячеслав Москалевський. Проте згодом адміністрація заявила, що вивезли лише частину обладнання, необхідного для роботи українських фабрик.

"Шалену бджілку" можна придбати на популярному російському маркетплейсі й досі
"Шалену бджілку" можна придбати на популярному російському маркетплейсі й досі

До суду на власного сина?

У порушеній російським слідчим комітетом справі зазначається, що у 2012-2013 роках фабрика та її підрядник, нижньогородське ТОВ "Науково-Виробнича Фірма "Металімпрес", направили до міжрегіональної інспекції ФНС росії підроблені документи про нібито виконане будівництво на загальну суму понад 1 млрд рублів, зажадавши відшкодування ПДВ у розмірі понад 180 млн рублів. При цьому вартість робіт, виконаних субпідрядними організаціями, залученими ТОВ НВФ "Металімпрес", була явно завищена. Ці документи надалі стали підставою для перерахування на розрахунковий рахунок ВАТ "ЛКФ "Рошен" понад 180 млн. рублів як відшкодування ПДВ. Таким чином, підсумовує СК рф, федеральному бюджету нібито було завдано шкоди в особливо великому розмірі.

Місцеві у соцмережах пишуть, що від фабрики вже нічого не лишилось
Місцеві у соцмережах пишуть, що від фабрики вже нічого не лишилось

Минулого року, не дивлячись на всі арешти та призупинення виробництва, ТОВ "Рошен" знову подало в російський суд на свою ж компанію АТ ЛКФ "Рошен". За матеріалами справи, між ТОВ "Рошен" та АТ ЛКФ "Рошен" з березня 2014 року до січня 2019-го було укладено договори позики. АТ ЛКФ "Рошен" гроші повернув частково, а у січні 2022 року ТОВ "Рошен" зажадало решту грошей. Однак другий "Рошен" борг не сплатив, у зв'язку з чим перший "Рошен" звернувся до суду. Загальна сума боргу на момент подання позову становила 892,8 млн рублів.

За кілька років простою обладнання вивезли
За кілька років простою обладнання вивезли

Як встановив Арбітражний суд Липецької області, учасником/засновником ТОВ "Рошен" є в тому числі АТ ЛКФ "Рошен". Як керуюча компанія цих товариств значиться ТОВ УК "Нові горизонти", учасником/засновником якого, своєю чергою, є ТОВ "Танталайз Груп" (Україна), а бенефіціарним власником АТ ЛКФ "Рошен" є Олексій Порошенко – громадянин України.

Росіян лишили без цукерок і без фабрики
Росіян лишили без цукерок і без фабрики

Навіщо двом "Рошенам" позиватися у росії – спірне питання. До того ж політизоване. Російські юристи стверджують, що таким чином "Рошен" проводить процедуру підготовки до Міжнародного арбітражу. Адже після набрання законної сили рішенням суду, Порошенко може подати позов до Міжнародного арбітражу, і з високою ймовірністю виграє його. А потім в рамках забезпечувальних заходів звернеться до міжнародних банків, де є заморожені російські активи, аби відшкодувати кошти.  

"В результаті руїни цієї фабрики обійдуться нам як вартість процвітаючого підприємства. І це лише початок", - стверджує один з російських юристів.

Управляючий партнер та партнер-засновник АО Arzinger Тимур Бондарьов пояснює, як працює такий арбітраж.

"Міжнародний інвестиційний арбітраж має гарну репутацію серед глобальних інвесторів, серед іншого, завдяки тому, що зазвичай арбітраж присуджує значні справедливі компенсації за порушення прав інвесторів. На основі цього принципу трибунали присуджують до компенсації реальну вартість втрачених інвестицій, яка, серед іншого, може включати майбутні недоотримані доходи (упущену вигоду) у зв’язку з втратою інвестицій. По-друге, у такого арбітражу відсутня позовна давність порівняно із Європейським судом з прав людини. По-третє – наявні механізми примусового виконання рішень. На відміну від рішень ЄСПЛ, рішення інвестиційного арбітражу підлягають примусовому виконанню практично у будь-якій країні світу, де є активи росії. Для виконання цих рішень можуть накладатися арешти на кошти, нерухомість, корпоративні права, права інтелектуальної власності тощо", - каже юрист.

Залишається сподіватися, що Петро Порошенко та його юристи не впустять шанс "вкусити" росію в черговий раз.

Кращі цукерки для середнього класу

Тим часом російські пропагандисти вже третій рік здіймають в ЗМІ та соцмережах галас, що солодощі з торговельною маркою "Рошен" можна вільно придбати на території рф.

Російський інтернет-магазин продає продукцію "Рошен"
Російський інтернет-магазин продає продукцію "Рошен"

"Інформатор" перевірив цю інформацію та справді з’ясував, що всіма улюблені цукерки спокійно можна замовити в інтернет-магазинах та маркетплейсах рф. Російські споживачі кажуть, що українські цукерки можна знайти й в місцевих магазинах, не дивлячись на так звану путінську "СВО".

"Продавці зазвичай пояснюють, що постачальники доставляють їх контрабандою з Казахстану чи інших країн", - розповів один з липецких журналістів.

Замовити можна без проблем
Замовити можна без проблем

Наприклад, на одному з сайтів зазначено, що цукерки у пачках знаходяться на складі в Челябінську. Проте інформація про країну-виробника в більшості випадків відсутня. На одному з пакувань чітко видно, що виробник – Кременчуцька фабрика.

Самі росіяни в соцмережах стверджують, що цукерки російських виробників не такі смачні, як цукерки "Рошен", адже містять багато жирів та пальмової олії. Тому цукерки українського виробника купують залюбки – адже це оптимальний варіант за ціною та якістю.

Пропагандистів ситуація обурює
Пропагандистів ситуація обурює

"Продавців не бентежить, що Порошенко частину своїх доходів витрачає на спонсорування української армії, зокрема на закупівлю "бандеромобілів" для ЗСУ. У Держдумі вже закликали заборонити продаж цукерок "Рошен" на території росії, проте віз і досі там", - плачуть пропагандисти.

Натомість у роскомнадзорі пояснили, що заборонили ввозити на територію рф продукцію "Рошен", проте заборони на реалізацію вже ввезеної на територію росії продукції цієї корпорації немає. Так що контрабанда може й далі процвітати.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube